Oparzenia - jak sobie z nimi radzić, żeby nie przeszkodziły w dalszej aktywności?
Najlepsze rozwiązanie? Opatrunki hydrożelowe, które aktywnie wspierają proces gojenia rany oparzeniowej.
Nadszedł czas wypieków i zwiększonej aktywności domowej. Nie raz i nie dwa zdarzyło Ci się oparzyć podczas domowych kuchennych rewolucji. Ból, pieczenie, a na końcu długi proces gojenia skóry i nurtujące pytanie: czy ten paskudny ślad w końcu przestanie szpecić skórę.
Profesjonalny opatrunek zminimalizuje ból wywołany przez uraz, ochroni Twoją skórę przed nieestetyczną blizną oraz ograniczy ryzyko wystąpienia infekcji. A Ty i Twoi bliscy dalej będziecie mogli cieszyć się aktywnością.
Oparzenie to uszkodzenie tkanek wywołane działaniem wysokiej temperatury lub czynnika chemicznego. Do oparzenia może dojść w wyniku polania wrzątkiem, działania na skórę żrących środków chemicznych, promieni słonecznych czy porażenia prądem.
Do typowych źródeł oparzenia zaliczamy gorące płyny, tryskający tłuszcz z patelni, otwarty płomień świecy lub zapalniczki, ogień z pieca lub kominka, płytę grzejną, żelazko, prąd elektryczny. W zależności od stopnia uszkodzenia ciała, oparzenia wymagają odpowiedniego postępowania.
1. Opatrunki hydrożelowe są sprawdzonym i skutecznym rozwiązaniem na oparzenia
Rany oparzeniowe goją się szybciej, jeśli zastosujemy opatrunek hydrożelowy. Hydrożel zawiera w swojej strukturze ponad 50 proc. wody, oddaje wilgoć do rany i wchłania niewielkie ilości wydzieliny. Zapewnia przez to uzyskanie wilgotnego środowiska, co przy oparzeniu jest kluczowe, ponieważ przesuszenie rany oparzeniowej powoduje spowolnienie procesu gojenia.
Zatrzymując w swojej strukturze drobnoustroje, żel zapobiega potencjalnemu zakażeniu. Dodatkowo zapewnia efekt chłodzenia, przez co redukuje ból i przynosi natychmiastową ulgę oparzonej skórze. Co ważne, opatrunek pozwala na aktywność bez konieczności zdejmowania, gdyż jest wodoodporny.
2. Jak działa hydrożel?
Żel oddaje wilgoć, nawilżając ranę, i zatrzymuje w swojej strukturze bakterie, zapobiegając potencjalnej infekcji, oraz zapewnia efekt chłodzenia dzięki czemu:
- Przyśpiesza proces gojenia,
- Redukuje ból,
- Chroni przed infekcją,
- Minimalizuje ryzyko powstania blizny,
- Pozwala na aktywność w trakcie noszenia.
Pamiętajmy: Rozróżnia się trzy główne stopnie oparzeń: w każdym z przypadków opatrunek hydrożelowy może zostać zastosowany.
UWAGA:
Szybka interwencja lekarza jest niezbędna nie tylko w przypadku wystąpienia oparzenia III stopnia ale także gdy:
- Oparzenie I stopnia obejmuje 30% powierzchni ciała,
- Oparzenie II stopnia obejmuje 20% powierzchni ciała.
3. Oparzenie I stopnia
Obejmuje tylko naskórek i charakteryzuje się zaczerwienieniem skóry, lekkim obrzękiem oraz bolesnym pieczeniem skóry. Takie oparzenie może być wynikiem krótkotrwałego działania pary wodnej lub gorącej wody czy też działania promieni słonecznych.
I stopień oparzenia niesie ze sobą bardzo ograniczone ryzyko powstania blizny. Jeżeli oparzona powierzchnia nie jest duża, oparzenie I stopnia nie wymaga interwencji lekarza. Podrażnione miejsce należy jak najszybciej schłodzić bieżącym strumieniem chłodnej wody (przez 10-15 minut) i zabezpieczyć opatrunkiem
UWAGA:
Chłodzenie zawsze zaczynamy od wody letniej, stopniowo, obniżając jej temperaturę. Zbyt niska temperatura może spowodować szok termiczny, a nawet wstrząs. W żadnym wypadku nie stosujemy lodu!
4. Oparzenie II stopnia
Powstałe uszkodzenia dotyczą zarówno naskórka, jak i części skóry właściwej – cechami charakterystycznymi są w tym przypadku silny ból, obrzęk i zaczerwienienie. W ciągu 24 godzin pojawiają się pęcherze – jest to martwy naskórek uniesiony gromadzącym się pod nim płynem tkankowym.
Ten rodzaj oparzenia może pozostawić po sobie trwałe przebarwienia lub blizny. Także w przypadku oparzenia II stopnia należy jak najszybciej schłodzić oparzone miejsce wodą (trzymać pod strumieniem wody około 30 minut). Przyniesie to ulgę, obniży temperaturę tkanek i zapobiegnie ich dalszemu uszkodzeniu. Nie należy przekłuwać pęcherzy. Oparzone miejsce koniecznie należy zaopatrzyć opatrunkiem.
5. Oparzenie III stopnia
Obejmują całą grubość skóry właściwej, a często tkanki leżące głębiej przy czym często dochodzi do martwicy. Skóra przyjmuje barwę od perłowo białej, przez białoszarą do brunatnej, jest twarda i sucha. Z powodu uszkodzenia nerwów na oparzonej powierzchni występuje brak czucia i silne zaburzenie metabolizmu.
W przypadku wystąpienia tego rodzaju oparzenia należy po natychmiastowym i krótkim schłodzeniu oparzonego miejsca pod bieżącą wodą (tylko kilka minut) zaopatrzyć ranę opatrunkiem hydrożelowym i jak najszybciej zgłosić się na pogotowie.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.