Trwa ładowanie...

Odrobaczanie kota – kiedy i jak je przeprowadzić?

 Agnieszka Gotówka
01.04.2021 14:01
Po preparaty na odrobaczanie kota najlepiej zgłosić się do weterynarza.
Po preparaty na odrobaczanie kota najlepiej zgłosić się do weterynarza. (123RF)

Zwykło się mówić, że koty chodzą własnymi ścieżkami. Z takich wędrówek nasz pupil może przynieść pasażera na gapę. Pasożyty często bowiem atakują domowe zwierzęta. Czy można temu zapobiec? Kiedy powinno się przeprowadzać odrobaczenie kota?

spis treści

1. Odrobaczanie kota – czy jest konieczne?

Małe koty odrobaczane są obligatoryjnie. Pierwszą dawkę specjalistycznego preparatu podaje się po ukończeniu przez zwierzę trzeciego tygodnia życia. Kolejne aplikuje się co dwa tygodnie. Zdarza się jednak, że właściciele kotów zaniedbują ten obowiązek, tłumacząc, że ich pupil to kot domowy i nie będzie wychodził poza mieszkanie. W ten sposób jednak narażamy nasze zwierzę na poważne choroby. Od tego jednak, jaki tryb życia prowadzi nasz kot, uzależniona jest częstotliwość odrobaczania.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Odrobaczanie kota – jak często?

Zobacz film: "Właściciele kotów zagrożeni chorobą psychiczną"

koty domowe, które uwielbiają wędrówki po ogrodzie lub przydomowym terenie. Doskonale radzą sobie na wolności, zawsze wracają do swoich właścicieli. Te zwierzęta jednak są bardziej narażone na połknięcie jaj pasożytów. Znajdują się one w piasku, do którego chętnie wchodzą koty, lub też w kałuży, z której wodę wypiją. Nic zatem dziwnego, że w takiej sytuacji odrobaczenie kota powinno być częstsze. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić raz trzy miesiące.

Jeśli jednak kot najlepiej czuje się w mieszkaniu i trudno go namówić nawet na wyjście na taras, odrobaczanie może być wykonane nawet raz w roku. Można też spotkać się z opinią, by leki przeciwpasożytnicze podawać profilaktycznie przed szczepieniem, by nic nie ograniczało ich działania.

W sytuacji, gdy w domu mieszka więcej kotów, wszystkie zaleca się odrobaczać w jednym czasie. Można również przeprowadzać okresowe badanie kału i interweniować tylko wówczas, gdy wynik potwierdzi obecność pasożytów w przewodzie pokarmowym zwierzęcia.

3. Jak odrobaczyć kota?

Najpopularniejsze są tabletki na odrobaczenie kota, te jednak nie zawsze się sprawdzają. Nie wiadomo, czy kot je faktycznie połknie. Ich cena waha się od kilku do kilkunastu złotych. Można też sięgnąć po specjalne krople lub pasty, które aplikuje się na skórę zwierzęcia. Działają przez 30 dni, a przy tym nie obciążają żołądka i jelit.

Po preparaty na odrobaczanie kota najlepiej zgłosić się do weterynarza, który zgodnie z masą ciała i wiekiem zwierzęcia pomoże dobrać odpowiedni środek.

Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele [5 zdjęć]

Zakażenie organizmu pasożytami jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ takie drobnoustroje

zobacz galerię

4. Objawy pasożytów u kotów

Odrobaczanie kota jest tak samo istotne jak odrobaczanie psa. Zwierzęta domowe narażone są na pasożyty, które najczęściej wnikają do organizmu drogą pokarmową. Bytując w organizmie naszego czworonożnego przyjaciela, narażają go na choroby i zaburzenia neurologiczne i problemy jelitowe.

Podejrzenie pasożytów powinno nasunąć zaobserwowanie takich objawów jak:

  • utrata apetytu,
  • spadek wagi,
  • apatia,
  • niechęć do zabaw,
  • zmatowienie sierści oraz jej wypadanie,
  • przewlekła biegunka.

By potwierdzić obecność pasożytów, przeprowadza się badanie kału. Próbkę pobiera się przez trzy kolejne dni.

Odrobaczanie kota jest ważne również dlatego, że istnieje ryzyko zarażenia się od swojego pupila pasożytami. Najbardziej narażone na zoonozy są małe dzieci, osoby starsze i o obniżonej odporności.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze