Trwa ładowanie...

Nietypowy objaw choroby serca. Pojawia się na paznokciach

Wygląd paznokci może powiedzieć dużo o stanie zdrowia. Kruche i łamliwe paznokcie często świadczą o niedoborze składników mineralnych, a poziome bruzdy mogą być objawem infekcji. Czasem jednak obserwujemy pod paznokciami nietypowe smużki krwi. Jeśli nie powstały w wyniku uderzenia, lepiej skonsultować je z lekarzem. Mogą świadczyć o chorobie serca.

Zobacz film: "Co jeść, żeby paznokcie rosły długie i mocne?"

1. Krwawe nacieki pod paznokciami

Krwawe nacieki pod paznokciami wyglądają jak cienkie drzazgi. Według ''New England Journal of Medicine'' mogą one być oznaką poważnych problemów zdrowotnych, w tym zapalenia wsierdzia. Takie dziwne krwotoki pod paznokciami zaobserwowano u 48-letniego mężczyzny. Opórcz choroby serca cierpiał również na raka trzustki

Krwotoki pod paznokciami powstają, gdy pękają naczynka krwionośne i krew przesącza się na zewnątrz. Są to zwykle czerwono-brązowe smugi o długości od jednego do trzech milimetrów. Krew, która przylega do płytki paznokcia porusza się razem z nim podczas wzrostu.

2. O czym świadczą smugi krwi pod paznokciami?

Jeśli plamy krwi przesuwają się wraz ze wzrostem paznokcia, zwykle są skutkiem drobnego wylewu po urazie mechanicznym. Jeśli jednak plamy się nie przesuwają, a tylko wydłużają, tworząc cienkie smugi, może to świadczyć o zapaleniu wsierdzia lub innych zaburzeniach związanych z układem krwionośnym.

Jeśli jesteś pewien, że krwotoki nie powstały w wyniku uderzenia, lepiej skonsultować się z lekarzem i upewnić się, że nic złego nie dzieje się w naszym organizmie.

3. Inne objawy zapalenia wsierdzia

Zapalenie wsierdzia to stan zapalny jam serca, większych naczyń krwionośnych i zastawek. Najczęstszą przyczyną jest zakażenie bakteryjne. Nierozpoznane zapalenie wsierdzia może prowadzić do niewydolności serca, stanów zapalnych innych narządów i zawału.

Do symptomów świadczących o zapaleniu wsierdzia zaliczamy: szmery w sercu, wysoką gorączkę, bóle stawów, dreszcze, osłabienie, przyśpieszoną akcję serca i szybkie męczenie się.

Zapalenie wsierdzia jest poważną jednostką chorobową, dlatego nie można jej ignorować. Powikłania mogą prowadzić nawet do śmieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.