Przejdź na WP

Owad, który atakuje chmarami. Czym jest strzyżak jeleni?

Letni spacer do lasu, to czysta przyjemność. Świeże powietrze i promienie słońca napawają optymizmem. Gdyby tylko nie ten owad...

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Jest niewielki i na pierwszy rzut oka można go pomylić z kleszczem. Zasadniczą różnicą jest jednak to, że strzyżak jelenica zazwyczaj nie atakuje samodzielnie. Bywa, że obłazi człowieka w towarzystwie kilkunastu swoich kolegów. Choć w Polsce pojawił się stosunkowo niedawno, bo w latach 80. XX wieku, to zadomowił się i stał się gatunkiem dość pospolitym. Doprowadzając przy okazji do szału każdego, kto miał z nim bliższy kontakt. Ale po kolei.

Sprawdź też:

Kolorowa jesień - najmodniejsze stylizacje dla niemowląt

1. Co to jest strzyżak?

Strzyżak jelenica, zwany też sarnim, to żyjący w lesie niewielki owad. Rodzina: narzępikowate, rząd: muchówki. Nazywany jest także wszą jelenią. I nie bez przyczyny.

- Pasożyt ten najczęściej bytuje właśnie na sierści jelenia lub sarny, żyjąc tam wyciera skrzydła. Tam też następuje rozmnażanie. Samice rodzą żywe larwy, które później zmieniają się w poczwarki, a te w młode osobniki – wyjaśnia dr Jarosław Pacoń z Zakładu Parazytologii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. - Strzyżaki żywią się krwią – dodaje ekspert.

2. Strzyżak a człowiek

To, że strzyżaki bytują na dzikich zwierzętach leśnych, nie oznacza, że nie atakują człowieka. Wręcz przeciwnie – robią to szczególnie we wrześniu i październiku. Co więcej – atakują chmarami, dosłownie obsiadają. Nie wybierają swojej ofiary - jak jak robią to kleszcze – po zapachu. Siadają na tym, kto akurat przechodzi obok.

Jak rozpoznawać owady i ich ukąszenia?
Jak rozpoznawać owady i ich ukąszenia? [9 zdjęć]

Jeśli lubisz wyprawy do lasu, uważaj na kleszcze. Mogą one przyczepić się do skóry, kiedy ma ona kontakt...

zobacz galerię

- Strzyżaki to bardzo natrętne stworzenia. Są niewielkie, ale potrafią nieźle zdenerwować. Po pierwsze dlatego, że gdy atakują, siadają na różne części ciała, wchodzą we włosy czy pod ubranie. To wywołuje panikę. Po drugie – nie można ich strzepać czy przegonić machnięciem ręki – podkreśla dr Pacoń.

Strzyżak najczęściej atakuje we wrześniu
Strzyżak najczęściej atakuje we wrześniu ((123rf) Strzyżak najczęściej atakuje we wrześniu)

Owady te mają mięsiste i silne nóżki wyposażone w specjalne haczyki. Ich pancerzyk jest bardzo twardy i w dodatku pokryty włoskami. Niezwykle trudno jest go rozgnieść. Gdy atakują, nóżkami przytrzymują się skóry lub ubrania, a to sprawia, że jedynym sposobem na ich usunięcie jest złapane w palce i zdjęcie.

Strzyżaki mogą ugryźć. Ich ukąszenia są bolesne, mogą pozostawić ślad, który widoczny będzie nawet przez dwa tygodnie. U osób, które cierpią na alergię, ukąszenie strzyżaka może być przyczyną długotrwałego swędzenia.

Zobacz również:

Ratownik medyczny: Każde działanie daje szansę osobie poszkodowanej na przeżycie

Czy strzyżaki mogą przenosić choroby? Źródła medyczne nie notują wielu potwierdzonych przypadków zakażeń, a sam strzyżak nie jest ważnym przenosicielem patogenów. Z drugiej strony, badania przeprowadzone w Finladii wykazały, że pasożyty te mogą jednak przenosić bakterię Bartonella schoenbuchensis. Wywołuje ona nieprzyjemne zmiany skórne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy