Trwa ładowanie...

Tak organizm ostrzega o raku. Nietypowy objaw łatwo zbagatelizować

 Katarzyna Prus
13.05.2024 20:13
Nietypowy objaw raka
Nietypowy objaw raka (Getty Images)

Choć nadmierne pocenie się może być oznaką zwykłego stresu czy konsekwencją niewłaściwej diety, nie należy go bagatelizować. To także sygnał ostrzegawczy organizmu wysyłany w przypadku poważnych chorób, również nowotworowych.

spis treści

1. Za bardzo się pocisz? To może być rak

Pocenie się to naturalny proces fizjologiczny. Podczas wysiłku fizycznego, upału czy gorączki organizm wydala więcej wody, by zapobiec przegrzaniu. Przyczyną może być też stres.

Choć taka reakcja organizmu w wielu sytuacjach nie sygnalizuje nic poważnego, należy zachować czujność. Zwłaszcza, jeśli nie mamy akurat intensywnego wysiłku, a potu jest niepokojąco dużo.

Zobacz film: "Nietypowe objawy chłoniaka"

Warto zbadać przyczynę, bo nadmierne pocenie, czyli hiperhydroza może oznaczać poważne problemy zdrowotne, a łatwo je zbagatelizować.

Nadmierne pocenie się może oznaczać poważną chorobę
Nadmierne pocenie się może oznaczać poważną chorobę (Getty Images)

W ten nietypowy sposób może dawać o sobie znać nowotwór. Nadmierne pocenie się, szczególnie w postaci nocnych potów, może wskazywać na rozwijający się nowotwór. To może być np. białaczka, chłoniak, rak kości, rak wątroby, czy rak płuca.

W takich przypadkach należy zwrócić uwagę, czy nadmiernemu poceniu się nie towarzyszą dodatkowe objawy m.in. gorączka, osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych, czy nieuzasadniona utrata masy ciała. Jeśli takie symptomy się pojawią, należy jak najszybciej skontaktować się z onkologiem, zwłaszcza jeśli dolegliwość nie ustępuje.

2. Od cukrzycy po zawał

Nadmierne pocenie powinno wzbudzić niepokój także z innych powodów. W tym przypadku nie tylko rak może stwarzać poważne zagrożenie.

Przyczyną może być także: nadczynność tarczycy, choroba Parkinsona, cukrzyca, zawał serca.

Hiperhydroza może także wystąpić w związku ze zmianami hormonalnymi np. w okresie menopauzy czy ciąży.

To może być jeden ze skutków ubocznych zażywanych leków. Takie objawy mogą się pojawić np. przy lekach przeciwdepresyjnych i hormonalnych.

Na nadmierne pocenie mogą się również skarżyć osoby, które przesadzają z pikantna dietą, piją za dużo kofeiny lub zażywają środki psychoaktywne.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze