Trwa ładowanie...

Niedoczynność przytarczyc - przyczyny i leczenie

Avatar placeholder
16.05.2023 16:41
Niedoczynność przytarczyc
Niedoczynność przytarczyc

Niedoczynność przytarczyc to choroba spowodowana zbyt małą produkcją parathormonu, czyli hormonu powstającego w przytarczycach - niewielkich narządach położonych obok tarczycy. Parathormon jest istotny w regulacji poziomu wapnia we krwi i wraz z witaminą D oraz kalcytoniną odpowiada za gospodarkę wapniowo-fosforanową w organizmie. Zaburzenia endokrynologiczne, czyli zaburzenia wydzielania hormonów, dotykają głównie osób dorosłych.

spis treści

1. Przyczyny niedoczynności przytarczyc

Na choroby przytarczyc bardziej narażone są osoby, które przeszły operację w okolicy szyi lub urazy szyi. Inne przyczyny zaburzeń endokrynologicznych to:

  • niedorozwój przytarczyc,
  • przypadkowe usunięcie przytarczyc,
  • radioterapia okolic szyi,
  • przerzuty do przytarczyc,
  • hemochromatoza,
  • choroba autoimmunologiczna przytarczyc.
Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
Gruczoły tarczycy i przytarczycy
Gruczoły tarczycy i przytarczycy

Schemat tarczycy i przytarczycy. U góry gruczoł tarczycy, niżej gruczoł przytarczycy.

zobacz galerię

W rzadkich przypadkach, choroby przytarczyc mogą być dziedziczone. Do symptomów choroby zalicza się:

  • osłabienie,
  • skurcze mięśni,
  • bóle głowy,
  • nerwowość,
  • zwiększone pobudzenie nerwów objawiające się niekontrolowanymi kurczami dłoni, stóp, rąk oraz twarzy, czyli tak zwana tężyczka.

W ostrej fazie choroby przytarczyc mogą pojawić się także napady padaczkowe, duszność oraz drętwienia oraz mrowienie stóp i dłoni. Przy przewlekłej fazie choroby występują: zaćma, niedorozwój zębów, zaburzenia psychiczne u dorosłych, łamliwe włosy i paznokcie, opóźnienia umysłowe u dzieci, a także wysuszenie skóry i wystąpienie przebarwień.

W razie wystąpienia tężyczki lub innych objawów choroby przytarczyc należy skontaktować się z lekarzem.

2. Leczenie niedoczynności przytarczyc

Najważniejszym elementem leczenia jest uzyskanie właściwego stężenia magnezu, wapnia i fosforu w surowicy, a także uniknięcie powikłań. Chorym podaje się preparaty wapnia oraz witaminę D. Gdy u pacjenta wystąpi tężyczka, otrzymuje on dożylnie wapń, a także leki przeciwdrgawkowe i uspokajające. Wykonywane są także próby leczenia parathormonem.

U niektórych osób pooperacyjna niedoczynność przytarczyc ustępuje po kilku miesiącach, jednak w większości przypadków jest to choroba przewlekła, której leczenie trwa do końca życia. Przyjmowanie leków pozwala łagodzić objawy choroby przytarczyc. Warto pamiętać, że zaniechanie leczenia może skończyć się śmiercią chorego.

Chirurgiczne leczenie obejmuje usunięcie guzka tarczycy lub całej tarczycy. Chorzy powinni systematycznie przyjmować leki i poddawać się regularnie badaniom kontrolnym. Ważna jest także dieta bogata w wapń i zawierająca niewiele fosforanów. W tym celu należy zmniejszyć ilość spożywanego nabiału oraz kalafiora. Osoby, u których występują zaburzenia endokrynologiczne, powinny używać kremów nawilżających i obcinać na krótko paznokcie. Możliwe jest prowadzenie normalnego, aktywnego trybu życia.

Nieleczona niedoczynność przytarczyc może prowadzić do poważnych schorzeń. Wśród powikłań wymienia się zaburzenia pracy serca, problemy z krążeniem, zaćmę oraz uszkodzenia układu nerwowego.

Niestety, chorobom przytarczyc nie można zapobiec. Nie istnieje zatem jakakolwiek profilaktyka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze