Trwa ładowanie...

Oświetlenie LED - groźne dla zdrowia?

Avatar placeholder
06.04.2023 15:54
Oświetlenie LED - groźne dla zdrowia?
Oświetlenie LED - groźne dla zdrowia?

Niewątpliwą zaletą oświetlenia LED jest energooszczędność oraz długi czas pracy. W przeciwieństwie do żarówek tradycyjnych zużywa 10 razy mniej energii i jest bardziej odporne na uszkodzenia. Dodatkowo może być doskonałym elementem dekoracyjnym, idealnie podkreślając charakter każdego wnętrza. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na zakup tego rodzaju oświetlenia, często nie zastanawiając się nad tym, czy ma ono wpływ na nasze zdrowie.

spis treści

1. Jak działa oświetlenie LED?

Natężenie oraz barwa światła sztucznego, podobnie jak oświetlenie tradycyjne, mogą wpływać na samopoczucie, koncentrację czy stan psychiczny człowieka. Według badań opublikowanych przez francuską agencję ANSES, długotrwałe oddziaływanie oświetlenia LED może niekorzystnie wpływać na wzrok człowieka. Nadmiernego kontaktu z tego typu oświetleniem powinny zatem unikać przede wszystkim dzieci oraz osoby dotknięte afakią lub noszące sztuczne soczewki. Zbyt niebieskie światło emitowane przez lampy diodowe wpływa na siatkówkę oka i według naukowców może w konsekwencji spowodować degenerację jego najbardziej światłoczułej części, tzw. plamki żółtej. Obserwacje te zostały jednak przeprowadzone wyłącznie na modelach eksperymentalnych i nie są poparte innymi dowodami.

2. Efekt migotania

W przypadku oświetlenia LED o niskiej jakości może pojawić się mniej lub bardziej zauważalny efekt migotania. Często może być on przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości, powodując pieczenie i swędzenie oczu, problemy z koncentracją uwagi, ból i zawroty głowy, a nawet nadpobudliwość. Warto zatem wybierać oświetlenie najlepszej jakości, oferowane przez sprawdzonych producentów. Taką gwarancję daje nam odpowiednie oznakowanie. Jeżeli produkt posiada znak CE, to znaczy, że jest zgodny z obowiązującymi wymogami. Należy również zadbać o profesjonalną instalację oświetlenia LED, którą powinni przeprowadzić sprawdzeni i doświadczeni fachowcy.

3. Efekt oślepienia

Zobacz film: "Co warto kupić? Nawilżacze powietrza"

Wadą oświetlenia LED jest także zbyt duża światłość powodująca często efekt oślepienia. Diody mimo bardzo niewielkich rozmiarów emitują jednak dużą ilość światła. Mierzona jest ona w kandelach na metr kwadratowy. Optymalna światłość dla człowieka wynosi 2000 cd/m² i kiedy przekracza 10 000 cd/m², staje się oślepiająca. Zdarzały się przypadki, w których przebadane przez naukowców diody osiągały ponad 10 000 000 cd/m². Dlatego w wielu produkowanych systemach oświetleniowych diodę o dużej jasności zamienia się na kilka diod o mniejszej mocy.

Producenci oświetlenia LED dokładają wszelkich starań, aby oferowane przez nich produkty były bezpieczne i nie stwarzały zagrożenia dla zdrowia klientów. Niestety na rynku wciąż zdarzają się towary, których jakość pozostawia wiele do życzenia i znacznie odbiega od przyjętych norm. Przy wyborze tego rodzaju oświetlenia nie warto sugerować się jego niską ceną. Decydując się na kupno tanich lamp diodowych nieznanej marki, trzeba liczyć się z tym, że poza źródłem światła, mogą być też źródłem wielu problemów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze