Trwa ładowanie...

Pająki w Polsce - czy mogą być niebezpieczne dla człowieka? Przegląd najpopularniejszych gatunków pająków

Avatar placeholder
18.09.2019 19:20
Pająki mogą budzić niechęć, ale większość nie jest niebezpieczna
Pająki mogą budzić niechęć, ale większość nie jest niebezpieczna (123RF)

Nie przepadasz za pająkami i drżysz na samą myśl o ewentualnym spotkaniu? Bez obaw - większość gatunków nie jest groźna. Podpowiadamy, jakie pająki możesz spotkać w swoich domowych pieleszach i czy rzeczywiście takie spotkanie czymś grozi.

1. Które pająki w Polsce mogą być groźne dla człowieka?

Liczne cienkie odnóża pająka budzą w wielu osobach niechęć. Gdy widzimy je w niewielkiej odległości, często tylko przesąd, że zabicie pająka może przynieść deszcz, może powstrzymywać przed eksterminacją pajęczaka. Wbrew powszechnej opinii pajęczaki nie są owadami, choć wraz z nimi należą do grupy stawonogów.

Wraz z nadejściem jesieni pająki mogą jeszcze chętniej chować się w naszych przytulnych domach. Większość z nich, zdaniem entomologów, nie stanowi zagrożenia. Dzięki pająkom możemy pozbyć się z domu innych uciążliwych i niechcianych lokatorów, jak karaluchy, muchy, krocionogi. Zdarzają się jednak również mniej przyjazne egzemplarze pająków. Przestawiamy więc listę, które z pająków mogą potencjalnie jakkolwiek zagrozić bezpieczeństwu domowników.

Rodzina pogońcowatych to zróżnicowana grupa pająków. Mogą mierzyć od 10 do 35 mm. Mają na swoich ciałkach owłosienie w kolorze brązowym, szarym lub czarnym. Zdaniem niektórych podobną aparycją może się pochwalić pająk-ptasznik.

Zobacz film: "Pozbądź się pająków. Sprawdzone sposoby"

Pająki pogońcowate mają jad, którego mogą użyć, jeśli nie mają możliwości ucieczki. Jeżeli tylko mają szanse wyboru - uciekają, zamiast walczyć. W razie ukąszenia może dojść do obrzęku, świądu lub dolegliwości bólowych. Wrażliwe osoby mogą doświadczać mdłości, ale nie są one niebezpieczne dla życia lub zdrowia dorosłego człowieka.

Australijskie pająki z rodziny pogońcowatych mogą doprowadzić do martwicy tkanek w miejscu ugryzienia. Wśród niebezpiecznych pająków wymienia się także amerykańską czarną wdowę, ale w Europie możemy spać spokojnie, bez obaw, że ją spotkamy.

W Polsce możemy za to natknąć się na nasosznikowate pająki: nasosznik trzęś (Pholcus phalangioides), nasosznik drobny (Pholcus opilionoides) i Psilochorus simoni. Największe z nich dorastają do 9 mm, najmniejsze mają 2-3 mm. Za to odznaczają się wyjątkowo długimi nogami. Te pajączki nie mają dobrej sławy, uważa się je za agresywne i waleczne, ponieważ potrafią polować na gatunki pająków lub owadów znacznie od nich większe. W kontakcie z człowiekiem odznaczają się jednak płochliwością, a ugryzienie może spowodować co najwyżej niewielkie miejscowe zaczerwienienie.

Pająki lejkowcowate mają w Polsce 11 gatunków swoich przedstawicieli. Ósemka ich oczu podzielona jest na dwa rzędy. Wśród nich można wymienić często spotykane w domach kątniki, które dorastają do 18 mm. Ich ugryzienia nie są groźne dla człowieka, choć zdaniem niektórych, Eratigena agrestis może powodować martwicę tkanek.

Choć trudno zapałać miłością do pająków (aczkolwiek są osoby, które hodują hobbystycznie nawet bardzo duże egzemplarze), jak widać z powyższego zestawienia, w Polsce nie mamy większych powodów do obaw. Nie są znane przypadki zgonów powodowanych pajęczym ugryzieniem.

Jeśli jednak nadal boicie się pająków, zachęcamy do zapoznania się z naszymi podpowiedziami:

Jak pozbyć się pająków z domu? Domowe sposoby oraz Sposoby na pająki. Jak je odstraszyć i co zrobić, gdy pogryzą?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze