Trwa ładowanie...

Objawy chorób wenerycznych – chylamydia, kiła, zapalenie wątroby, HIV

Avatar placeholder
01.04.2021 16:59
Objawy chorób wenerycznych – chylamydia, kiła, zapalenie wątroby, HIV
Objawy chorób wenerycznych – chylamydia, kiła, zapalenie wątroby, HIV

Zanim zdecydujemy się na kontakt seksualny z innym człowiekiem, powinniśmy w sposób szczególny zadbać o zabezpieczenie. Bywa, że nosiciele chorób wenerycznych nie są ich świadomi, a zarazić się nimi bardzo łatwo. Jakie są objawy chorób wenerycznych?

spis treści

1. Chylamydia

Chylamydia to bardzo groźna choroba, która może doprowadzić nawet do bezpłodności. Należy ona do jednych z najczęściej przenoszonych schorzeń, biorąc pod uwagę choroby weneryczne. Niestety, niebezpieczne jest też to, że na początku przebiega ona bezobjawowo. Czasami jedynie może przypominać zapalenie pęcherza moczowego.

Wykrycie tej choroby wenerycznej jest w zasadzie możliwe jedynie przez badanie krwi. Obecność przeciwciał IgG Chylamydia trachomatis potwierdzi schorzenie, które trawi nasz organizm. Jeżeli tę chorobę weneryczną wykryjemy w odpowiednim czasie, wówczas możemy liczyć na całkowite wyleczenie. Pacjent, aby pozbyć się objawów choroby wenerycznej musi być poddany antybiotykoterapii.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Nieleczenie chylamydii może skutkować takimi objawami choroby wenerycznej jak: krwawienie podczas stosunku bądź plamienie w nieodpowiednim momencie cyklu. Może przyczyniać się do nadżerki, a nawet do powstawania raka.

Jedzenie, które wspomaga seks
Jedzenie, które wspomaga seks [10 zdjęć]

Zdrowe produkty spożywcze są dobre nie tylko dla naszego zdrowia – mogą one również wywierać korzystny

zobacz galerię

2. Objawy kiły

Bakterie wywołujące kiłę mogą przedostać się do naszego organizmu nie tylko przez stosunek, ale także podczas pocałunku. Objawem choroby wenerycznej jest bezbolesne owrzodzenie. Następnie zmiany skórne w postaci krostek pojawiają się także na dłoniach i stopach. Po tym etapie objawy kiły ustępują, bowiem choroba weneryczna przechodzi w stan utajony.

Objawy choroby wenerycznej nie są tak groźne, jak jej skutki. Kiła wprowadza poważne zmiany w układzie nerwowym, przyczynia się do uszkodzeń wątroby, kości czy serca.

10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa [10 zdjęć]

Większość kobiet doświadcza silnego pożądania seksualnego w momencie wystąpienia owulacji, czyli wtedy,

zobacz galerię

3. Zapalenie wątroby

Kolejną chorobą, którą można zarazić się przez stosunek płciowy jest zapalenie wątroby. Są to zwykle odmiany typu B i C. nieleczone mogą skutkować marskością wątroby, a nawet do nowotworu tego narządu.

Aby uniknąć zapalenia wątroby i objawów choroby wenerycznej zaleca się szczepionkę.

Objawy chorób wenerycznych najczęściej pojawiają się w okolicach miejsc intymnych.
Objawy chorób wenerycznych najczęściej pojawiają się w okolicach miejsc intymnych.

4. Objawy HIV

Objawy tej choroby wenerycznej są bardzo nieliczne, zatem ich rozpoznanie jest trudne. Na szczęście ci, którzy zapadli na HIV mogą cieszyć się najnowocześniejszymi lekami dostępnymi w naszym kraju. Pozwalają one na normalne funkcjonowanie jednostki. Ponieważ objawy choroby wenerycznej nie są wyraźne, szacuje się, iż około siedemdziesięciu procent chorych nie wie, że jest jej nosicielami.

Warto zatem wykonywać regularnie badania organizmu, zwłaszcza, jeśli nie mamy stałego partnera lub jeśli nie stosujemy żadnych zabezpieczeń. Należy nadmienić, iż prezerwatywa nie jest środkiem, który całkowicie uchroni nas od zarażenia się chorobami wenerycznymi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze