Trwa ładowanie...

Objaw Kerniga – co to jest, z czym się łączy i co oznacza

Avatar placeholder
Sylwia Rudzka 07.04.2021 15:02
Objaw Kerniga – co to jest, z czym się łączy i co oznacza
Objaw Kerniga – co to jest, z czym się łączy i co oznacza

Objawy Kerniga należą do grupy objawów związanych z problemami neurologicznymi. Łączą się z objawami oponowymi, które są charakterystyczne dla zapalenia mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych. Ponadto mogą się one pojawić przy kile trawiącej układ nerwowy, sporadycznie zdarza się także, iż obserwujemy je podczas zachorowań na świnkę.

spis treści

1. Objaw Kerniga – co to jest?

Objawy Kerniga należą do dużej grupy objawów neurologicznych i charakteryzują się skurczem mięśni. Dysfunkcję mięśni powoduje podrażnienie ich korzonków.  Jednym z najczęściej występujących objawów oponowych jest sztywnienie karku. Badania pokazują, że występują one aż u 30% pacjentów, u których stwierdzono zapalenie opon mózowo-rdzeniowych. Powodem do niepokoju może być fakt, iż osoba leżąca na wznak nie może przygiąć głowy do klatki piersiowej.

Jakie objawy mogą świadczyć o zapaleniu opon mózgowych?
Jakie objawy mogą świadczyć o zapaleniu opon mózgowych? [8 zdjęć]

Niebezpieczna choroba, która może zabić w kilka godzin. Pierwsze objawy łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem

zobacz galerię
Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Objawy Keringa dzielą się na dwie grupy. Pierwsza nazywana jest „górnym objawem”. Mówi się o nim wtedy, gdy pacjent przy pochyleniu tułowia do przodu w pozycji siedzącej, bezwolnie zgina również staw kolanowy czy biodrowy. Druga grupa to „objawy dolne”. Stwierdza się je wówczas, gdy podczas biernego podnoszenia kończyny dolnej, mechanicznie zgina się staw kolanowy. Bardzo istotne w badaniu są kąty zginania poszczególnych kończyn, co powinien ocenić lekarz. Zastanowić powinien stan, w którym pacjent nie może wyprostować kończyny z powodu odczuwania silnego bólu.

2. Objaw Kerniga – z czym się łączy?

Oprócz objawów Krniga współwystępują z nim również inne. Wyróżnia się: objaw Brudzińskiego (karkowy, łonowy, policzkowy), objaw Flataua (górny i dolny) oraz inne, takie jak objaw: Weila-Edelmana, Amossa, Bikelesa, Hermana.

Przeczytaj też:

Zapalenie mózgu

Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych

Jeśli na przykład po naciśnięciu na kość policzkową, pacjent podnosi przedramiona, wówczas stwierdza się u niego objaw Brudzińskiego. Innym jest obajw Flataua dolny, ponieważ dotyczy małych chłopców. Stwierdza się go wówczas, gdy po kilkukrotnym pochyleniu tułowia, wystąpi u dziecka erekcja. Objaw Weila-Edelmana natomiast jest ściśle powiązany z objawem dolnym Kerniga. Polega on na tym, iż podczas badania pacjent mimowolnie zgina paluch. Wszystkie te objawy mogą wskazywać na zapalenie opon mózgowych, zatem powinno się stan zdrowia osoby je wykazujące zbadać.

3. Objaw Kerniga – co to oznacza?

Objaw Kerniga występuje u około 5% pacjentów, którzy osiągnęli dorosłość. Może oznaczać, iż osoba, która zaobserwowała je u siebie najprawdopodobniej ma zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.  Rzadziej, ale jednak, okazuje się, iż jednostka zapadła na zapalenie mózgu, kiłę układu nerwowego, czy świnkę.

Objawy Kerniga należy skonsultować z lekarzem.
Objawy Kerniga należy skonsultować z lekarzem.

W takich wypadkach wizyta u specjalisty jest obowiązkowa, bowiem może okazać się, iż są to objawy pourazowe, a nawet, że rozwijają się w organizmie guzy wewnątrz czaszki.

Należy pamiętać, iż objaw Kerniga jest jedynie jednym z wielu objawów wymienionych chorób. Każda z nich ma ich co najmniej kilka, dlatego nie należy od razu załamywać rąk. Powinny one wzbudzić czujność i spowodować wykonanie szeregu badań specjalistycznych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze