Oparzenia - jak sobie z nimi radzić, żeby nie przeszkodziły w dalszej aktywności?

Najlepsze rozwiązanie? Opatrunki hydrożelowe, które aktywnie wspierają proces gojenia rany oparzeniowej.

Nadszedł czas wypieków i zwiększonej aktywności domowej. Nie raz i nie dwa zdarzyło Ci się oparzyć podczas domowych kuchennych rewolucji. Ból, pieczenie, a na końcu długi proces gojenia skóry i nurtujące pytanie: czy ten paskudny ślad w końcu przestanie szpecić skórę.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Profesjonalny opatrunek zminimalizuje ból wywołany przez uraz, ochroni Twoją skórę przed nieestetyczną blizną oraz ograniczy ryzyko wystąpienia infekcji. A Ty i Twoi bliscy dalej będziecie mogli cieszyć się aktywnością.

Oparzenie to uszkodzenie tkanek wywołane działaniem wysokiej temperatury lub czynnika chemicznego. Do oparzenia może dojść w wyniku polania wrzątkiem, działania na skórę żrących środków chemicznych, promieni słonecznych czy porażenia prądem.

Do typowych źródeł oparzenia zaliczamy gorące płyny, tryskający tłuszcz z patelni, otwarty płomień świecy lub zapalniczki, ogień z pieca lub kominka, płytę grzejną, żelazko, prąd elektryczny. W zależności od stopnia uszkodzenia ciała, oparzenia wymagają odpowiedniego postępowania.

Opatrunki hydrożelowe są sprawdzonym i skutecznym rozwiązaniem na oparzenia

Rany oparzeniowe goją się szybciej, jeśli zastosujemy opatrunek hydrożelowy. Hydrożel zawiera w swojej strukturze ponad 50 proc. wody, oddaje wilgoć do rany i wchłania niewielkie ilości wydzieliny. Zapewnia przez to uzyskanie wilgotnego środowiska, co przy oparzeniu jest kluczowe, ponieważ przesuszenie rany oparzeniowej powoduje spowolnienie procesu gojenia.

Zatrzymując w swojej strukturze drobnoustroje, żel zapobiega potencjalnemu zakażeniu. Dodatkowo zapewnia efekt chłodzenia, przez co redukuje ból i przynosi natychmiastową ulgę oparzonej skórze. Co ważne, opatrunek pozwala na aktywność bez konieczności zdejmowania, gdyż jest wodoodporny.

Jak działa hydrożel?

Żel oddaje wilgoć, nawilżając ranę, i zatrzymuje w swojej strukturze bakterie, zapobiegając potencjalnej infekcji, oraz zapewnia efekt chłodzenia dzięki czemu:

  1. Przyśpiesza proces gojenia,
  2. Redukuje ból,
  3. Chroni przed infekcją,
  4. Minimalizuje ryzyko powstania blizny,
  5. Pozwala na aktywność w trakcie noszenia.

Pamiętajmy: Rozróżnia się trzy główne stopnie oparzeń: w każdym z przypadków opatrunek hydrożelowy może zostać zastosowany.

UWAGA:
UWAGA:

Szybka interwencja lekarza jest niezbędna nie tylko w przypadku wystąpienia oparzenia III stopnia ale także gdy:

  • Oparzenie I stopnia obejmuje 30% powierzchni ciała,
  • Oparzenie II stopnia obejmuje 20% powierzchni ciała.

Oparzenie I stopnia

Obejmuje tylko naskórek i charakteryzuje się zaczerwienieniem skóry, lekkim obrzękiem oraz bolesnym pieczeniem skóry. Takie oparzenie może być wynikiem krótkotrwałego działania pary wodnej lub gorącej wody czy też działania promieni słonecznych.

I stopień oparzenia niesie ze sobą bardzo ograniczone ryzyko powstania blizny. Jeżeli oparzona powierzchnia nie jest duża, oparzenie I stopnia nie wymaga interwencji lekarza. Podrażnione miejsce należy jak najszybciej schłodzić bieżącym strumieniem chłodnej wody (przez 10-15 minut) i zabezpieczyć opatrunkiem

UWAGA:
UWAGA:

Chłodzenie zawsze zaczynamy od wody letniej, stopniowo, obniżając jej temperaturę. Zbyt niska temperatura może spowodować szok termiczny, a nawet wstrząs. W żadnym wypadku nie stosujemy lodu!

Oparzenie II stopnia

Powstałe uszkodzenia dotyczą zarówno naskórka, jak i części skóry właściwej – cechami charakterystycznymi są w tym przypadku silny ból, obrzęk i zaczerwienienie. W ciągu 24 godzin pojawiają się pęcherze – jest to martwy naskórek uniesiony gromadzącym się pod nim płynem tkankowym.

Ten rodzaj oparzenia może pozostawić po sobie trwałe przebarwienia lub blizny. Także w przypadku oparzenia II stopnia należy jak najszybciej schłodzić oparzone miejsce wodą (trzymać pod strumieniem wody około 30 minut). Przyniesie to ulgę, obniży temperaturę tkanek i zapobiegnie ich dalszemu uszkodzeniu. Nie należy przekłuwać pęcherzy. Oparzone miejsce koniecznie należy zaopatrzyć opatrunkiem.

Oparzenie III stopnia

Obejmują całą grubość skóry właściwej, a często tkanki leżące głębiej przy czym często dochodzi do martwicy. Skóra przyjmuje barwę od perłowo białej, przez białoszarą do brunatnej, jest twarda i sucha. Z powodu uszkodzenia nerwów na oparzonej powierzchni występuje brak czucia i silne zaburzenie metabolizmu.

W przypadku wystąpienia tego rodzaju oparzenia należy po natychmiastowym i krótkim schłodzeniu oparzonego miejsca pod bieżącą wodą (tylko kilka minut) zaopatrzyć ranę opatrunkiem hydrożelowym i jak najszybciej zgłosić się na pogotowie.

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Oparzenia - przyczyny, leczenie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Oparzenia - przyczyny, leczenie
Stres

Jak uodpornić się na stres (WIDEO)

Jak uodpornić się na stres (WIDEO) Odtwórz wideo

będzie się tworzyła coraz silniejsza pokusa, by sobie z nimi radzić za pomocą używek. Czy istnieje sposób na przyzwyczajenie się lub też uodpornienie się na stres towarzyszący nam w pracy i życiu codziennym? (...) ...

Chrapanie - przyczyny, objawy, leczenie

Jak sobie radzić z chrapaniem? (WIDEO)

Jak sobie radzić z chrapaniem? (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak sobie radzić z chrapaniem? Chrapanie może utrudniać życie nie tylko osobie chrapiącej, ale i jej otoczeniu. Osoby chrapiące będące w związkach (...) często decydują się na oddzielne sypialnie, choć i to nie zawsze pomaga. O tym,...

Opalanie

Oparzenia słoneczne (WIDEO)

Oparzenia słoneczne (WIDEO) Odtwórz wideo

ostrożność, posmarować skórę kremem z filtrem dobranym odpowiednio do typu cery. Osoby o jasnej karnacji powinny wybrać najmocniejsze filtry, zaś z ciemniejszą karnacją - niższe. Jak sobie radzić z oparzeniami słonecznymi? ...

Menopauza

Menopauza (prezentacja edukacyjna)

Menopauza (prezentacja edukacyjna)

się na rutynowe badania mammograficzne. To doskonały okres na wprowadzenie zdrowszej diety, aktywności fizycznej oraz nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem. (...) trwają od 30 sekund do 10 minut. Jak im zaradzić?...

Oparzenia - przyczyny, leczenie

Pierwsza pomoc - oparzenia słoneczne (WIDEO)

Pierwsza pomoc - oparzenia słoneczne (WIDEO) Odtwórz wideo

Oparzenia słoneczne to uszkodzenia skóry, które objawiają się nieprzyjemnym pieczeniem, zaczerwienieniem oraz pęcherzykami, a także złuszczaniem (...) oparzenia. W pogodni za modą i piękną opalenizną, niektórzy ludzie...

Zdrowe odżywianie

21 sposobów na zdrowe lato

21 sposobów na zdrowe lato

; Zastąp siłownię plażą Zamiast pocić się na bieżni, skieruj kroki w stronę plaży i wykonaj tam cały zestaw ćwiczeń. Ta forma aktywności nie wymaga (...) różnego rodzaju bakterii w żywności. Jeżeli planujesz piknik, przechowuj mięso...