Oświetlenie LED - groźne dla zdrowia?

Oświetlenie LED

Oświetlenie lampami ledowymi przynosi wiele korzyści, jednak trzeba liczyć się również z negatywnymi skutkami ich stosowania - szczególnie gdy zakupimy...

Niewątpliwą zaletą oświetlenia LED jest energooszczędność oraz długi czas pracy. W przeciwieństwie do żarówek tradycyjnych zużywa 10 razy mniej energii i jest bardziej odporne na uszkodzenia. Dodatkowo może być doskonałym elementem dekoracyjnym, idealnie podkreślając charakter każdego wnętrza. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na zakup tego rodzaju oświetlenia, często nie zastanawiając się nad tym, czy ma ono wpływ na nasze zdrowie.

Jak działa oświetlenie LED?

Natężenie oraz barwa światła sztucznego, podobnie jak oświetlenie tradycyjne, mogą wpływać na samopoczucie, koncentrację czy stan psychiczny człowieka. Według badań opublikowanych przez francuską agencję ANSES, długotrwałe oddziaływanie oświetlenia LED może niekorzystnie wpływać na wzrok człowieka. Nadmiernego kontaktu z tego typu oświetleniem powinny zatem unikać przede wszystkim dzieci oraz osoby dotknięte afakią lub noszące sztuczne soczewki. Zbyt niebieskie światło emitowane przez lampy diodowe wpływa na siatkówkę oka i według naukowców może w konsekwencji spowodować degenerację jego najbardziej światłoczułej części, tzw. plamki żółtej. Obserwacje te zostały jednak przeprowadzone wyłącznie na modelach eksperymentalnych i nie są poparte innymi dowodami.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Efekt migotania

W przypadku oświetlenia LED o niskiej jakości może pojawić się mniej lub bardziej zauważalny efekt migotania. Często może być on przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości, powodując pieczenie i swędzenie oczu, problemy z koncentracją uwagi, ból i zawroty głowy, a nawet nadpobudliwość. Warto zatem wybierać oświetlenie najlepszej jakości, oferowane przez sprawdzonych producentów. Taką gwarancję daje nam odpowiednie oznakowanie. Jeżeli produkt posiada znak CE, to znaczy, że jest zgodny z obowiązującymi wymogami. Należy również zadbać o profesjonalną instalację oświetlenia LED, którą powinni przeprowadzić sprawdzeni i doświadczeni fachowcy.

Efekt oślepienia

Wadą oświetlenia LED jest także zbyt duża światłość powodująca często efekt oślepienia. Diody mimo bardzo niewielkich rozmiarów emitują jednak dużą ilość światła. Mierzona jest ona w kandelach na metr kwadratowy. Optymalna światłość dla człowieka wynosi 2000 cd/m² i kiedy przekracza 10 000 cd/m², staje się oślepiająca. Zdarzały się przypadki, w których przebadane przez naukowców diody osiągały ponad 10 000 000 cd/m². Dlatego w wielu produkowanych systemach oświetleniowych diodę o dużej jasności zamienia się na kilka diod o mniejszej mocy.

Producenci oświetlenia LED dokładają wszelkich starań, aby oferowane przez nich produkty były bezpieczne i nie stwarzały zagrożenia dla zdrowia klientów. Niestety na rynku wciąż zdarzają się towary, których jakość pozostawia wiele do życzenia i znacznie odbiega od przyjętych norm. Przy wyborze tego rodzaju oświetlenia nie warto sugerować się jego niską ceną. Decydując się na kupno tanich lamp diodowych nieznanej marki, trzeba liczyć się z tym, że poza źródłem światła, mogą być też źródłem wielu problemów.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Mieszkaj zdrowo
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Mieszkaj zdrowo
Mieszkaj zdrowo

Oświetlenie LED

Oświetlenie LED

Lampy LED Oświetlenie lampami ledowymi przynosi wiele korzyści, jednak trzeba liczyć się również z negatywnymi skutkami ich stosowania - szczególnie gdy zakupimy żarówki LED niesprawdzonej marki.

Mieszkaj zdrowo

Najlepsze łóżko

Najlepsze łóżko

Łóżko do sypialni Wybierając łóżko do spania, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że powinno być wygodne i zapewnić nam zdrowy i spokojny sen.

Mieszkaj zdrowo

Szkodliwe substancje w naszych domach

Szkodliwe substancje w naszych domach

w człowieku na dłużej, nawet na więcej niż 40 lat. Nikt z nas nie konsumuje chemii świadomie, zwłaszcza że wiedza dotycząca zdrowej diety

Mieszkaj zdrowo

Wybór najlepszej lodówki

Wybór najlepszej lodówki

Lodówka W sklepach jest bardzo duży wybór lodówek, które z pewnością spełnią oczekiwania każdego klienta zarówno pod względem jakości jak i ceny.

Mieszkaj zdrowo

Ekologiczny dom

Ekologiczny dom

Wybudowanie ekologicznego domu Budowa ekologicznego domu jest to inwestycja w przyszłość oraz sposób dbania o środowisko.

Mieszkaj zdrowo

Wybór odpowiedniego żelazka

Wybór odpowiedniego żelazka

Żelazka Wybierając żelazko dla siebie mamy ogromny wybór, dlatego musimy zwrócić uwagę na jego parametry i wygląd.

Mieszkaj zdrowo

Sprawdzone środki na insekty

Sprawdzone środki na insekty

Jak poradzić sobie ze szkodnikami? Insekty to prawdziwa zmora w wielu domach. Można poradzić sobie z nimi za pomocą środków chemicznych bądź domowymi, naturalnymi sposobami.

Mieszkaj zdrowo

Energooszczędne mieszkanie

Energooszczędne mieszkanie

Ekologiczne mieszkanie W dzisiejszych czasach, szukając dla siebie mieszkania, zwraca się uwagę nie tylko na jego wygląd i lokalizację, ale również na energooszczędność.

Mieszkaj zdrowo

Aranżacja ogrodu

Aranżacja ogrodu

Domowy ogródek Pięknie urządzony ogród jest doskonałym uzupełnieniem domu mieszkalnego.