VDRL - wskazania, przebieg, wyniki

VDRL (ang. Venereal Diseases Research Laboratory) to test przesiewowy na syfilis (kiłę). VDRL obecnie zastępuje inne badanie w kierunku kiły, którym jest badanie WR, często w przeszłości stosowane w diagnostyce chorób wenerycznych. Test ten należy do klasycznych nieswoistych odczynów serologicznych. Badanie VDRL pozwala wykluczyć lub potwierdzić obecność bakterii odpowiedzialnej za rozwój kiły, tj. krętka bladego. We krwi wykrywane jest przeciwciało świadczące o zakażeniu bakterią. U osób zdrowych wynik badania VDRL powinien mieć wartość ujemną.

Zobacz film: "Kiła [Wirtualna poradnia]"

VDRL - wskazania

VRDL to badanie przesiewowe stosowane w celu diagnozowania kiły. W surowicy krwi wykrywana jest obecności przeciwciał potwierdzających zakażenie krętkiem bladym lub przebytą infekcję kiłową. Badanie VDRL jest częścią opieki prenatalnej, co pozwala na uniknięcie groźnych powikłań, chorób oraz śmierci noworodka.

Przed badaniem VDRL należy poinformować lekarza o czasie kontaktu seksualnego z osobą, u której podejrzewamy zakażenie kiłą. Test na odczyn VDRL wykonuje się:

  • w celu rozpoznania kiły;
  • w celu kontrolowania procesu leczenia kiły;
  • czasami w badaniach profilaktycznych w kierunku kiły.

Badanie VDRL przeprowadza się u kobiet ciężarnych na początku ciąży oraz drugi raz około 37. tygodnia ciąży (drugie badanie wykonuje się wtedy, kiedy kobieta znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na kiłę). Test ten jest konieczny ze względu na to, że zakażenie kiłą może w skrajnych przypadkach spowodować poronienie, poród przedwczesny lub nawet śmierć noworodka.

Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy

Oprócz morfologii krwi, którą wykonuje się najczęściej w laboratorium, należy zwrócić również uwagę na inne, bardziej szczegółowe badania. Dzięki temu...

VDRL - przebieg

Badanie VDRL obejmuje te same procedury, co standardowe pobieranie krwi. Pielęgniarka ściska ramię specjalną gumką, która powoduje lepsze wypełnienie żył, a w efekcie ułatwia pobieranie próbki. Miejsce przed i po pobraniu krwi przecierane jest wacikiem ze środkiem antyseptycznym. Krew do badań VDRL gromadzona jest w specjalnych fiolkach zwanych pipetami. Stosowanym antygenem na potwierdzenie obecności przeciwciała w surowicy krwi jest kardiolipina - fosfolipid wyizolowany z serca wołu i uzupełniony lecytyną. Badanie VDRL nie wiąże się z powstaniem jakichkolwiek powikłań, oprócz możliwości pojawienia się krwiaka w miejscu wkłucia igły.

VDRL - wyniki

U zdrowych ludzi wynik badania VDRL jest negatywny. W przypadku, gdy występuje kiła wtórna oraz utajona, wynik badania jest pozytywny. Często zdarza się, że kiła pierwotna nie jest wykryta przez test, który pokazuje negatywny wynik (taka sytuacja możliwa wtedy, kiedy pacjent już choruje na kiłę, a w jego organizmie nie zostały jeszcze wyprodukowane przeciwciała).

Dodatni wynik testu VDRL może oznaczać, że osoba jest chora na syfilis. Następnym krokiem jest potwierdzenie wyników badań za pomocą bardziej szczegółowych testów FTA-ABS czy TPHA. Badanie na odczyn VDRL bywa zawodne. Jego skuteczność zależy od stopnia zaawansowania choroby. Test VDRL jest niespecyficzny, ponieważ pozytywny wynik może powodować kilka innych czynników. Zaliczamy do nich:

Odczyny pozytywnie fałszywe zdarzają się u 0,04 - 2% badanych osób. W takich przypadkach powinny być wykonane testy bardziej swoiste, tzw. odczyny krętkowe, np. odczyn FTA.

Do innych badań, oprócz VDRL, wykonywanych w celu zdiagnozowania kiły należą, m.in. badanie serologiczne kiły, makroskopowy test kłaczkowania USR, FTA-ABS - test immunofluoroscencji krętków oraz TPHA - test hemaglutynacji.

Marta Bednarska, 2 miesiące temu

Bibliografia

  • Dziubek Z. Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2748-9
  • Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0
  • Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-4154-5

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze (3)
~aldona
~aldona 3 miesiące temu

@~San: NIE w medycynie pracy jest zwykła morfologia i to bardzo rzadko nawet lekarze ją robią.... aby wyszła KIŁA wymagane jest sprawdzenie przeciwciał a więc tylko odpowiedni test to wykaże dodatkowo na takie badanie wyrażasz zgodę i nikt nie ma prawa zrobić tego badania bez twojej zgody jak i wiedzy!!!! Podstawowe badania nie wykazują obecności krętka białego

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

VDRL - wskazania, przebieg, wyniki
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły VDRL - wskazania, przebieg, wyniki
Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.

Transfuzja krwi - skład i funkcje krwi, wskazania, przebieg, preparaty krwi, powikłania

Transfuzja

Transfuzja

Celem transfuzji jest substytucja składników krwi.

Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Posiew moczu - wskazania do przeprowadzenia badania, przebieg badania

Posiew moczu - zdjęcie

Posiew moczu - zdjęcie

Posiew moczu wykonuje się w celu zdiagnozowania bakteriomoczu, który jest objawem zakażenia układu moczowego.

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny obrazuje przekrój narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Cystoskop

Cystoskop

Wziernik stosowany do cystoskopii wprowadza się przez cewkę do pęcherza moczowego.

Leczenie kanałowe zęba - przebieg, wskazania, powikłania

Ząb leczony kanałowo

Ząb leczony kanałowo

Zęby „martwe" leczy się kanałowo.

Sigmoidoskopia - wskazania, przeciwwskazania, przebieg

Sigmoidoskopia - zdjęcie

Sigmoidoskopia - zdjęcie

Rodzinna polipowatość widoczna dzięki badaniu endoskopowemu.