Trwa ładowanie...

Nosówka u psa – objawy i leczenie

 Agnieszka Gotówka
07.04.2021 13:55
Objawy nosówki u psa w dużym stopniu zależą od tego, jaki układ został zaatakowany.
Objawy nosówki u psa w dużym stopniu zależą od tego, jaki układ został zaatakowany. (123RF)

Nosówka to choroba, której obawia się każdy właściciel czworonoga. I słusznie, bo to wysoce zaraźliwa infekcja, trudna do wyleczenia i w połowie przypadków kończąca się śmiercią zwierzęcia. Jakie są objawy nosówki u psa?

spis treści

1. CDV – wirus nosówki

Nosówkę wywołuje wirus canine distemper virus (CDV). Należy do rodziny Paramyxoviridae. W normalnych warunkach może przeżyć nawet kilka dni. Wydalany jest z moczem, kałem, wydzieliną z oczu i nosa. Przenosi się drogą kropelkową, pokarmową, a także drogą pośrednią, gdy patogen zostanie przyniesiony na butach lub ubraniach.

Ludzie są odporni na działanie wirusa CDV, a zatem nosówka u człowieka nie jest możliwa. Właściciel nie może zarazić się od swojego czworonożnego przyjaciela.

Zobacz film: "10 najpopularniejszych mitów na temat psów"

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Nosówka – objawy

Objawy nosówki u psa w dużym stopniu zależą od tego, jaki układ został zaatakowany. Wirus namnaża się bardzo intensywnie w migdałkach i śródpiersiowych węzłach chłonnych. W bardzo krótkim czasie zaburza pracę układu odpornościowego.

Na początku choroby u psa pojawia się wysoka gorączka, nawet do 41°C. Może ustąpić na kilka dni, ale w niedługim czasie wraca i rośnie. Pojawiają się też inne objawy, ale te uzależnione są od tego, który z układów został zaatakowany i w jakiej kondycji był pies przed zachorowaniem.

3. Rodzaje nosówki

W początkowym stadium choroby najczęściej wyróżnia się nosówkę nieżytową. Zwierzę jest osowiałe, ma wysoką temperaturę, biegunkę. Z nosa i spojówek może wypływać wydzielina. Nosówka oddechowa (płucna) ma nieco bardziej charakterystyczne objawy. Pies ma kaszel (na początku suchy, następnie wilgotny). Weterynarz może stwierdzić zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc, przebiegające z nasilającymi się dusznościami, obrzękiem płuc, a nawet zapaścią krążeniową.

U czworonożnych rozpoznaje się też nosówkę jelitową (żołądkowo-jelitową), objawiającą się biegunką (niekiedy z krwią), zapaleniem żołądka i jelit. Chorujący pies szybko traci na wadze i dochodzi do odwodnienia.

Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili?
Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili? [6 zdjęć]

Posiadanie zwierząt niesie wiele pozytywnych właściwości dla zdrowia. Przebywanie w towarzystwie kota

zobacz galerię

Wyróżnia się też nosówkę oczną i skórną oraz nosówkę nerwową. Ta ostatnia postać choroby jest jedną z najgroźniejszych. Najczęściej nie poprzedza jej nieżyt. Pojawiają się natomiast objawy sugerujące uszkodzenia tkanki nerwowej, np. oczopląs, niedowład, padaczka, zaburzenia ruchowe, otępienie. W wielu przypadkach już nie ustępują, a pies nie wraca do pełni sił.

4. Leczenie nosówki u psa

Nosówka jest bardzo groźną chorobą, a leczenie jej uzależnione jest od wielu czynników, m.in. postaci infekcji, wieku psa i jego kondycji. Podaje się m.in. witaminy, surowice przeciwwirusową, maści i krople do oczu. W przypadku nosówki jelitowej stosuje się kroplówki z glukozą i aminokwasami oraz leki przeciwwymiotne. Terapia nosówki nerwowej jest najtrudniejsza i wymaga często podawania leków przeciwdrgawkowych oraz suplementacji witaminą B.

Trzeba pamiętać, że leczenie nosówki jest bardzo drogie. Należy wykonać test potwierdzający obecność wirusa, konieczne jest też podawanie leków, a w niektórych przypadkach niezbędny jest również pobyt psa w całodobowej klinice. Szczepionka na nosówkę jest tańsza i skutecznie zabezpiecza czworonoga przed zachorowaniem. Jej koszt to ok. 50 zł.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze