NIK ma skontrolować wydatki w ochronie zdrowia. Tusk zapowiada działania

Nieprawidłowości w systemie ochrony zdrowia oraz sposób wydatkowania publicznych pieniędzy znalazły się w centrum uwagi rządu. Premier Donald Tusk zapowiedział działania mające zwiększyć nadzór nad funkcjonowaniem placówek medycznych i wyeliminować mechanizmy, które mogą prowadzić do nadużyć.

Milionowe zarobki lekarza uruchomiły reakcję rząduTusk zapowiada rozmowy z szefostwem NFZ-u
Źródło zdjęć: © East News
Angelika Grabowska

Przed posiedzeniem Rady Ministrów premier podkreślił, że oczekiwana kontrola Najwyższej Izby Kontroli ma objąć nie tylko pojedyncze przypadki budzące wątpliwości, ale również mechanizmy, które umożliwiają powstawanie takich sytuacji. - Jest to efekt złych rozwiązań systemowych, ale też czasami nieprzyzwoitości niektórych ludzi, braku nadzoru - stwierdził Tusk.

Wielogodzinne dyżury pod lupą

Jednym z tematów poruszonych przez premiera były bardzo długie dyżury medyków. Tusk przywołał dane wskazujące, że w jednej z wojewódzkich stacji pogotowia ratunkowego odnotowano przypadek przepracowania 488 godzin w ciągu miesiąca. Oznaczałoby to średnio niemal 17 godzin pracy każdego dnia.

Premier zwrócił również uwagę na przypadek lekarza, który miał pracować nieprzerwanie przez 120 godzin. Zdaniem szefa rządu tak duże obciążenie pracą rodzi pytania nie tylko o organizację systemu, ale także o bezpieczeństwo pacjentów korzystających ze świadczeń medycznych.

Kontrola wydatków publicznych

W związku z pojawiającymi się informacjami premier zwrócił się do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kompleksowej kontroli dotyczącej wydatkowania środków publicznych w ochronie zdrowia. Celem ma być przygotowanie szczegółowego raportu pokazującego, gdzie dochodziło do nieprawidłowości oraz jakie działania należy podjąć, aby im zapobiegać.

Rzecznik NIK Bartłomiej Pograniczny poinformował w czwartek PAP, że Izba już wcześniej przygotowywała kontrolę dotyczącą zatrudnienia i wynagradzania personelu medycznego. Kontrolerzy mają analizować rzeczywiste zarobki pracowników ochrony zdrowia oraz sposób funkcjonowania systemów wynagrodzeń w poszczególnych placówkach.

Będą zmiany w przepisach?

Premier zapowiedział także rozmowy z kierownictwem Narodowego Funduszu Zdrowia. - Liczę na bardzo szybkie działanie. Czeka nas też chyba bardzo poważna rozmowa z szefostwem NFZ-u - zaznaczył. Dodatkowo minister zdrowia i minister sprawiedliwości mają przygotować rekomendacje dotyczące zmian, które ograniczą możliwość nadużyć oraz zapewnią bardziej przejrzyste zasady korzystania z publicznej ochrony zdrowia.

Źródło: PAP

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie