Oporność bakterii rośnie. Badacze wskazują wirusy jako obiecującą alternatywę

Rosnąca oporność bakterii na antybiotyki sprawia, że lekarze na całym świecie szukają nowych metod leczenia najtrudniejszych zakażeń. Jednym z najbardziej obiecujących kierunków są bakteriofagi, czyli wirusy, które selektywnie niszczą komórki bakteryjne. W Polsce nad ich zastosowaniem klinicznym pracuje m.in. dr Bartłomiej Grygorcewicz z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, który od lat bada fagoterapię.

Fagoterapia zyskuje na znaczeniu. Ma pomóc w walce z opornością na antybiotykiFagoterapia zyskuje na znaczeniu. Ma pomóc w walce z opornością na antybiotyki
Źródło zdjęć: © Getty/X

Rosnąca skala antybiotykooporności

Oporność na antybiotyki uznawana jest przez WHO za jedno z największych zagrożeń zdrowotnych obecnych dekad. Tzw. superbakterie, czyli drobnoustroje niewrażliwe na większość dostępnych leków, prowadzą do zakażeń coraz trudniejszych do opanowania.

Sytuację pogarsza fakt, że rozwój nowych antybiotyków praktycznie utknął w martwym punkcie. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat wprowadzono na rynek zaledwie kilka nowych klas tych leków, a większość nowych preparatów to jedynie modyfikacje istniejących substancji.

W takich warunkach rośnie zainteresowanie terapiami alternatywnymi, w tym fagami. - Dobór skutecznego faga zajmuje dni lub tygodnie, a nie dekady, jak w przypadku nowych antybiotyków - wyjaśnił w rozmowie z PAP dr Grygorcewicz.

Jak leczą się Polacy?

Zwrócił też uwagę, że terapię można modyfikować, łącząc różne fagi w tzw. koktajle, co zwiększa szansę na pokonanie szczególnie odpornych szczepów.

Biofilm jako największe wyzwanie

Biofilm jest jednym z najtrudniejszych do usunięcia środowisk mikrobiologicznych. Tworzy wielowarstwową strukturę, która skutecznie chroni bakterie przed lekami i reakcją układu odpornościowego. Powstaje m.in. na cewnikach, implantach, ranach pooperacyjnych i w drogach oddechowych pacjentów.

- Biofilmy to wyjątkowo trudne do zniszczenia struktury. Nawet jeśli antybiotyk przeniknie do ich wnętrza, część komórek w biofilmie przechodzi w stan uśpienia i pozostaje niewrażliwa na leczenie. Dlatego infekcje tego typu mogą trwać miesiącami lub nawracać - zauważył ekspert.

W pracy opublikowanej w czasopiśmie "Microbes and Infection" zespół dr Grygorcewicza analizował biofilmy tworzone wspólnie przez Staphylococcus aureus i Candida albicans. To trudny klinicznie duet, który potrafi wytworzyć odporną, mieszaną strukturę zawierającą zarówno bakterie, jak i grzyby.

Badanie pokazało, że fagi działają efektywnie na bakterie, ale nie są w stanie samodzielnie usunąć całego biofilmu mieszanego.

- Same bakteriofagi dobrze radzą sobie z bakteriami, ale nie usuwają całego mieszanego biofilmu, w którym współwystępują bakterie i grzyby. Dlatego najlepsze efekty daje połączenie fagów z antybiotykami i lekami przeciwgrzybiczymi - wyjaśnił dr Grygorcewicz.

Naukowcy podkreślili również, że kluczowa jest nie tylko kombinacja środków, ale także kolejność ich podawania. W modelu płynnym najskuteczniejsze okazało się rozpoczęcie terapii od fagów, następnie zastosowanie leków przeciwgrzybiczych, a na końcu antybiotyków.

W strukturze biofilmu lepsze były natomiast podanie wszystkich środków naraz lub rozpoczęcie od fagów i antybiotyków, po czym dołączenie leku przeciwgrzybiczego. Jak wyjaśnia badacz, fagi nie transportują leków, lecz osłabiają bakterie, co zwiększa skuteczność później podawanych preparatów.

Takie mechanizmy mogą w przyszłości pozwolić na opracowanie bardziej precyzyjnych terapii dla pacjentów, u których klasyczne farmaceutyki zawodzą.

Przyszłość badań nad fagami

Fagoterapia jest coraz szerzej testowana na świecie, zarówno w badaniach eksperymentalnych, jak i w ramach wybranych programów klinicznych. W Gruzji, Belgii, Australii i USA procedury z użyciem fagów są stosowane częściej niż w pozostałych częściach świata. W Polsce terapie te realizuje się na razie głównie w trybie eksperymentalnym.

Największą przeszkodą pozostają regulacje prawne. Drugim wyzwaniem jest duża specyficzność fagów. Każdy wirus atakuje konkretny szczep, co wymaga spersonalizowanego podejścia i precyzyjnego dopasowania terapii.

Dr Grygorcewicz jest współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Badań nad Wirusami Mikroorganizmów, które integruje środowisko badaczy zajmujących się fagoterapią. Organizowane są wspólne konferencje i inicjatywy mające wzmocnić krajową współpracę naukową.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Źródła

  1. PAP

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie
Tych leków nadal brakuje. GIF aktualizuje listę
Tych leków nadal brakuje. GIF aktualizuje listę
Tabletki zamiast czekoladek? Taki prezent może się skończyć pobytem w szpitalu
Tabletki zamiast czekoladek? Taki prezent może się skończyć pobytem w szpitalu
Mogą zaszkodzić zdrowiu. "Jedne z najczęściej stosowanych leków"
Mogą zaszkodzić zdrowiu. "Jedne z najczęściej stosowanych leków"
Prezydent powołał Radę Zdrowia. Na jej czele stanął Piotr Czauderna
Prezydent powołał Radę Zdrowia. Na jej czele stanął Piotr Czauderna
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Funduszu Medycznym. "Nie ma i nie było mojej zgody"
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Funduszu Medycznym. "Nie ma i nie było mojej zgody"
Popularna przekąska zbawienna dla mózgu. Naukowcy potwierdzają
Popularna przekąska zbawienna dla mózgu. Naukowcy potwierdzają
Szef Wojskowego Instytutu Medycznego o nieprzygotowaniu do wojny. "To nasza 'pięta achillesowa'"
Szef Wojskowego Instytutu Medycznego o nieprzygotowaniu do wojny. "To nasza 'pięta achillesowa'"
Regularnie dostarczasz kwasów omega-3? Takie są skutki dla mózgu i serca
Regularnie dostarczasz kwasów omega-3? Takie są skutki dla mózgu i serca
Wirusy atakują układ pokarmowy. "Mamy trzykrotny wzrost przypadków"
Wirusy atakują układ pokarmowy. "Mamy trzykrotny wzrost przypadków"
Nietypowe objawy miażdżycy. Ten znak ma nawet 75 proc. chorych
Nietypowe objawy miażdżycy. Ten znak ma nawet 75 proc. chorych
Sieć wycofuje partię cytryn. Należy je zwrócić do sklepu lub wyrzucić
Sieć wycofuje partię cytryn. Należy je zwrócić do sklepu lub wyrzucić
Limitowanie badań znów zagrozi pacjentom. "Nie chcemy umierać w kolejkach"
Limitowanie badań znów zagrozi pacjentom. "Nie chcemy umierać w kolejkach"