Trwa ładowanie...

Nowe badania pokazują, że kobiety są bardziej wytrzymałe od mężczyzn

Według naukowców, kobiety mogą wykonywać ćwiczenia dłużej niż mężczyźni, zanim się zmęczą. To nie dlatego, że kobiety są silniejsze; mężczyźni są zazwyczaj bardziej wydajni niż kobiety. Ale tu jest haczyk: mięśnie kobiet wydają się być bardziej odporne na zmęczenie niż mężczyzn, co oznacza, że ​​mogą pracować z tą samą intensywnością przez dłuższy czas.

spis treści

1. Kobiety lepiej radzą sobie z długotrwałym wysiłkiem

"Kobieta nie podniesie takiej samej masy jak wielki jak góra facet, ale jeśli porównasz oboje, kiedy wykonują skurcz przy 100 proc. maksymalnej wytrzymałości i muszą ją utrzymać tak długo, jak się da, kobieta jest w stanie pokonać mężczyznę" - wyjaśnia autor badania, prof. Sandra Hunter z Uniwersytetu Marquette.

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie „Science & Medicine in Sport & Exercise” podkreśla duży problem w środowisku naukowym: wiele badań - w tym wiele badań na temat aktywności fizycznej i wydajności, jest wykonywane tylko na mężczyznach.

Panie nie są silniejsze, ale stosunkowo lepiej znoszą zmęczenie
Panie nie są silniejsze, ale stosunkowo lepiej znoszą zmęczenie (Shutterstock)

Ale procedury treningowe zaprojektowane dla uzyskania najlepszych rezultatów u mężczyzn mogą nie nadawać się tak dobrze dla kobiet. Na ten problem wskazuje niewielka liczba badań, w które byłyby zaangażowane obie płcie. Hunter dokonała przeglądu tych badań i zachęca naukowców, aby korzystali z nich w przyszłej pracy.

"Najważniejsze w treningach lub rehabilitacji jest to, że musisz zmęczyć mięśnie w celu zwiększenia ich wytrzymałości. Więc jeśli mężczyźni i kobiety męczą się inaczej, powinni oni być traktowani inaczej. Jest to szczególnie ważne podczas fizykoterapii po urazach, chirurgii lub rozpoznaniu choroby zwyrodnieniowej stawów” – mówi Hunter.

Badania wykazały na przykład, że kobiety zachowują większą siłę w nogach po przebiegnięciu maratonu lub po jeździe na rowerze przez długi okres czasu. W innych badaniach, kobiety były w stanie utrzymać skurcz izometryczny (zaciśnięcie pięści lub wyginanie bicepsa) przez dłuższy czas niż mężczyźni, gdy podczas badanie wykorzystywali taki sam procent ich maksymalnej wytrzymałości.

Zobacz także

2. Inne spalanie w czasie wysiłku

Środki te nie są tak istotne w warunkach laboratoryjnych. "Wykonujemy wiele rodzajów subtelnych, statycznych skurczów przez cały dzień. Są ważne dla utrzymywania naszej postawy ciała, na przykład, gdy jesteśmy w pozycji stojącej lub siedzącej wyprostowanej. I wiemy, że kobiety mogą w zasadzie mogą trwać w nich dłużej niż mężczyźni" - mówi Hunter.

„Kobiety spalają więcej tłuszczu i mniej węglowodanów niż mężczyźni w trakcie przedłużonego wysiłku, przez co mogą go wykonywać potencjalnie przez dłuższy czas, jeśli robią to z tą samą intensywnością jak mężczyźni” - dodaje.

Ale panie mają też mniejsze serca, mniejsze mięśnie i więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni, więc to może być dla nich trudne, aby nadążyć za mężczyznami w sporcie. W aktywnościach, takich jak pływanie, różnice te były mniej widoczne.  "Spójrz na Diana Nyad. Pierwszą osobą, która przepłynęła z Kuby na Florydę [bez klatki ochronnej] była kobieta” – mówi Hunter.

Istnieje wiele wytłumaczeń takiego stanu rzeczy, ale nauka wciąż nie wie, co jest jednym z głównych powodów tego, że kobiety są bardziej wytrzymałe. Istniejące badania pokazują, że kobiety mają przewagę, jeśli chodzi o znoszenie męczliwości. Ale do tej pory badano tylko wykonywanie bardzo specyficznych zadań lub wytrzymałość poszczególnych kończyn i trudno na tej podstawie dokonać szerszych założeń.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza