Trwa ładowanie...

Państwowa Inspekcja Sanitarna wycofuje pieczarki. Niebezpieczny alergen w składzie

"Pieczarki marynowane całe" marki Krister mogą być niebezpieczne dla alergików. W produkcie wykryto dwutlenek siarki, który nie jest wymieniony na etykiecie.

Zobacz film: "Alergia. Fakty i mity"

1. Pieczarki zawierają niebezpieczny alergen

Państwowa Inspekcja Sanitarna ostrzega przed dwutlenkiem siarki zawartym w pieczarkach marki Krister sprzedawanych pod etykietą ”Pieczarki marynowane całe”. W składzie wykryto dwutlenej siarki, znany również jako E220. Rozpoznano zawartość na poziomie 62,6 +/- 4,3 mg/kg.

Informacja o tym nie jest zawarta w spisie składników produktu. Dwutlenek siarki może uczulać i dla osób wrażliwych jego spożycie może oznaczać zagrożenie poprzez nieprzewidzianą reakcję alergiczną.

Zakwestionowany produkt ma pojemność 900 g, producentem jest Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze Zakład Produkcyjny Krister Teresa Krupa, ul. Hallera 26, 33-200 Dąbrowa Tarnowska.

Numer wadliwej partii: 1, jako data minimalnej trwałości podawany jest styczeń 2020.

2. Wycofanie niebezpiecznych pieczarek

W związku z rozpoznanym zastrzeżeniem względem pieczarek, Państwowa Inspekcja Sanitarna wszczęła kontrolę i wraz z producentem poszukuje źródeł dwutlenku siarki, który znaleziono w produkcie. Pieczarki Krister są wycofywane ze sprzedaży niezależnie od numeru partii, rodzaju (całe i krojone) czy wielkości opakowania (300 lub 900 g).

Dwutlenek siarki może powodować alergię z dusznościami, skurczem oskrzeli, a nawet prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego u wrażliwych pacjentów.

Dwutlenek siarki to jedna z najcześciej alergizujących substancji. Obok niego pacjenci często skarżą się na uczulenie na mleko, mięczaki i skorupiaki, jajka, musztardę, orzechy, łubin, seler, gluten, sezam, soję.

W razie występowania po spożyciu podanych lub innych pokarmów nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu trawienia lub układu oddechowego, należy omówić sytuację z lekarzem rodzinnym, w celu otrzymania skierowania do alergologa.

Pozytywne wyniki wykazujące nadreaktywność histaminową organizmu na alergeny powinny skłaniać lekarza do przypisania odpowiednich leków przeciwhistaminowych i w razie potrzeby również wziewnych środków rozszerzających doznające skurczu oskrzela.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.