Niewybaczalne nawyki, które niszczą twoje nerki

Nerki to jeden z najważniejszych organów naszego organizmu. Pełnią one szereg ważnych funkcji – m.in. filtrują krew, eliminują toksyny, neutralizują kwasy, usuwają nadmiar wody. Każdego dnia, nieświadomie, możemy jednak działać na ich niekorzyść. Jakich nawyków powinniśmy się pozbyć?

Picie zbyt małych ilości płynów

Najważniejszą funkcją nerek jest filtrowanie krwi i eliminacja toksyn. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednie nawodnienie, niebezpieczne odpady zaczną gromadzić się w naszym organizmie, co może stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych – nawet uszkodzenia tego niezwykle ważnego narządu.

Co to jest układ moczowy?

Przetrzymywanie moczu

Zaburzenie pracy nerek spowodować może także przetrzymywanie moczu. Gdy pęcherz nie jest opróżniany na czas, zaczynają tworzyć się w nim bakterie, co niejednokrotnie wywołuje zapalenie dróg moczowych lub nerek. Nieważne, jak bardzo jesteśmy zajęci. Pamiętajmy, że nawyk ten może nam poważnie zaszkodzić.

Nadmiar sodu w diecie

Badania wykazały, że spożywanie zbyt dużej ilości soli zwiększa ilość zawartego w moczu białka, co sprzyja schorzeniom nerek i zaburzeniom w funkcjonowaniu układu krążenia. Nasz organizm potrzebuje zawartej w soli sody do prawidłowego działania, jednak nadmierna ilość działa destrukcyjnie. Dzienne jej spożycie nie powinno przekraczać 5 gramów.

Długotrwałe zażywanie środków przeciwbólowych

Po leki przeciwbólowe sięgamy zdecydowanie zbyt często, nie zdając sobie sprawy z tego, że długoterminowe ich przyjmowanie nie ma najlepszego wpływu na kondycję zdrowotną. Może za to doprowadzić do uszkodzeń narządów wewnętrznych, a przede wszystkim nerek. Leki tego typu powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami, w możliwie jak najmniejszych dawkach i jak najkrótszym czasie.

Udowodniono, że środki uśmierzające ból zmniejszają przepływ krwi do nerek i niekorzystnie wpływają na ich pracę. Konsekwencją zażywania zbyt długo tych leków może być nawet poważna choroba określana jako śródmiąższowe zapalenie nerek. Dlatego tak ważne jest, by decyzję o stosowaniu takich tabletek skonsultować z lekarzem.

Dieta wysokobiałkowa

Jedną z funkcji nerek jest metabolizowanie i wydalanie azotu pochodzącego z trawienia białek. Związek ten jest korzystny dla zdrowia, ale nadmierne spożywanie czerwonego mięsa i innych zawierających go produktów także może poważnie zaszkodzić nerkom.

Nadmierne spożywanie alkoholi

Wypity od czasu do czasu kieliszek czerwonego wina czy piwo nie stanowią dla nas zagrożenia, jednak gdy ilość spożywanego alkoholu niepokojąco wzrasta, organizm może sobie z tym nie poradzić. Zagrożone są nie tylko nerki, ale i inne narządy, choćby wątroba i serce. Alkohol powoduje dodatkowo wzrost ciśnienia, a także problemy z koncentracją i pamięcią.

Palenie papierosów

O szkodliwym wpływie nikotyny na organizm mówi się wiele, jednak rzadko wspomina się o jej negatywnym działaniu na nerki. Zagrożeni są zwłaszcza palacze zażywający leki na nadciśnienie – papierosy negatywnie wpływają na ich skuteczność. To z kolei prowadzi do dysfunkcji tego organu.

Kilka drobnych zmian wprowadzonych do trybu życia może uchronić nas przed poważnymi, trudnymi do wyleczenia chorobami. Zadbajmy o nasze nerki, zanim będzie za późno.

