Objaw pojawiał się po posiłku. Rak jelita grubego był już zaawansowany
Bri Mahon przez wiele lat zmagała się z problemami trawiennymi. Swoje dolegliwości przypisywała stresowi, przypuszczała, że to doprowadziło do zespołu jelita drażliwego. Jej kłopoty jednak okazały się być rakiem jelita grubego w 3. stadium.
1. Problemy jelitowe, które wskazują na raka
W mediach społecznościowych Bri dokumentuje swoją walkę z nowotworem, którego objawy początkowo uważała za zespół jelita drażliwego (IBS). Na swoim profilu szczegółowo opowiedziała o symptomach raka okrężnicy.
Bri przez wiele lat miała problemy trawienne. Nieustannie czuła się wzdęta, a posiłki sprawiały, że wizyta w toalecie była natychmiastową koniecznością. W końcu nauczyła się z tym żyć i zupełnie lekceważyła swoje kłopoty.
Badania krwi nie wykazały niczego niepokojącego, ale 31-latka zauważyła, że ciągle jest zmęczona. Zaczęła się też czuć bardzo niespokojna, miewała ataki paniki. Jej ciało było wycieńczone.
We wrześniu zeszłego roku Bri zaczęła rodzić w 23. tygodniu ciąży. Przedwcześnie urodzone bliźnięta spędziły cztery miesiące na oddziale intensywnej terapii noworodków. To był ciężki okres pełen niepokoju dla 31-latki.
2. Nowotwór przez lata rozwijał się po cichu
Wkrótce potem zaczęła zauważać krew w stolcu. Bri była przekonana, że to połączenie stresu, nasilających się objawów IBS oraz hemoroidów z okresu ciąży. W toalecie ciągle pojawiało się więcej krwi.
- Tak naprawdę nie myślałam o tym, przez co przechodzę. Myślałam, że to stres, depresja albo niepokój. Moje zmęczenie było naprawdę duże, ale w głowie to usprawiedliwiałam, ponieważ moi chłopcy znajdowali się na OIOMie dla noworodków – wspomina Bri w rozmowie z dailymail.
Pilna potrzeba odwiedzenia toalety zaczęła wymykać się spod kontroli. Bri miała potworne zaparcia na przemian z krwawymi biegunkami. Poważnie zaniepokojona uznała, że coś zdecydowanie jest nie tak i udała się do lekarza.
Gastroenterolog podczas kolonoskopii wykonał dziesięć biopsji. U 31-latki zdiagnozowano raka jelita grubego w 3. stadium. Bri natychmiast rozpoczęła chemioterapię i radioterapię, planowana jest także operacja usunięcia pozostałej części guza. - Myślę, że najbardziej szokującą rzeczą w mojej diagnozie jest to, że nigdy bym nie zgadła, że to rak – wyznała Bri.
3. Najczęstsze objawy raka jelita grubego
Nowotwory jelit są trzecim co do częstości występowania. Guzy czasami rozwijają się z nieprawidłowych narośli zwanych polipami. Do najczęstszych objawów należy krew w stolcu oraz zmiana rytmu wypróżnień.
Chorzy często skarżą się na skurcze i bóle brzucha, biegunki z zaparciami, ogólne przemęczenie i osłabienie. Nowotworom często także towarzyszy gwałtowana utrata masy ciała, do której dochodzi bez konkretnej przyczyny.
Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrasta wraz z wiekiem, ale diagnozowane są coraz młodsze osoby. Do czynników ryzyka należą geny, niehigieniczny tryb życia oraz przewlekłe choroby zapalne jelit.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.