Objawy półpaśca to nie tylko wysypka. Zwróć uwagę na oczy
Większość ludzi kojarzy zakażenie półpaścem z wystąpieniem charakterystycznej wysypki. Może być swędząca i bolesna oraz prowadzić do trwałych problemów zdrowotnych. Istnieje jednak wiele innych, mniej oczywistych objawów, które mogą sygnalizować infekcję jak na przykład te, które pojawiają się w oczach.
1. Półpasiec. Co to za choroba?
Półpasiec jest wywoływany przez wirus ospy wietrznej i półpaśca (VZV), który po pierwotnym zakażeniu wywołuje ospę wietrzną. Po wyzdrowieniu z ospy wietrznej wirus VZV pozostaje w organizmie w postaci uśpionej. Prawdopodobnie z powodu spadku odporności związanego z wiekiem po latach może dojść do mnożenia się wirusa VZV i reaktywacji zakażenia, co objawia się jako półpasiec. Ryzyko rozwoju półpaśca wzrasta wraz z wiekiem. Osoby po 85. roku życia są narażone na wystąpienie choroby aż w 50 proc.
Do najczęstszych objawów półpaśca należą:
- ból, pieczenie, drętwienie lub mrowienie tułowia,
- wrażliwość na dotyk,
- czerwona wysypka, która zaczyna się kilka dni po bólu,
- pęcherze wypełnione płynem, które pękają i pokrywają się skorupą,
- swędzenie ciała.
Zarażenie półpaścem może wystąpić również u osób, które cierpią na choroby nowotworowe (chemioterapia i radioterapia osłabiają organizm), są po przeszczepach, cierpią na AIDS, żyją w przewlekłym stresie lub są często przeziębione.
2. Półpaśca można poznać po oczach
Według specjalistów z Kliniki Mayo, czyli jednego z najlepszych szpitali na świecie, o półpaścu może także świadczyć dyskomfort odczuwany w oczach. Chodzi o pojawienie się wrażliwości na światło i ból, do którego dochodzi pod wpływem jasnego strumienia światła.
Inne rzadsze objawy to:
- gorączka,
- ból głowy,
- ekstremalne zmęczenie.
Wyróżnia się także półpasiec oka, który pojawia się wtedy, kiedy zaatakowany zostanie któraś z gałązek nerwu trójdzielnego. Występuje wówczas ból oczu i ich bliskiej okolicy, a także wysypka na powiekach, czole i w obrębie oczodołów. W zaawansowanej postaci pojawiają się także charakterystyczne owrzodzenia na rogówce.
Eksperci zalecają, aby w przypadku wystąpienia powyższych objawów, skontaktować się z lekarzem. Zaniedbanie objawów może doprowadzić do ciężkiego przebiegu klinicznego półpaśca. Znane są przypadki półpaśca krwotocznego, który charakteryzuje się wylewami do skóry oraz półpaśca zgorzelinowego, w którym dochodzi do rozpadu zmian skórnych z pozostawieniem zgorzelinowych owrzodzeń.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.