Pęknięte naczynko w oku – popularne przyczyny, zwiastun choroby, u ciężarnych

Pęknięte naczynko w oku to najczęstsza dolegliwość tego narządu. Zwykle jak się pojawiła, tak też zniknęła. Jednak w pewnych przypadkach może zwiastować poważne problemy ze zdrowiem.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Pęknięte naczynko w oku – popularne przyczyny

Pęknięte naczynko w oku, inaczej wylew podspójkowy, zdarza się wtedy, gdy naczynka tworzące spojówkę zostaną rozerwane. W konsekwencji następuje wylanie krwi do ciałka szklistego i pojawienie się swoistego znamienia na oku.

Najczęściej pęknięcie naczynka zachodzi w nocy, nie jest ono zwykle powodem do zmartwień. Raczej porównuje się je do siniaków, które po jakimś czasie same się zaleczają, choć wchłonięcie zmiany, jaką jest pęknięte naczynko w oku, trwa nawet do dwóch tygodni.

Pęknięte naczynko w oku zwykle zalecza się samo.
Pęknięte naczynko w oku zwykle zalecza się samo.

Przyczyn owego stanu rzeczy jest kilka. Pierwszą i zdaje się najpopularniejszą jest pęknięcie naczynka w oku na skutek urazu mechanicznego. Drugą –  nieprawidłowe użytkowanie soczewek. Może chodzić zarówno o zły ich dobór, jak i zbyt długie noszenie. Czwartą – wpływ leków. Mowa tu przede wszystkim o tych medykamentach z grupy niesteroidowych (na przykład aspiryna), które mogą przyczyniać się do pojawienia krwawień, w tym pęknięcia naczynka w oku. Piątą przyczyną może być nagłe podwyższenie ciśnienia, które jest skutkiem na przykład dużego wysiłku fizycznego. Szóstą przyczyną pęknięcia naczynka w oku może być zbyt delikatna budowa naczyń krwionośnych. Jeśli struktura naczyń nie jest elastyczna, zwykle pękają one nie niosąc za sobą przyczyny. Jeśli ktoś zauważył u siebie takie objawy, może spodziewać się, iż naczynia będą pękać na całym ciele, nie tylko na oku, tworząc tak zwane pajączki. Na budowę naczyń krwionośnych wpływ mają przede wszystkim geny, ale także zaburzenia w obrębie: hormonów, krążenia emocji i inne. Wreszcie ostatnią przyczyną pękniętego naczynka w oku są zaburzenia krzepnięcia krwi. Wówczas należy sprawdzić, czy w naszym organizmie nie brakuje witaminy K.

Zioła na obniżenie ciśnienia krwi
Zioła na obniżenie ciśnienia krwi [7 zdjęć]

Nadciśnienie jest poważną dolegliwością, której nie należy lekceważyć. Choroba często przebiega bezobjawowo,...

zobacz galerię

2. Pęknięte naczynko w oku – zwiastun choroby

W tym temacie należy przede wszystkim zwrócić uwagę na cukrzycę. Jest to choroba, która w sposób niebotyczny wpływa na stan oka. Wśród powikłań cukrzycowych znajdziemy również te dotyczące wzroku, na przykład angiopatia cukrzycowa czy retinopatia. Wówczas może pojawić się również pęknięcie naczynka w oku.

Pęknięte naczynko w oku może również zwiastować nadciśnienie tętnicze, a nawet miażdżycę. Przy tych schorzeniach bowiem naczynia staja się kruche.

Odwarstwienie siatkówki z przedarciem również może objawiać się pękniętym naczynkiem w oku. Wówczas owe pęknięcie stanowi przedarcie i może być zwiastunem początku choroby.

Cukrzyca typu II (prezentacja edukacyjna)
Cukrzyca typu II (prezentacja edukacyjna) [18 zdjęć]

Cukrzyca to przewlekła choroba, która uniemożliwia przekształcenie cukru w energię, a to z kolei powoduje...

zobacz galerię

3. Pęknięte naczynko w oku  – u ciężarnych

Ciąża to wyjątkowy stan, w którym to hormony biorą górę. Przyczyniają się one do licznych obrzęków w tym obrzęków zaistniałych w gałce ocznej. Powoduje to pękanie naczynek w oku i nieco gorszy wzrok.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy