Odczyn VDRL

VDRL (ang. Venereal Diseases Research Laboratory) to test przesiewowy na syfilis (kiłę). Inne nazwy to badanie WR, czyli chorób wenerycznych. Test ten należy do klasycznych nieswoistych odczynów serologicznych. Badanie to pozwala wykluczyć lub potwierdzić obecność bakterii odpowiedzialnej za rozwój kiły, tj. krętka białego. We krwi wykrywane jest przeciwciało świadczące o zakażeniu bakterią. U osób zdrowych wynik badania powinien mieć wartość ujemną.

1. Wskazania do badania na odczyn VDRL

VRDL to badanie przesiewowe stosowane w celu diagnozowania kiły. W surowicy krwi wykrywana jest obecności przeciwciał potwierdzających zakażenie krętkiem bladym lub przebytą infekcję kiłową. Badanie to jest częścią opieki prenatalnej, co pozwala na uniknięcie groźnych powikłań, chorób oraz śmierci noworodka.

Przed badaniem należy poinformować lekarza o czasie kontaktu seksualnego z osobą, u której podejrzewamy zakażenie kiłą, a także jej dane osobowe. Test na odczyn VDRL wykonuje się:

  • w celu rozpoznania kiły;
  • w celu kontrolowania procesu leczenia kiły;
  • czasami w badaniach profilaktycznych w kierunku kiły.

Badanie przeprowadza się u kobiet ciężarnych na początku ciąży oraz drugi raz około 37. tygodnia ciąży. Test ten jest konieczny ze względu na to, że zakażenie kiłą może w skrajnych przypadkach spowodować poronienie, poród przedwczesny lub nawet śmierć noworodka.

2. Przebieg i wyniki badania na odczyn VDRL

Badanie obejmuje te same procedury co standardowe pobieranie krwi. Pielęgniarka ściska ramię specjalną gumką, która powoduje opuchnięcie żył, a w efekcie ułatwia pobieranie próbki. Miejsce przed i po pobraniu krwi przecierane jest wacikiem ze środkiem antyseptycznym. Krew do badań gromadzona jest w specjalnych fiolkach zwanych pipetami. Stosowanym antygenem na potwierdzenie obecności przeciwciała w surowicy krwi jest kardiolipina - fosfolipid wyizolowany z serca wołu i uzupełniony lecytyną. Badanie nie wiąże się z powstaniem jakichkolwiek powikłań, oprócz możliwości pojawienia się krwiaka w miejscu wkłucia igły.

U zdrowych ludzi wynik badania jest negatywny. W przypadku, gdy występuje kiła wtórna oraz utajona, wynik badania jest pozytywny. Często zdarza się, że kiła pierwotna nie jest wykryta przez test, który pokazuje negatywny wynik.

Dodatni wynik testu może oznaczać, że osoba jest chora na syfilis. Następnym krokiem jest potwierdzenie wyników badań za pomocą bardziej szczegółowych testów FTS, ARS. Badanie na odczyn VDRL bywa zawodne. Jego skuteczność zależy od stopnia zaawansowania choroby.
 Test ten jest niespecyficzny, ponieważ pozytywny wynik może powodować kilka innych czynników. Zaliczamy do nich:

Odczyny pozytywnie fałszywe zdarzają się u 0,04 - 2% badanych osób. W takich przypadkach powinny być wykonane testy bardziej swoiste, tzw. odczyny krętkowe, np. odczyn FTA.

Do innych badań wykonywanych w celu zdiagnozowania kiły należą, m.in. badanie serologiczne kiły, makroskopowy test kłaczkowania USR, FTA-ABS - test immunofluoroscencji krętków oraz TPHA - test hemaglutynacji.

Marta Bednarska,

Polecane wideo:

Bibliografia

  • Dziubek Z. Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2748-9
  • Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0
  • Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-4154-5

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Odczyn VDRL
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Odczyn VDRL
Normy laboratoryjne

OB (odczyn Biernackiego)

OB, czyli odczyn Biernackiego lub opad Biernackiego, to badanie szybkości opadania krwinek. Normy OB zależą od płci i wieku osoby badanej. Szybkość opadania krwinek jest niespecyficznym wskaźnikiem procesu chorobowego. Reakcja Biernackiego służy również...