Trwa ładowanie...

Coraz większa liczba zachorowań na odrę

Naukowcy z Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie zbadali przyczynę zwiększonej liczby zachorowań na odrę w Stanach Zjednoczonych. Jak się okazało, dzieci zaszczepionych matek są znacznie bardziej zagrożone zachorowaniem niż dzieci kobiet, które same przeszły odrę.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Czym jest odra?

Odra to najpospolitsza z chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Odpowiedzialny za nią wirus Paramyxovirus morbilli bardzo szybko przenosi się drogą kropelkową. Zazwyczaj zachorowania na odrę nie są groźne, a uodparniają na tego wirusa na całe życia. Zdarza się jednak, że choroba ta staje się przyczyną poważnych powikłań, które w najgorszym przypadku mogą nawet doprowadzić do śmierci. W najbiedniejszych krajach świata co roku na odrę umiera nawet milion ludzi, w tym przede wszystkim dzieci.

2. Szczepienia przeciw odrze

Najskuteczniejszą obroną przeciwko odrze jest opracowana w latach 50. szczepionka. W jej skład wchodzą osłabione i pozbawione zjadliwości wirusy odry. Szczepieniom powinno się poddawać dzieci dwukrotnie: najpierw w wieku 13-15 miesięcy, a później w wieku 7 lat. Drugie z tych szczepień jest szczepieniem przypominającym. Tylko oba szczepienia mogą na wiele lat zapewnić odporność na wirusa odry.

3. Powrót odry

Na przełomie lat 80. i 90. w Stanach Zjednoczonych odnotowano nagły wzrost zachorowań na odrę. Z analizy przeprowadzonej przez Centrum Kontroli Chorób wynika, iż aż 24% wszystkich odnotowanych w tym okresie przypadków stanowiły dzieci urodzone między 1989 a 1991 rokiem. Kolejne analizy potwierdziły, iż na odrę zachorowało co trzecie niemowlę kobiet, które były zaszczepione przeciw tej chorobie, a tylko co ósme matek, które same przeszły odrę. Nie jest to jednak powód do porzucenia programu szczepień przeciwko odrze. Wręcz przeciwnie – rodzice powinni dołożyć więcej starań, aby upewnić się, że ich dziecko odpowiednio wcześnie się zaszczepi. Równie ważna jest szczepionka przypominająca – nie wolno jej przekładać, ani o niej zapomnieć. Im więcej jest dzieci, których szczepienia zostały zaniedbane, tym bardziej odra zagraża całej populacji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.