Objawy chorej wątroby - przyczyny, symptomy, leczenie
Wątroba jest jednym z najważniejszych organów znajdujących się w naszym ciele. Stanowi około 5 proc. masy ciała człowieka, a jej waga wynosi około 2 kilogramy. Dlaczego jej prawidłowe funkcjonowanie jest tak ważne? Przede wszystkim dlatego, spełnia ona kilka kluczowych funkcji w naszym organizmie. Wątroba odgrywa kluczową rolę w procesach oczyszczania organizmu z toksyn, termoregulacji, trawienia, oraz produkcji kluczowego białka. Ten ważny organ gromadzi i uwalnia witaminy i minerały, czyli dostarczone w żywności składniki odżywcze. Co może zaburzyć pracę wątroby? Jakie są objawy chorej wątroby? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
- 1. Schorzenia wątroby
- 2. Czynniki zwiększające ryzyko pojawiania się objawów chorej wątroby
- 3. Objawy chorej wątroby
- 4. Profilaktyka wątroby
1. Schorzenia wątroby
Schorzenia wątroby są problemem wielu współczesnych ludzi. Schorzenia te można podzielić na pięć podstawowych grup:
- choroby zakaźne,
- choroby autoimmunologiczne,
- stłuszczenie wątroby,
- choroby wrodzone,
- marskość wątroby.
2. Czynniki zwiększające ryzyko pojawiania się objawów chorej wątroby
Można też wyróżnić czynniki zwiększające ryzyko pojawiania się objawów chorej wątroby:
- niezdrowy sposób odżywiania się (dieta bogata w tłuszcze),
- otyłość,
- zaburzenia gospodarki lipidowej i węglowodanowej,
- nadużywanie alkoholu,
- długotrwała farmakoterapia,
- zabiegi inwazyjne (np. zabiegi kosmetyczne, tatuaże, zabiegi chirurgiczne),
- ryzykowne zachowania seksualne.
- niedostateczna higiena rąk,
- predyspozycje genetyczne.
3. Objawy chorej wątroby
Objawy chorej wątroby mogą być bardzo różne, jednak najczęściej w takiej sytuacji pojawia się ból. Pacjenci bardzo często skarżą się na dolegliwości bólowe umiejscowione w prawym podżebrzu. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że wątroba sama w sobie nie boli, ponieważ nie posiada unerwienia czuciowego.
Odczuwany tępy ból może pochodzić z błony surowiczej, która jest podrażniona przez powiększoną wątrobę. Powiększenie wątroby może być objawem chorej wątroby, w szczególności:
- zapalenie wątroby,
- stłuszczenie wątroby
- zespół Budda-Chiariego,
- choroby hematologiczne,
- zastój krwi,
- raka wątroby.
Ból w okolicy prawego podżebrza nie jest jednak jednoznacznym objawem chorej wątroby. Taki ból może mieć swoje źródło w drogach żółciowych i być symptomem kolki żółciowej lub zapalenia dróg żółciowych.
Objawy chorej wątroby mogą być podobne do objawów schorzeń układu pokarmowego. W przypadku chorej wątroby mogą się pojawić między innymi:
- bóle brzucha,
- nudności,
- wymioty,
- brak łaknienia.
Typowym symptomem schorzeń wątroby i dróg żółciowych jest za to żółtaczka. Zażółcenie twardówek oraz powłok skórnych jest wynikiem nagromadzenia się bilirubiny. To związek chemiczny, który trafia do wątroby i jest przez nią neutralizowany oraz dostarczany do woreczka żółciowego. Jeżeli więc zauważymy u siebie następujące objawy, koniecznie musimy udać się do lekarza. Żółtaczka może być wynikiem:
- wirusowego zapalenia wątroby,
- marskością wątroby,
- toksycznego uszkodzenia wątroby,
- raka dróg żółciowych,
- kamicy żółciowej.
Należy pamiętać, że zmiana koloru skóry towarzyszy również innym schorzeniom, np. nadczynności tarczycy lub gruźlicy.
