Piaskowanie zębów - na czym polega, wskazania, przeciwwskazania, cena
Piaskowanie zębów to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych, często w połączeniu ze skalingiem. Jest to ważny etap profilaktyki próchnicy, parodontozy i innych chorób przyzębia. Na czym polega zabieg piaskowanie zębów i ile kosztuje?
1. Co to jest piaskowanie zębów?
Piaskowanie zębów to zabieg dentystyczny wykorzystywany w celu poprawy higieny jamy ustnej. Skutecznie oczyszcza zęby z osadu i kamienia za pomocą zawiesiny pod wysokim ciśnieniem.
W cieczy obecne są granulki określane mianem piasku stomatologicznego, są na tyle twarde, by oczyścić zęby dokładniej niż szczotkowanie, ale jednocześnie na tyle delikatne, by nie spowodować uszkodzeń na powierzchni szkliwa.
Zazwyczaj do piaskowania wykorzystuje się drobinki glicyny lub wodorowęglanu sodu wzbogacone o kompozycje smakowe w celu zamaskowania ich nieprzyjemnego smaku.
2. Piaskowanie zębów - rodzaje
Istnieją dwa podstawowe rodzaje zabiegu. Piaskowanie naddziąsłowe to usuwanie osadu z fragmentów zębów ponad dziąsłem za pomocą twardszego piasku. Na zakończenie wykonywane jest polerowanie szczotkami lub gumkami, a także fluoryzacja w celu wzmocnienia szkliwa.
Piaskowanie poddziąsłowe to zabieg stosowany w celu oczyszczenia okolic kieszeni zębów przy użyciu delikatnych drobinek. Po zabiegu nie ma konieczności dodatkowego polerowania.
3. Wskazania do piaskowania zębów
Piaskowanie polega na oczyszczeniu trudno dostępnych miejsc, które pomijamy w trakcie codziennego mycia zębów. Dzięki temu możliwe jest usunięcie osadu, przebarwień i bakterii.
Zabieg może być wykonywany samodzielnie, w połączeniu ze skalingiem lub jako wstęp do profesjonalnego wybielania zębów. Piaskowanie poleca się osobom, które mają skłonności do odkładania się kamienia i osadu na zębach, palą papierosy, piją duże ilości kawy, herbaty lub czerwonego wina.
Piaskowanie zębów powinno być regularnie powtarzane w przypadku stłoczenia zębów, czyli ich nieprawidłowego rozmieszczenia w jamy ustnej, oraz noszenia aparatu ortodontycznego.
Warto pamiętać, że zabieg powinien być wykonywany profilaktycznie przez każdego z nas w ramach profilaktyki chorób przyzębia i nieestetycznych przebarwień.
4. Przeciwwskazania do piaskowania zębów
Piaskowanie jest bezpiecznym zabiegiem, ale istnieją przeciwwskazania do jego wykonywania:
- ciąża,
- alergia na składniki preparatów stosowanych w trakcie zabiegu,
- choroby układu oddechowego,
- choroby dziąseł,
- rany i owrzodzenia śluzówki,
- stany zapalne jamy ustnej,
- choroba wrzodowa żołądka,
- zaburzenia pracy serca.
5. Zalecenia po piaskowaniu zębów
Piaskowanie jest bezbolesnym zabiegiem, który trwa od 20 do 30 minut. Daje natychmiastowy efekt, natomiast negatywny wpływ na rezultaty może mieć spożywanie konkretnych produktów.
Warto przez co najmniej 3 godziny nie pić kawy, wina ani herbaty, a także nie sięgać po barwiące warzywa i owoce, takie jak buraki, jagody czy szpinak]. Zaleca się również powstrzymanie od palenia papierosów przez minimum 24 godziny.
6. Cena piaskowania zębów
Piaskowanie można wykonać w większości gabinetów stomatologicznych. Zabieg nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, trzeba za niego zapłacić od 60 do 100 złotych.
Według zaleceń stomatologów oczyszczanie zębów piaskiem warto powtarzać co pół roku, a raz na 3 miesiące u osób, które palą papierosy, piją dużo kawy i herbaty lub mają stłoczone zęby.
Często piaskowanie znajduje się w pakiecie kompleksowej higienizacji jamy ustnej, wówczas wykonywany jest również skaling, polerowanie i fluoryzacja. Koszt tej usługi wynosi od 200 do 300 złotych.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.