Komentarze (5)
~PPP
~PPP ponad rok temu

sportowcy! bierzcie dalej kreatynkę! zapycha kłębuszki nie ma żadnych wartości bo organizm w 99% wyłapuje to szkodliwe białko, obciążając przy tym niesamowicie nerki,kreatyna za to jest stosowana do sprawdzania funkcjonowania nerek, własnie dla tego że organizm niemal w 100% wydala ja z organizmu!

Odpowiedz

DYSKUSJE NA FORUM

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Urologia i nefrologia
najnowsze pytania

Pomocni lekarze

Artykuły Urologia i nefrologia
Urologia i nefrologia

Wiek nie jest barierą

Artykuł sponsorowany Według badania „Między nami kobietami" przeprowadzonego w ramach kampanii „CoreWellness - wewnętrzna siła" (badanie zostało zlecone przez markę TENA) wynika, że około 76% Polek, które ukończyły 45. rok życia boi się zmian, które...

Urologia i nefrologia

Bądź piękna mimo dolegliwości!

Artykuł sponsorowany Badanie „Między nami kobietami", które zostało przeprowadzone na zlecenie marki TENA w ramach kampanii „Core Wellness - wewnętrzna siła", wykazało, że dla większości (64%) kobiet doświadczających nietrzymania moczu (NTM), najważniejszym...

Urologia i nefrologia

Sprawdź, czy jesteś narażona na NTM!

Nietrzymanie moczu (NTM), określane również mianem inkontynencji, to przypadłość, która uchodzi za domenę kobiet przechodzących menopauzę. Warto jednak uświadomić sobie, że z niekontrolowanymi wyciekami moczu zmagają się także młode kobiety. Czy jesteś...

Urologia i nefrologia

Ochrona skóry przy nietrzymaniu moczu

Ochrona skóry przy nietrzymaniu moczu

Uszkodzenia skóry przy nietrzymaniu moczu Osoby z nietrzymaniem moczu czesto borykają się również z uszkodzeniami skórnymi, np. zapaleniem skóry. Wróć do artykułu i dowiedz się więcej.

Urologia i nefrologia

Krwiomocz (WIDEO)

Krwiomocz (WIDEO) Odtwórz wideo

Widoczna gołym okiem obecność w moczu erytrocytów (krwinek czerwonych) w ilości zmieniającej jego zabarwienie, nazywana jest krwiomoczem. Jeśli zjawisko to jest obecne, jednak jego zauważenie umożliwia dopiero specjalistyczne badanie, to takie zjawisko...

Urologia i nefrologia

Czy krzywy zawsze oznacza gorszy?

Czy krzywy zawsze oznacza gorszy?

Temat penisa jest dla mężczyzn niezwykle ważny i delikatny. Wydawać by się mogło, że to częsty motyw przewodni ich rozmów, ale w praktyce nie jest on poruszany w męskim gronie. Wszelkie problemy czy nieprawidłowości traktowane są jako tabu, o którym czyta...

Urologia i nefrologia

Wnętrostwo - charakterystyka, objawy, leczenie

Niezstapienie jąder, czyli wnętrostwo, może być wrodzone lub nabyte. Około 5% chłopców rodzi się z niezstąpionym jądrem, a najczęściej są to dzieci urodzone przed terminem. W życiu płodowym chłopców jądra zlokalizowane są w jamie brzusznej. Dopiero z...

Urologia i nefrologia

Zapalenie woreczka żółciowego - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie woreczka żółciowego jest związane z powikłaniami kamicy pęcherzyka żółciowego. Stan zapalny może być spowodowany utrudnionym odpływem żółci z pęcherzyka, zamknięciem światła przez kamień lub obrzęk błony śluzowej. Żółć i kamienie, które nie...

Urologia i nefrologia

Zapalenie cewki moczowej - przyczyny, objawy, leczenie

ogólnoustrojowego lub spowodować mocznicę. Babayan R.K., Oates R.D., Siroky M.B. Podręcznik urologii, diagnostyka i leczenie, Czelej, Lublin 2006 (...) , ISBN 83-89309-74-2, Kazoń M. (red.), Urologia (Seria Lekarza Praktyka),...