Trwa ładowanie...

Piaskowanie zębów - na czym polega, wskazania, przeciwwskazania, cena

 Paula Jakubasik
05.06.2023 15:05
Piaskowanie zębów powinno się powtarzać co pół roku.
Piaskowanie zębów powinno się powtarzać co pół roku. (Adobe Stock)

Piaskowanie zębów to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych, często w połączeniu ze skalingiem. Jest to ważny etap profilaktyki próchnicy, parodontozy i innych chorób przyzębia. Na czym polega zabieg piaskowanie zębów i ile kosztuje?

spis treści

1. Co to jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to zabieg dentystyczny wykorzystywany w celu poprawy higieny jamy ustnej. Skutecznie oczyszcza zęby z osadu i kamienia za pomocą zawiesiny pod wysokim ciśnieniem.

W cieczy obecne są granulki określane mianem piasku stomatologicznego, są na tyle twarde, by oczyścić zęby dokładniej niż szczotkowanie, ale jednocześnie na tyle delikatne, by nie spowodować uszkodzeń na powierzchni szkliwa.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Zazwyczaj do piaskowania wykorzystuje się drobinki glicyny lub wodorowęglanu sodu wzbogacone o kompozycje smakowe w celu zamaskowania ich nieprzyjemnego smaku.

2. Piaskowanie zębów - rodzaje

Istnieją dwa podstawowe rodzaje zabiegu. Piaskowanie naddziąsłowe to usuwanie osadu z fragmentów zębów ponad dziąsłem za pomocą twardszego piasku. Na zakończenie wykonywane jest polerowanie szczotkami lub gumkami, a także fluoryzacja w celu wzmocnienia szkliwa.

Piaskowanie poddziąsłowe to zabieg stosowany w celu oczyszczenia okolic kieszeni zębów przy użyciu delikatnych drobinek. Po zabiegu nie ma konieczności dodatkowego polerowania.

3. Wskazania do piaskowania zębów

Piaskowanie polega na oczyszczeniu trudno dostępnych miejsc, które pomijamy w trakcie codziennego mycia zębów. Dzięki temu możliwe jest usunięcie osadu, przebarwień i bakterii.

Zabieg może być wykonywany samodzielnie, w połączeniu ze skalingiem lub jako wstęp do profesjonalnego wybielania zębów. Piaskowanie poleca się osobom, które mają skłonności do odkładania się kamienia i osadu na zębach, palą papierosy, piją duże ilości kawy, herbaty lub czerwonego wina.

Piaskowanie zębów powinno być regularnie powtarzane w przypadku stłoczenia zębów, czyli ich nieprawidłowego rozmieszczenia w jamy ustnej, oraz noszenia aparatu ortodontycznego.

Warto pamiętać, że zabieg powinien być wykonywany profilaktycznie przez każdego z nas w ramach profilaktyki chorób przyzębia i nieestetycznych przebarwień.

4. Przeciwwskazania do piaskowania zębów

Piaskowanie jest bezpiecznym zabiegiem, ale istnieją przeciwwskazania do jego wykonywania:

5. Zalecenia po piaskowaniu zębów

Piaskowanie jest bezbolesnym zabiegiem, który trwa od 20 do 30 minut. Daje natychmiastowy efekt, natomiast negatywny wpływ na rezultaty może mieć spożywanie konkretnych produktów.

Warto przez co najmniej 3 godziny nie pić kawy, wina ani herbaty, a także nie sięgać po barwiące warzywa i owoce, takie jak buraki, jagody czy szpinak. Zaleca się również powstrzymanie od palenia papierosów przez minimum 24 godziny.

6. Cena piaskowania zębów

Piaskowanie można wykonać w większości gabinetów stomatologicznych. Zabieg nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, trzeba za niego zapłacić od 60 do 100 złotych.

Według zaleceń stomatologów oczyszczanie zębów piaskiem warto powtarzać co pół roku, a raz na 3 miesiące u osób, które palą papierosy, piją dużo kawy i herbaty lub mają stłoczone zęby.

Często piaskowanie znajduje się w pakiecie kompleksowej higienizacji jamy ustnej, wówczas wykonywany jest również skaling, polerowanie i fluoryzacja. Koszt tej usługi wynosi od 200 do 300 złotych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze