Nowa forma leczenia demencji starczej, którą możesz tulić w ramionach

W domach opieki nad osobami starszymi w całych Stanach Zjednoczonych stosuje się kontrowersyjną terapię z użyciem lalki, która ma łagodzić niepokój wśród mieszkańców z otępieniem starczym. Eksperci twierdzą, że lalki są alternatywą dla leków i mają pomóc zaktywizować ludzi starszych, którzy nie są już w stanie uczestniczyć w wielu działaniach.

"Wiele osób z chorobą Alzheimera nudzi się i może to prowadzić albo do przygnębienia, albo do pobudzenia, ponieważ nie są oni zaangażowani w żadne działanie" - powiedział Ruth Drew, dyrektor ds. rodziną i informacyji w Stowarzyszeniu Alzheimera.

Zobacz film: "Sposoby na zapominanie"

„Opiekunowie nie starają się przekonać swoich podopiecznych, że lalki to prawdziwe niemowlęta, oni nie chcą ogłupiać seniorów” - powiedziała Drew. „Seniorzy mają po prostu mieć do nich dostęp i wchodzić z nimi w interakcje na własnych zasadach."

Niektórzy twierdzą, że zabawa lalkami jest poniżająca dla osób starszych, jednak opiekunowie uspokajają. "Oni są dorośli i chcemy, aby tak byli traktowani" - powiedziała Stephanie Zeverino, która pracuje w domu opieki w Belmont Village. "To są bardzo dobrze wykształceni mieszkańcy".

„Obiekt ten wykorzystuje również inne rodzaje terapii, w tym muzykę i sztukę” - powiedziała. Pracownicy grają z mieszkańcami w gry intelektualne, które prowokują seniorów do krytycznego myślenia. "Chcemy im zapewnić poczucie godności" - powiedziała Zeverino.

„Badania nad terapią z udziałem lalek są ograniczone, ale niektóre badania wykazały, że może to zmniejszyć zapotrzebowanie na leki, zmniejszyć niepokój i poprawić komunikację” – twierdzi Gary Mitchell, specjalista pielęgniarz w domu opieki Four Seasons w Wielkiej Brytanii, który jest autorem nowej książki o terapii lalkami.

Jednak Mitchell potwierdził, że jest możliwe, że terapia lalkami, może doprowadzić do zinfantylizowania dorosłych, ponieważ utrwala ona objawy związane demencją, a tego należy unikać.

Niektóre rodziny martwiły się, że ich krewni będą wyśmiewani z powodu prowadzonej terapii. Mitchell twierdzi, że takie obawy są w pełni zrozumiałe, ale większość mieszkańców i ich rodzin szybko dostrzega pozytywny wpływ terapii.

Mitchell powiedział, że terapia przynosi wiele korzyści dla niektórych osób - zwłaszcza tych, które łatwo wpadają w zakłopotanie lub zachowania obsesyjne. "Lalka oferuje im punkt zaczepienia dając poczucie bezpieczeństwa w czasach niepewności" - powiedział. "Wiele osób kojarzy lalkę ze swoja młodością i z przyjemnością roztacza nad nią opiekę.”

W domu opieki Sunrise w Beverly Hills, pokój z lalkami wygląda jak pokój dziecka. W drewnianej kołysce leży pluszowy niedźwiedź, a na półce powyżej są oprawione w ramki zdjęcia kobiet, które regularnie mają kontakt z lalkami. Dodatkowo znajduje się tam kilka butelek, przewijak, koc, książki dr Seuss i pieluchy.

„Pokoje dla lalek są tylko jednym z kilku obszarów w centrach Sunrise, które mają zaangażować mieszkańców” - powiedziała Rita Altman, wiceprezes Sunrise, która posiada podobne zakłady opieki w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. „Istnieją tu również centra sztuki, biura, ogrody i kuchnie, gdzie mieszkańcy mogą znaleźć znajome obiekty ze swojej przeszłości”.

Altman powiedziała, że pokoje dla lalek przyciągają mieszkańców, którzy mają instynkt opiekuńczy. „Niektórzy seniorzy” – mówi - "mogą nie być w stanie dłużej mówić, ale przychodzą, aby znaleźć poczucie bezpieczeństwa między lalkami. Można to odczytać z języka ich ciała, kiedy biorą lalkę do ręki".

Marta Pawlak, 12 miesięcy temu

Zaburzenia pamięci i intelektu

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia pamięci i intelektu
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zaburzenia pamięci i intelektu
Zaburzenia pamięci i intelektu

Zaburzenia koncentracji i pamięci (WIDEO)

Zaburzenia koncentracji i pamięci (WIDEO) Odtwórz wideo

. Nie bez znaczenia jest tez opinia psychiatry czy neurologa. Pozwoli to zbadać zaburzenia pamięci i postawić właściwą diagnozę. Po rozpoznaniu zazwyczaj (...) . Przy zaburzeniach pamięci...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Zaburzenia pamięci u osób starszych (WIDEO)

Zaburzenia pamięci u osób starszych (WIDEO) Odtwórz wideo

może bowiem przebadać pacjenta i poznać przyczynę takich zachowań, a także podjąć działania mające na celu złagodzenie objawów zaburzeń pamięci. (...) zewnętrznym może przysporzyć niemałych problemów. To dzięki pamięci...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Amnezja

jednak znacznie poważniejsze problemy z zapamiętywaniem. Patologiczne zaburzenia pamięci to między innymi amnezja. Co to jest i jakie są jej przyczyny (...) Każdemu z nas zdarzają się chwilowe zaniki pamięci....

Zaburzenia pamięci i intelektu

Skleroza - objawy, przyczyny

Skleroza - objawy, przyczyny

, która cierpi na sklerozę odczuwa zaburzenia psychiczne i neurologiczne, które wraz z rozwojem choroby nasilają się. Skleroza dotyczy głównie osób starszych (...) niedawno, kilkanaście minut wcześniej. Rozwój choroby Gdy chhoroba...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Leczenie zaburzeń koncentracji

czasie. Tymczasem nawet cicha muzyka lub perspektywa weekendu mogą doprowadzić do zaburzenia koncentracji i zmniejszyć efektywność wykonywanej pracy (...) . Przyczyny i leczenie zaburzeń koncentracji Problemy z koncentracją...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Jedzenie tych produktów poprawia pamięć i odmładza mózg

Jedzenie tych produktów poprawia pamięć i odmładza mózg

. Jedzenie konkretnych warzyw może opóźnić procesy starzenia się i zapobiegać utracie pamięci. Jedzenie na pamięć Pogorszenie pamięci i stopniowy (...) owoców a poprawą pamięci. Jedynie zwiększenie...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Poprawa pamięci - czy to możliwe?

jeszcze przez długi czas. Aby poprawić pamięć, pozostaje tylko ćwiczyć w ten i w każdy inny sposób każdego dnia. Ćwiczenia pamięci na co dzień (...) Istnieją różne ćwiczenia, dzięki którym poprawa pamięci jest możliwa,...