Przejdź na WP

Niewybaczalne nawyki, które niszczą twoje nerki

Nerki to jeden z najważniejszych organów naszego organizmu. Pełnią one szereg ważnych funkcji – m.in. filtrują krew, eliminują toksyny, neutralizują kwasy, usuwają nadmiar wody. Każdego dnia, nieświadomie, możemy jednak działać na ich niekorzyść. Jakich nawyków powinniśmy się pozbyć?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Picie zbyt małych ilości płynów

Najważniejszą funkcją nerek jest filtrowanie krwi i eliminacja toksyn. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednie nawodnienie, niebezpieczne odpady zaczną gromadzić się w naszym organizmie, co może stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych – nawet uszkodzenia tego niezwykle ważnego narządu.

2. Przetrzymywanie moczu

Zaburzenie pracy nerek spowodować może także przetrzymywanie moczu. Gdy pęcherz nie jest opróżniany na czas, zaczynają tworzyć się w nim bakterie, co niejednokrotnie wywołuje zapalenie dróg moczowych lub nerek. Nieważne, jak bardzo jesteśmy zajęci. Pamiętajmy, że nawyk ten może nam poważnie zaszkodzić.

3. Nadmiar sodu w diecie

Badania wykazały, że spożywanie zbyt dużej ilości soli zwiększa ilość zawartego w moczu białka, co sprzyja schorzeniom nerek i zaburzeniom w funkcjonowaniu układu krążenia. Nasz organizm potrzebuje zawartej w soli sody do prawidłowego działania, jednak nadmierna ilość działa destrukcyjnie. Dzienne jej spożycie nie powinno przekraczać 5 gramów.

4. Długotrwałe zażywanie środków przeciwbólowych

Po leki przeciwbólowe sięgamy zdecydowanie zbyt często, nie zdając sobie sprawy z tego, że długoterminowe ich przyjmowanie nie ma najlepszego wpływu na kondycję zdrowotną. Może za to doprowadzić do uszkodzeń narządów wewnętrznych, a przede wszystkim nerek. Leki tego typu powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami, w możliwie jak najmniejszych dawkach i jak najkrótszym czasie.

Udowodniono, że środki uśmierzające ból zmniejszają przepływ krwi do nerek i niekorzystnie wpływają na ich pracę. Konsekwencją zażywania zbyt długo tych leków może być nawet poważna choroba określana jako śródmiąższowe zapalenie nerek. Dlatego tak ważne jest, by decyzję o stosowaniu takich tabletek skonsultować z lekarzem.

5. Dieta wysokobiałkowa

Jedną z funkcji nerek jest metabolizowanie i wydalanie azotu pochodzącego z trawienia białek. Związek ten jest korzystny dla zdrowia, ale nadmierne spożywanie czerwonego mięsa i innych zawierających go produktów także może poważnie zaszkodzić nerkom.

Niewybaczalne nawyki, które niszczą twoje nerki
Niewybaczalne nawyki, które niszczą twoje nerki (Zdjęcie ludzi / Shutterstock)

6. Nadmierne spożywanie alkoholi

Wypity od czasu do czasu kieliszek czerwonego wina czy piwo nie stanowią dla nas zagrożenia, jednak gdy ilość spożywanego alkoholu niepokojąco wzrasta, organizm może sobie z tym nie poradzić. Zagrożone są nie tylko nerki, ale i inne narządy, choćby wątroba i serce. Alkohol powoduje dodatkowo wzrost ciśnienia, a także problemy z koncentracją i pamięcią.

7. Palenie papierosów

O szkodliwym wpływie nikotyny na organizm mówi się wiele, jednak rzadko wspomina się o jej negatywnym działaniu na nerki. Zagrożeni są zwłaszcza palacze zażywający leki na nadciśnienie – papierosy negatywnie wpływają na ich skuteczność. To z kolei prowadzi do dysfunkcji tego organu.

Kilka drobnych zmian wprowadzonych do trybu życia może uchronić nas przed poważnymi, trudnymi do wyleczenia chorobami. Zadbajmy o nasze nerki, zanim będzie za późno.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy