Nieświeży oddech – objaw raka trzustki (WIDEO)
Już Hipokrates twierdził, że choroby mają swoje charakterystyczne zapachy. Cukrzycę rozpoznawał po woni jabłek w oddechu, a choroby wątroby po zapachu stęchlizny. Specyficzny zapach potu, oddechu, moczu czy śliny może być objawem chorób metabolicznych, schorzeń układu oddechowego i pokarmowego, a nawet nowotworów.
W przypadku nowotworów dzieje się tak, ponieważ zdrowe komórki mają inny metabolizm niż komórki nowotworowe. Wydalane metabolity mają więc inny zapach w zależności od choroby.
Nie każdy nowotwór jest wyczuwalny dla ludzi, zwłaszcza na wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie powoduje objawów zapachowych. Znane są za to przypadki zwierząt, które wywąchały chorobę u swoich właścicieli. Psy mają od 200 do 300 mln receptorów węchowych. To 40 razy więcej niż ludzie. Ich węch jest 10 tys. razy bardziej czuły niż nasz.
W zaawansowanym stadium choroby zapachy są już wyczuwalne. U chorych na nowotwór pęcherza moczowego i nerek zmienia się zapach moczu, rak płuca, wątroby, jelit i trzustki zmienia zapach oddechu, a rak skóry potu.
Przykry zapach z ust ma wiele przyczyn i nie musi oznaczać poważnej choroby, w tym raka trzustki. Może wynikać m.in. z zalegania treści pokarmowej w przełyku, ze specyficznej flory bakteryjnej czy próchnicy, zmian zapalnych w obrębie migdałków, zatok, błony śluzowej nosa, zaburzeń przemiany materii czy zmian w układzie oddechowym. Należy obserwować, czy poza nieświeżą wonią nie występują inne objawy raka trzustki.
Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj WIDEO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nieświeży oddech – objaw raka trzustki (WIDEO)
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.