Objawy chorej wątroby. "Tak naprawdę bardzo długo się nie ujawniają"
Wątroba jest jednym z najważniejszych organów znajdujących się w naszym ciele. Stanowi około 2 proc. masy ciała człowieka, a jej waga wynosi około 1,5 kilogama. Odgrywa kluczową rolę w procesach oczyszczania organizmu z toksyn, termoregulacji, trawienia czy produkcji białka. Jakie są objawy chorej wątroby i kiedy należy zgłosić się do lekarza? Wyjaśniamy.
Artykuł jest częścią akcji "Pomyśl o sobie – sprawdzamy zdrowie Polaków w pandemii". Wypełnij TEST i dowiedz się, czego tak naprawdę potrzebuje twój organizm.
1. Jakie są najczęstsze chorób wątroby?
Choroby wątroby dotyczą wielu osób. Schorzenia te można podzielić na kilka podstawowych grup:
- toksyczne, w tym alkoholowe uszkodzenie wątroby,
- choroby zakaźne,
- stłuszczenie wątroby,
- choroby autoimmunizacyjne,
- choroby wrodzone.
Z jakimi zaburzeniami wątroby Polacy zgłaszają się najczęściej do lekarza ?
- Jednym z najczęstszych schorzeń dotykających Polaków jest alkoholowe uszkodzenie wątroby - w różnym stopniu - od marskości do nowotworów włącznie. Następnie są to wirusowe zapalenia wątroby typu B i C. Wątrobę uszkadzają także leki przyjmowane przewlekle, w tym leki przeciwbólowe. Pojawiają się też choroby autoimmunizacyjne – wymienia w rozmowie z WP abcZdrowie dr Krzysztof Gierlotka, specjalista chorób zakaźnych, hepatolog.
Lekarz dodaje, że istotny wpływ na pracę wątroby ma także dieta Polaków. - Jemy za dużo żywności typu fast food i słodyczy, pijemy za dużo słodkich napojów, osób otyłych z roku na rok jest coraz więcej. Taki styl życia doprowadza do stłuszczenia wątroby, stanów zapalnych, może powodować też zwłóknienie i marskości wątroby. Ten proces trwa latami – informuje lekarz.
- Wątrobę może uszkodzić też zatrucie grzybami, np. muchomorem sromotnikowym. Choć należy podkreślić, że zdarza się to rzadko w porównaniu z wyżej wymienionymi przyczynami, ale przebieg uszkodzenia jest piorunujący – dodaje ekspert.
2. Objawy chorej wątroby
Dr Gierlotka podkreśla, że schorzenia wątroby są bardzo podstępne. Wątroba nie posiada unerwienia czuciowego, dlatego jeżeli coś złego dzieje się w jej obrębie, bardzo długo nie daje żadnych sygnałów ostrzegawczych.
- Tak naprawdę objawy chorej wątroby długo się nie ujawniają. Wątroba ma bardzo dużą rezerwę, zwłaszcza przy przewlekłych chorobach wirusowych czy alkoholowych i zanim pojawią się pierwsze objawy, mogą minąć lata, a nawet dekady – informuje lekarz.
- Początkowo chorzy zaczynają zgłaszać niespecyficzne objawy w prawym podżebrzu tj. pobolewanie, uczucie ciężaru, pieczenia, gniecenia. Można powiedzieć, że są to pierwsze subtelne objawy chorej wątroby. Bardziej widoczne symptomy, to np. zażółcenie twardówek, skóry, obrzęki kończyn dolnych czy wodobrzusze. Te symptomy świadczą już jednak o poważnym uszkodzeniu narządu – tłumaczy dr Gierlotka.
Ból w okolicy prawego podżebrza nie jest jednak objawem charakterystycznym wyłącznie dla chorej wątroby. Może pochodzić z żołądka, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, jelit, żeber.
Odczuwany tępy ból może pochodzić z powiększenia wątroby, w wyniku:
- zapalenia wątroby,
- stłuszczenia wątroby,
- zespołu Budda-Chiariego,
- chorób hematologicznych,
- zastoju krwi,
- raka wątroby.
3. Żółtaczka
Typowym symptomem schorzeń wątroby i dróg żółciowych jest za to żółtaczka. Zażółcenie twardówek oraz powłok skórnych jest wynikiem nagromadzenia się bilirubiny. Jeżeli więc zauważymy u siebie te objawy, koniecznie musimy udać się do lekarza.
Żółtaczka może być wynikiem:
- alkoholowego uszkodzenia wątroby,
- marskości wątroby,
- wirusowego zapalenia wątroby,
- raka dróg żółciowych,
- kamicy dróg żółciowych.
Aby nie dopuścić do wymienionych wyżej objawów, należy cyklicznie wykonywać badania.
- Warto udać się do lekarza rodzinnego, aby zlecił podstawowy pakiet badań w tym: morfologię, AlAT, AspAT, bilirubinę. Takie badania należy wykonywać raz w roku, szczególnie jeżeli jesteśmy w grupie ryzyka. Koniecznie trzeba wykluczyć wirusowe zapalenie wątroby typu B i C – dodaje ekspert.
Kto znajduje się w takiej grupie ryzyka WZW typu B i C?
- Przede wszystkim osoby, które miały przetaczaną krew przed 1993r., wykonywane procedury medyczne sprzętem wielorazowego użytku w placówkach ochrony zdrowia i "strefie beauty" przy braku zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa i sterylności. Do zakażenia może dojść także w trakcie ryzykownych zachowań seksualnych albo u osób, które przyjmują dożylnie środki odurzające, narkotyki – tłumaczy hepatolog.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C można skutecznie leczyć. Tabletki podaje się przez 8-12 tygodni. Przeciw WZW typu B najlepiej się zaszczepić. Dzieci szczepi się już w pierwszej dobie życia. Dla dorosłych jest to szczepienie zalecane. U osób z bardzo późnym rozpoznaniem choroby lub skrajnie uszkodzoną wątrobą jedynym ratunkiem jest przeszczep wątroby.
4. Profilaktyka wątroby
Należy pamiętać, że wątroba jest bardzo istotnym narządem spełniającym wiele kluczowych funkcji, dlatego należy o nią szczególnie zadbać. Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia schorzeń tego narządu?
- Przede wszystkim należy zdrowo się odżywiać, ograniczyć spożywanie alkoholu, unikać niezdrowych tłuszczów i wysokoprzetworzonej żywności. Oczywiście – wszystko jest dozwolone, ale w rozsądnych dawkach. Jeżeli nie będziemy nadużywać alkoholu i innych używek, wątroba wystarczy nam do końca życia – podsumowuje dr Gierlotka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.