Trwa ładowanie...

Niewybaczalne nawyki, które niszczą twoje nerki

Nerki to jeden z najważniejszych organów naszego organizmu. Pełnią one szereg ważnych funkcji – m.in. filtrują krew, eliminują toksyny, neutralizują kwasy, usuwają nadmiar wody. Każdego dnia, nieświadomie, możemy jednak działać na ich niekorzyść. Jakich nawyków powinniśmy się pozbyć?

spis treści

1. Picie zbyt małych ilości płynów

Najważniejszą funkcją nerek jest filtrowanie krwi i eliminacja toksyn. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednie nawodnienie, niebezpieczne odpady zaczną gromadzić się w naszym organizmie, co może stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych – nawet uszkodzenia tego niezwykle ważnego narządu.

Zobacz film: "Główne osiągnięcia polskiej transplantologii"

2. Przetrzymywanie moczu

Zaburzenie pracy nerek spowodować może także przetrzymywanie moczu. Gdy pęcherz nie jest opróżniany na czas, zaczynają tworzyć się w nim bakterie, co niejednokrotnie wywołuje zapalenie dróg moczowych lub nerek. Nieważne, jak bardzo jesteśmy zajęci. Pamiętajmy, że nawyk ten może nam poważnie zaszkodzić.

3. Nadmiar sodu w diecie

Badania wykazały, że spożywanie zbyt dużej ilości soli zwiększa ilość zawartego w moczu białka, co sprzyja schorzeniom nerek i zaburzeniom w funkcjonowaniu układu krążenia. Nasz organizm potrzebuje zawartej w soli sody do prawidłowego działania, jednak nadmierna ilość działa destrukcyjnie. Dzienne jej spożycie nie powinno przekraczać 5 gramów.

4. Długotrwałe zażywanie środków przeciwbólowych

Po leki przeciwbólowe sięgamy zdecydowanie zbyt często, nie zdając sobie sprawy z tego, że długoterminowe ich przyjmowanie nie ma najlepszego wpływu na kondycję zdrowotną. Może za to doprowadzić do uszkodzeń narządów wewnętrznych, a przede wszystkim nerek. Leki tego typu powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami, w możliwie jak najmniejszych dawkach i jak najkrótszym czasie.

Udowodniono, że środki uśmierzające ból zmniejszają przepływ krwi do nerek i niekorzystnie wpływają na ich pracę. Konsekwencją zażywania zbyt długo tych leków może być nawet poważna choroba określana jako śródmiąższowe zapalenie nerek. Dlatego tak ważne jest, by decyzję o stosowaniu takich tabletek skonsultować z lekarzem.

5. Dieta wysokobiałkowa

Jedną z funkcji nerek jest metabolizowanie i wydalanie azotu pochodzącego z trawienia białek. Związek ten jest korzystny dla zdrowia, ale nadmierne spożywanie czerwonego mięsa i innych zawierających go produktów także może poważnie zaszkodzić nerkom.

6. Nadmierne spożywanie alkoholi

Wypity od czasu do czasu kieliszek czerwonego wina czy piwo nie stanowią dla nas zagrożenia, jednak gdy ilość spożywanego alkoholu niepokojąco wzrasta, organizm może sobie z tym nie poradzić. Zagrożone są nie tylko nerki, ale i inne narządy, choćby wątroba i serce. Alkohol powoduje dodatkowo wzrost ciśnienia, a także problemy z koncentracją i pamięcią.

7. Palenie papierosów

O szkodliwym wpływie nikotyny na organizm mówi się wiele, jednak rzadko wspomina się o jej negatywnym działaniu na nerki. Zagrożeni są zwłaszcza palacze zażywający leki na nadciśnienie – papierosy negatywnie wpływają na ich skuteczność. To z kolei prowadzi do dysfunkcji tego organu.

Kilka drobnych zmian wprowadzonych do trybu życia może uchronić nas przed poważnymi, trudnymi do wyleczenia chorobami. Zadbajmy o nasze nerki, zanim będzie za późno.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza