Oświetlenie LED - groźne dla zdrowia?

Oświetlenie LED

Oświetlenie lampami ledowymi przynosi wiele korzyści, jednak trzeba liczyć się również z negatywnymi skutkami ich stosowania - szczególnie gdy zakupimy...

Niewątpliwą zaletą oświetlenia LED jest energooszczędność oraz długi czas pracy. W przeciwieństwie do żarówek tradycyjnych zużywa 10 razy mniej energii i jest bardziej odporne na uszkodzenia. Dodatkowo może być doskonałym elementem dekoracyjnym, idealnie podkreślając charakter każdego wnętrza. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na zakup tego rodzaju oświetlenia, często nie zastanawiając się nad tym, czy ma ono wpływ na nasze zdrowie.

Jak działa oświetlenie LED?

Natężenie oraz barwa światła sztucznego, podobnie jak oświetlenie tradycyjne, mogą wpływać na samopoczucie, koncentrację czy stan psychiczny człowieka. Według badań opublikowanych przez francuską agencję ANSES, długotrwałe oddziaływanie oświetlenia LED może niekorzystnie wpływać na wzrok człowieka. Nadmiernego kontaktu z tego typu oświetleniem powinny zatem unikać przede wszystkim dzieci oraz osoby dotknięte afakią lub noszące sztuczne soczewki. Zbyt niebieskie światło emitowane przez lampy diodowe wpływa na siatkówkę oka i według naukowców może w konsekwencji spowodować degenerację jego najbardziej światłoczułej części, tzw. plamki żółtej. Obserwacje te zostały jednak przeprowadzone wyłącznie na modelach eksperymentalnych i nie są poparte innymi dowodami.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Efekt migotania

W przypadku oświetlenia LED o niskiej jakości może pojawić się mniej lub bardziej zauważalny efekt migotania. Często może być on przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości, powodując pieczenie i swędzenie oczu, problemy z koncentracją uwagi, ból i zawroty głowy, a nawet nadpobudliwość. Warto zatem wybierać oświetlenie najlepszej jakości, oferowane przez sprawdzonych producentów. Taką gwarancję daje nam odpowiednie oznakowanie. Jeżeli produkt posiada znak CE, to znaczy, że jest zgodny z obowiązującymi wymogami. Należy również zadbać o profesjonalną instalację oświetlenia LED, którą powinni przeprowadzić sprawdzeni i doświadczeni fachowcy.

Efekt oślepienia

Wadą oświetlenia LED jest także zbyt duża światłość powodująca często efekt oślepienia. Diody mimo bardzo niewielkich rozmiarów emitują jednak dużą ilość światła. Mierzona jest ona w kandelach na metr kwadratowy. Optymalna światłość dla człowieka wynosi 2000 cd/m² i kiedy przekracza 10 000 cd/m², staje się oślepiająca. Zdarzały się przypadki, w których przebadane przez naukowców diody osiągały ponad 10 000 000 cd/m². Dlatego w wielu produkowanych systemach oświetleniowych diodę o dużej jasności zamienia się na kilka diod o mniejszej mocy.

Producenci oświetlenia LED dokładają wszelkich starań, aby oferowane przez nich produkty były bezpieczne i nie stwarzały zagrożenia dla zdrowia klientów. Niestety na rynku wciąż zdarzają się towary, których jakość pozostawia wiele do życzenia i znacznie odbiega od przyjętych norm. Przy wyborze tego rodzaju oświetlenia nie warto sugerować się jego niską ceną. Decydując się na kupno tanich lamp diodowych nieznanej marki, trzeba liczyć się z tym, że poza źródłem światła, mogą być też źródłem wielu problemów.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Mieszkaj zdrowo
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Hiv

~Koko19 • ostatni post 2 godziny temu

4
Artykuły Mieszkaj zdrowo
Mieszkaj zdrowo

Pokój dla niemowlaka

Pokój dla niemowlaka

Niemowlę i jego pokój Urządzenie pokoju dla niemowlaka to duże wyzwanie dla rodziców, więc trzeba o to zadbać nawet jeszcze przed narodzinami maluszka.

Mieszkaj zdrowo

Rośliny, które pozytywnie wpływają na jakość powietrza

Rośliny, które pozytywnie wpływają na jakość powietrza

chronić? Powietrze w naszych mieszkaniach pomogą oczyścić rośliny. Przedstawiamy gatunki pospolitych kwiatów, które działają niczym filtr. Bluszcz (...) , może to świadczyć o tym, że w naszym mieszkaniu jest za sucho....

Mieszkaj zdrowo

Podłogowe wykończenia

Podłogowe wykończenia

Materiały podłogowe W sklepach mamy bardzo duży wybór wykończeń podłogowych, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Mieszkaj zdrowo

Mieszkanie na wynajem

Mieszkanie na wynajem

Kupno mieszkania na wynajem Mieszkanie można kupić nie tylko dla siebie, ale też na wynajem. Warto dowiedzieć się, z czym to się wiąże i czy naprawdę jest opłacalne.

Mieszkaj zdrowo

Dekorowanie pokoju dla dziecka

Dekorowanie pokoju dla dziecka

Tanie i ładne dekoracje Pokój dziecka można wspaniale udekorować i nie koniecznie musi to dużo kosztować.

Mieszkaj zdrowo

Środki czystości

Środki czystości

Ekologiczne i sztuczne środki czystości Środki czystości są codziennie stosowane przez praktycznie wszystkich ludzi, dlatego mają ogromny wpływ nie tylko na człowieka, ale też na środowisko. Właśnie dlatego przez zakupieniem konkretnych produktów, warto...

Mieszkaj zdrowo

Odbiór nowego mieszkania

Odbiór nowego mieszkania

Nowe mieszkanie Odbiór techniczny mieszkania jest to ostatnia chwila, kiedy można zgłosić deweloperowi zauważone usterki, które - przed oddaniem lokalu do użytku - jest zobowiązany uzunąć lub naprawić.

Mieszkaj zdrowo

Zmywarki w domu

Zmywarki w domu

Zalety zmywarek Odpowiednie korzystanie ze zmywarek może wspomóc oszczędzanie czasu oraz energii.

Mieszkaj zdrowo

Filtry do wody

Filtry do wody

Zdrowa woda Coraz więcej osób zwraca uwagę na czystą i wartościową wodę pitną, w związku z czym filtry do wody cieszą się ogromną popularnością. Czy rzeczywiście są niezbędne?

Mieszkaj zdrowo

Dywany podłogowe

Dywany podłogowe

Wybieranie dywanu Dywany ciągle cieszą się ogromną popularnością, więc producenci prześcigują się w pomysłach, wzornictwie i materiałach, aby sprostać wymaganiom każdego klienta i zaoferować mu wymarzony dywan - trwały i piękny.