Trwa ładowanie...

Orofar max - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 22:59
Orofar max występuje w formie pastylek do ssania
Orofar max występuje w formie pastylek do ssania (123rf.com)

Orofar max jest lekiem dostępnym w aptece bez recepty. Wykorzystywany jest w medycynie rodzinnej i otolaryngologii do leczenia stanów zapalnych gardła oraz jamy ustnej. Orofar max można dostać w opakowaniu z 10, 20 lub 30 pastylkami.

spis treści

1. Orofar max - skład i działanie

Preparat występuje w formie pastylek do ssania. Orofar max jest preparatem dostępnym bez recepty. Jest lekiem złożonym, który zawiera dwie substancje czynne: lidokainę oraz cetylpirydynę. Lidokaina działa znieczulająco i hamuje powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych.

Lidokaina należy do leków o szybkim początku działania. Cetylpirydyna jest czwartorzędowym związkiem amoniowym, który działa odkażająco, przeciwgrzybiczo oraz przeciwbakteryjnie. Cetylpirydyna stosowana jest w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł i gardła.

2. Orofar max - wskazania

Zobacz film: "Ból gardła"

Lek orofar max przeznaczony jest do leczenia stanów zapalnych jamy ustnej oraz gardła. Wskazaniem do stosowania leku orofar max jest także łagodzenie bólu w stanach zapalnych. Preparat przeznaczony jest tylko dla dorosłych i dla dzieci, które skończyły szósty rok życia.

3. Orofar max - przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania leku orofar max jest nadwrażliwość lub uczulenie na składniki leku. Preparatu nie należy stosować także u dzieci poniżej szóstego roku życia, a także u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

4. Orofar max - dawkowanie

Dawkowanie leku orofar max jest rozpisane na ulotce dołączonej do opakowania. Nie należy zwiększać zalecanych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności preparatu, a jedynie wywoła działania niepożądane. U osób dorosłych zaleca się przyjmowanie jednej tabletki co 1-3 godziny. Częstotliwość przyjmowania preparatu zależy od nasilenia bólu. Nie należy jednak przyjmować więcej niż 6 tabletek dziennie.

Dzieci od 6. roku życia do 12 powinny zażywać jedną pastylkę co około 3-4 godziny. W przypadku dzieci nie należy stosować więcej niż 3 tabletki dziennie. Orofar max jest lekiem przeznaczonym do leczenia krótkotrwałego (do 5 dni). Orofar max występuje w formie pastylek do ssania. Nie przyjmuj więcej preparatu niż jest to zalecane, ponieważ nie zwiększy to skureczności leku a jedynie doprowadzi do powstania skutków ubocznych.

Zobacz także:

5. Orofar max - skutki uboczne

Jak każdy lek oraz preparat tak samo orofar max może wywoływać działania niepożądane. Nie występują one często i nie u wszystkich osób stosujących preparat. Należy pamiętać, że korzyści z przyjmowania leku są zawsze większe niż możliwe skutki uboczne. Do najczęściej występujących działań niepożądanych podczas stosowania orofar max zalicza się: nudności i wymioty, podrażnienie jamy ustnej i gardła. Mogą pojawić się rekacje alergiczne takie jak wysypka na ciele.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze