Pęknięte naczynko w oku – popularne przyczyny, zwiastun choroby, u ciężarnych
Pęknięte naczynko w oku to jedna z częstszych dolegliwości tego narządu. Zwykle jak się pojawiła, tak też zniknęła. Jednak w pewnych przypadkach może zwiastować poważne problemy ze zdrowiem.
1. Pęknięte naczynko w oku – popularne przyczyny
Pęknięte naczynko w oku, inaczej wylew podspójkowy, zdarza się wtedy, gdy naczynka, które unaczyniają spojówkę zostaną rozerwane. W konsekwencji następuje wynaczynienie krwi pod spojówkę widoczne jako czerwona plamka.
Najczęściej pęknięcie naczynka zachodzi w podczas wysiłku fizycznego. Może zwiastować choroby, bądź osłabienie organizmu, ale zazwyczaj nie jest powodem do zmartwień. Mechanizm wylewu podspojówkowego można porównać do siniaków, które po jakimś czasie same się zaleczają, choć wchłonięcie zmiany, jaką jest pęknięte naczynko w oku, trwa nawet do dwóch tygodni.
Przyczyn owego stanu rzeczy jest kilka. Może to być zwyżka ciśnienia tętniczego lub pęknięcie naczynka w oku na skutek urazu mechanicznego. Wśród przyczyn wymienia się też wysiłek fizyczny oraz nieprawidłowe użytkowanie soczewek. Może chodzić zarówno o zły ich dobór, jak i zbyt długie noszenie.
Inną przyczyną może byćwpływ leków. Mowa tu przede wszystkim o tych medykamentach z grupy niesteroidowych (na przykład aspiryna), które mogą przyczyniać się do pojawienia krwawień, w tym pęknięcia naczynka w oku. Powodem pęknięcia naczynka w oku może być nagłe podwyższenie ciśnienia, które jest skutkiem na przykład dużego wysiłku fizycznego lub zbyt delikatna budowa naczyń krwionośnych. Jeśli struktura naczyń nie jest elastyczna, zwykle pękają one nie niosąc za sobą przyczyny.
Jeśli ktoś zauważył u siebie takie objawy, może spodziewać się, iż naczynia będą pękać na całym ciele, nie tylko na oku, tworząc tak zwane pajączki. Na budowę naczyń krwionośnych wpływ mają przede wszystkim geny, dieta, współistniejące choroby. Wreszcie ostatnią przyczyną pękniętego naczynka w oku są zaburzenia krzepnięcia krwi. Wówczas należy sprawdzić, czy w naszym organizmie nie brakuje witaminy K.
2. Pęknięte naczynko w oku – zwiastun choroby
W tym temacie należy przede wszystkim zwrócić uwagę na nadciśnienie tętniczne i cukrzycę. Jest to choroba, która w sposób niebotyczny wpływa na stan oka. Wśród powikłań cukrzycowych znajdziemy również te dotyczące wzroku, na przykład angiopatia cukrzycowa czy retinopatia. Wówczas może pojawić się również pęknięcie naczynka w oku.
Pęknięte naczynko w oku może również zwiastować nadciśnienie tętnicze, a nawet miażdżycę. Przy tych schorzeniach bowiem naczynia staja się kruche.
Odwarstwienie siatkówki z przedarciem również może objawiać się pękniętym naczynkiem w oku. Wówczas owe pęknięcie stanowi przedarcie i może być zwiastunem początku choroby. W cukrzycy odwarstwienie siatkówki może powodować pęknięcie naczynia krwionośnego wewnątrz gałki ocznej, co stanowi bardzo duże ryzyko dla wzroku.
3. Pęknięte naczynko w oku – u ciężarnych
W ciąży za wylew podspojówkowy odpowiadają te same czynniki. Obrzęki w końcowej fazie ciąży mogą powodować rozdarcie drobnych naczynek, również tych dochodzących do galki ocznej.
Z wylewem należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, celem ustalenia przyczyny i leczenia choroby podstawowej, albo od razu do specjalisty okulisty, celem oceny stopnia uszkodzenia oka i ewentualnego leczenia.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.