Trwa ładowanie...

Białko CRP – charaktrystyka, normy, interpretacja

CRP (ang. C Reactive Protein) tak zwane białko ostrej fazy jest badaniem wykonywanym w celu sprawdzenia, jaki jest poziom białka C-reaktywnego w organizmie pacjenta. W przypadku, gdy norma CRP jest przekroczona świadczy to o rozwijającym się stanie zapalnym w organizmie. Warto zatem wiedzieć, jaka jest norma CRP i co może oznaczać jej przekroczenie.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Norma CRP – charakterystyka

Białko C-reaktywne jest wytwarzane w wątrobie, ściankach naczyń krwionośnych oraz komórkach tłuszczowych pod wpływem cytokin zapalnych. Przekroczenie normy CRP ma najczęściej miejsce w przypadku infekcji. Poziom białka C-reaktywnego w trakcie stanu zapalnego może się podnieść nawet kilkusetkrotnie.

Norma CRP określa poziom białka C-reaktywnego
Norma CRP określa poziom białka C-reaktywnego

Skontrolowanie czy norma CRP nie została przekroczona powinno mieć w sytuacji, gdy u pacjenta podejrzewa się:

 • infekcję bakteryjną,
 • infekcję grzybiczną,
 • infekcję pasożytniczą,
 • infekcję wirusową.

Kontrolowanie normy CRP jest również uzasadnione w przypadku monitorowania terapii schorzeń autoimmunizacyjnych, stanów zapalnych, niektórych nowotworów, zapalenia trzustki, niewydolności nerek, chorób układu naczyniowego oraz w przypadku pacjentów po przeszczepie narządów. Koszt badania wykonanego prywatnie waha się w zależności od laboratorium między dziesięć a piętnaście złotych.

Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy
Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy [7 zdjęć]

Oprócz morfologii krwi, którą wykonuje się najczęściej w laboratorium, należy zwrócić również uwagę na...

zobacz galerię

2. Norma dla CRP i interpretacja wyniku

Norma CRP to prawidłowy poziom białka C-reaktywnego w surowicy krwi, stan taki ma miejsce, gdy stężenie nie przekracza 5 mg/l. W przypadku osób otyłych o podwyższonym ciśnieniu tętniczym oraz osób nałogowo palących papierosy norma CRP wynosi nawet do 10 mg/l.

Jeśli norma CRP jest przekroczona prawdopodobnie świadczy to o obecności reakcji zapalnej w organizmie.

 • CRP powyżej 40 mg/l może świadczyć o łagodnej infekcji wirusowej lub ciąży;
 • CRP powyżej 200 mg/l oznacza, że w organizmie rozwija się bakteryjny stan zapalny;
 • CRP powyżej 500 mg/l ma miejsce w sytuacji bardzo ciężkich zakażeń o podłożu bakteryjnym oraz oparzeń.

Niektóre środki farmaceutyczne wpływają na obniżenie poziomu białka C-reaktywnego we krwi. Takimi lekami są między innymi statyny, środki wykorzystywane do obniżenia wysokiego poziomu cholesterolu:

 • atorwastatyna,
 • prawastatyna,
 • rozuwastatyna.

Mogą one obniżyć stężenie CRP nawet o trzydzieści procent. Natomiast zażywanie nawet dużych dawek kwasu acetylosalicylowego (polopiryny, aspiryny), nie zmienia poziomu białka C-reaktywnego.

2.1. CRP a choroby układu sercowo naczyniowego

Kolejną sytuacją, kiedy należy sprawdzić czy norma CRP nie została przekroczona jest ocena ryzyka pojawienia się schorzeń sercowo-naczyniowych. W tym wypadku badanie jest wiarygodne tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy mamy pewność, że pacjent nie cierpi na jakiekolwiek dolegliwości wywołujące stan zapalny. W przypadku oceny ryzyka chorób układu sercowo naczyniowego wynik CRP:

 • mniejszy niż 1 mg/l oznacza małe ryzyko;
 • pomiędzy 1a 3 mg/l oznacza umiarkowane ryzyko;
 • powyżej 3 mg/l oznacza duże ryzyko.
Następny artykuł: Podwyższone CRP

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.