Inne objawy chorej wątroby to:
- osłabienie - uczucie zmęczenia, brak energii, ciągła potrzeba snu nie zawsze są związane z nadmiarem obowiązków. Mogą syngalizować również problemy wątrobowe. Jeżeli zmęczenie jest dla nas codziennością i mimo odpoczynku wciąż czujemy się źle, może to być coś więcej niż zwykłe przepracowanie. Warto obserwować swoje ciało. Jeśli zmiana nawyków żywieniowych czy dbanie o higienę snu nie są wystarczające, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
- ciemny kolor moczu - mocz osoby zdrowej zazwyczaj jest koloru słomkowego. Z kolei u osoby z chorą wątrobą może on przybierać odcień znacznie ciemniejszy. W wielu przypadkach zmiana koloru moczu sygnalizuje schorzenia wątroby. Problem ten spowodowany jest nadmiarem bilirubiny, która nie zostaje przetworzona przez organ. Jeżeli więc zauważymy, że mocz zmienił kolor na brązowy lub ciemnopomarańczowy, koniecznie zasięgnijmy opinii lekarza.
- spadek wagi - utrata kilogramów również może świadczyć o problemach z wątrobą. A jednak, gdy zaczynają się w niej problemy, możemy stracić apetyt, a nasza waga zacznie spadać. Nagły spadek wagi może być spowodowany różnymi schorzeniami. W przypadku wątroby ma to związek z nadmiarem płynu, który gromadzi się w jamie brzusznej. Powoduje on dyskomfort, który sprawia, że unikamy posiłków.
- wzdęcia,
- świąd skóry - ten symptom dla większości z nas oznacza problemy skórne lub alergię. Okazuje się jednak, że świąd skóry może sygnalizować problemy wątrobowe. Mimo że świąd kojarzony jest z kłopotami na zewnątrz, problem może kryć się głębiej. Jednym z powodów swędzenia skóry może być bowiem chora wątroba. Nieprzyjemne uczucie wywołane jest zazwyczaj nadmiarem toksyn w organizmie. Gdy nasza wątroba nie pracuje tak jak należy, toksyny nie mogą być prawidłowo filtrowane i usuwane z organizmu.
- ogólne wyniszczenie,
- zaburzone miesiączkowanie,
- obniżone libido,
- obrzęk w okolicy brzucha - wątroba jest narządem, który uczestniczy w procesie metabolicznym. Jeśli praca tego narządu zostaje zaburzona, możemy zauważyć u siebie obrzęk w okolicy brzucha. Gdy dochodzi do zatrzymania płynu w jamie brzusznej, brzuch staje się napuchnięty i nabrzmiały. Warto w pierwszej kolejności skorzystać z ćwiczeń i zmiany nawyków żywieniowych. Jeśli to nie pomoże, należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.
- pękające naczynka - jeżeli nie mamy cery naczynkowej i nigdy wcześniej nie mieliśmy problemów z rozszerzonymi niewielkimi tętniczkami, a nagle zauważyliśmy je na szyi, twarzy, dłoniach lub klatce piersiowej, to oznacza, że możemy mieć problemy z wątrobą. Pojawienie się tego problemu zawsze wywołane jest jakimś czynnikiem. Gdy tylko je zauważymy, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą.Zaprocentuje to nie tylko poprawą urody, ale także może uchronić nas przed rozwojem poważnych chorób wątroby.
- obrzęk w okolicy kostek,
- obrzęk nóg,
- ginekomastia,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- zaburzony proces metabolizowania leków,
- zaburzenia neurologiczne.
4. Profilaktyka wątroby
Wątroba jest organem, który charakteryzuje się dużą zdolnością do regeneracji. Niestety w przypadku dużego obciążenia odnowa komórek wątroby jest systematycznie osłabiana. U osób niedbających o swoje zdrowie istnieje duże ryzyko, że w pewnym momencie pojawią się objawy chorej wątroby.
Należy pamiętać, że wątroba jest bardzo istotnym narządem, spełniającym wiele kluczowych funkcji, dlatego należy o nią szczególnie dbać. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia schorzeń tego narządu i pojawienia się objawów chorej wątroby należy:
- ograniczyć spożywanie alkoholu,
- unikać spożywania tłuszczów,
- preferować lekkostrawne posiłki,
- unikać wysoko przetworzonej żywności,
- w miarę możliwości ograniczyć spożywanie leków.
Komentarze