Trwa ładowanie...

Nowa forma leczenia demencji starczej, którą możesz tulić w ramionach

W domach opieki nad osobami starszymi w całych Stanach Zjednoczonych stosuje się kontrowersyjną terapię z użyciem lalki, która ma łagodzić niepokój wśród mieszkańców z otępieniem starczym. Eksperci twierdzą, że lalki są alternatywą dla leków i mają pomóc zaktywizować ludzi starszych, którzy nie są już w stanie uczestniczyć w wielu działaniach.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Popularna w Stanach Zjednoczonych terapia ma pozytywny wpływ na seniorów
Popularna w Stanach Zjednoczonych terapia ma pozytywny wpływ na seniorów (Shutterstock)

"Wiele osób z chorobą Alzheimera nudzi się i może to prowadzić albo do przygnębienia, albo do pobudzenia, ponieważ nie są oni zaangażowani w żadne działanie" - powiedział Ruth Drew, dyrektor ds. rodziną i informacyji w Stowarzyszeniu Alzheimera.

„Opiekunowie nie starają się przekonać swoich podopiecznych, że lalki to prawdziwe niemowlęta, oni nie chcą ogłupiać seniorów” - powiedziała Drew. „Seniorzy mają po prostu mieć do nich dostęp i wchodzić z nimi w interakcje na własnych zasadach."

Niektórzy twierdzą, że zabawa lalkami jest poniżająca dla osób starszych, jednak opiekunowie uspokajają. "Oni są dorośli i chcemy, aby tak byli traktowani" - powiedziała Stephanie Zeverino, która pracuje w domu opieki w Belmont Village. "To są bardzo dobrze wykształceni mieszkańcy".

„Obiekt ten wykorzystuje również inne rodzaje terapii, w tym muzykę i sztukę” - powiedziała. Pracownicy grają z mieszkańcami w gry intelektualne, które prowokują seniorów do krytycznego myślenia. "Chcemy im zapewnić poczucie godności" - powiedziała Zeverino.

„Badania nad terapią z udziałem lalek są ograniczone, ale niektóre badania wykazały, że może to zmniejszyć zapotrzebowanie na leki, zmniejszyć niepokój i poprawić komunikację” – twierdzi Gary Mitchell, specjalista pielęgniarz w domu opieki Four Seasons w Wielkiej Brytanii, który jest autorem nowej książki o terapii lalkami.

ZOBACZ TAKŻE:

Jednak Mitchell potwierdził, że jest możliwe, że terapia lalkami, może doprowadzić do zinfantylizowania dorosłych, ponieważ utrwala ona objawy związane demencją, a tego należy unikać.

Niektóre rodziny martwiły się, że ich krewni będą wyśmiewani z powodu prowadzonej terapii. Mitchell twierdzi, że takie obawy są w pełni zrozumiałe, ale większość mieszkańców i ich rodzin szybko dostrzega pozytywny wpływ terapii.

Mitchell powiedział, że terapia przynosi wiele korzyści dla niektórych osób - zwłaszcza tych, które łatwo wpadają w zakłopotanie lub zachowania obsesyjne. "Lalka oferuje im punkt zaczepienia dając poczucie bezpieczeństwa w czasach niepewności" - powiedział. "Wiele osób kojarzy lalkę ze swoja młodością i z przyjemnością roztacza nad nią opiekę.”

W domu opieki Sunrise w Beverly Hills, pokój z lalkami wygląda jak pokój dziecka. W drewnianej kołysce leży pluszowy niedźwiedź, a na półce powyżej są oprawione w ramki zdjęcia kobiet, które regularnie mają kontakt z lalkami. Dodatkowo znajduje się tam kilka butelek, przewijak, koc, książki dr Seuss i pieluchy.

„Pokoje dla lalek są tylko jednym z kilku obszarów w centrach Sunrise, które mają zaangażować mieszkańców” - powiedziała Rita Altman, wiceprezes Sunrise, która posiada podobne zakłady opieki w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. „Istnieją tu również centra sztuki, biura, ogrody i kuchnie, gdzie mieszkańcy mogą znaleźć znajome obiekty ze swojej przeszłości”.

Altman powiedziała, że pokoje dla lalek przyciągają mieszkańców, którzy mają instynkt opiekuńczy. „Niektórzy seniorzy” – mówi - "mogą nie być w stanie dłużej mówić, ale przychodzą, aby znaleźć poczucie bezpieczeństwa między lalkami. Można to odczytać z języka ich ciała, kiedy biorą lalkę do ręki".

Następny artykuł: Sposoby na dobrą pamięć

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.