Trwa ładowanie...

Olejek waniliowy

Wanilia płaskolistna to krzew, który może osiągać nawet do 25 cm wysokości. Pochodzi z krajów Ameryki Środkowej. Należy do rodziny storczyków, występuje w dwóch kolorach, a jej kwiaty swym kształtem przypominają trąbki. Owoce, z których pozyskuje się olejek waniliowy, nazywane są laskami wanilii. Mają niezwykłe właściwości zapachowe, antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne. Olejek z wanilii jest również powszechnie stosowany w sztuce kulinarnej.

1. Właściwości olejku waniliowego

Olejek eteryczny pozyskiwany z krzewu waniliowego wykazuje właściwości:

 • antyoksydacyjne,
 • antykancerogenne,
 • antydepresyjne,
 • relaksujące i uspokajające.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Olejek waniliowy jest wytwarzany poprzez ekstrakcję rozpuszczalnikiem substancji żywicznej, uzyskanej w wyniku fermentacji ziaren wanilii. Głównymi składnikami olejku są: kwas octowy, kwas kapronowy, eugenol, furfural, kwas izomasłowy i waniliny hydroksybenzaldehydu. Olejek waniliowy znany był już w starożytnych Indiach, Chinach oraz Grecji.

2. Zastosowanie olejku waniliowego

Oprócz szerokiego zastosowania jako środka aromatyzującego w produkcji żywności i napojów, olejek waniliowy znalazł zastosowanie także w świecie leków. Jak działa?

 • Antyutleniająco – nie wszyscy jesteśmy tego świadomi, ale utlenianie jest jedną z najczęstszych przyczyn większości naszych problemów i chorób, jest ono bezpośrednio i pośrednio odpowiedzialne za szereg chorób spowodowanych przez infekcje. Antyoksydacyjne własności olejku waniliowego neutralizują wolne rodniki i chronią organizm przed infekcjami, a nawet niektórymi rodzajami nowotworów, takich jak rak prostaty czy jelita grubego.
 • Afrodyzjakalnie – systematyczne podawanie olejku waniliowego pacjentom z impotencją, zaburzeniami erekcji, oziębłością, utratą libido daje bardzo dobre rezultaty – stymuluje wydzielanie niektórych hormonów, takich jak testosteron i estrogen, które pomagają w przywróceniu normalnych zachowań seksualnych.
 • Antykancerogennie – w pewnym stopniu przeciwrakotwórcze właściwości są związane z jego właściwościami utleniającymi, wanilia kontroluje wzrost komórek nowotworowych, pomagając w ten sposób leczyć raka.
 • Regulacyjnie – olejek waniliowy może skutecznie obniżyć gorączkę, wpływa także korzystnie na układ oddechowy, układ krążenia, układ trawienny, układ nerwowy i układ wydalniczy. Pomaga uregulować miesiączki poprzez aktywację niektórych hormonów, takich jak estrogen.
 • Uspokajająco – olejek pomaga w stanach napięcia i stresu, łagodzi nadpobudliwość, obniża ciśnienie krwi.

Olejek waniliowy doskonale łączy z olejkami eterycznymi z pomarańczy, cytryny, neroli, jojoby, rumianku, lawendy i drzewa sandałowego. Znali go już Aztekowie, do Europy został przywieziony przez Hiszpanów. Wanilia jest jednym z droższych olejków eterycznych i ma szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, jak również spożywczym. Przy stosowaniu olejku waniliowego należy pamiętać, że olejki eteryczne są substancjami bardzo aktywnymi i dlatego trzeba je stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Nie wolno dopuszczać do kontaktu nierozcieńczonego olejku ze skórą i oczami. Olejki są substancjami łatwopalnymi, więc trzeba je trzymać z dala od ognia i w miejscu niedostępnym dla dzieci. Najlepiej przechowywać je w szczelnie zamkniętych szklanych butelkach, w temperaturze 15-25 stopni Celsjusza i chronić od światła.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza