Trwa ładowanie...

Pięć powodów do niepokoju. Ignorowane objawy raka płuc

Avatar placeholder
26.10.2021 14:01
Uporczywy kaszel może być objawem raka płuc
Uporczywy kaszel może być objawem raka płuc (123rf.com)

Rak płuc to najczęstsza przyczyna zgonów z powodu chorób nowotworowych. Daje objawy, które bywają długo ignorowane. Sprawdź, co powinno niepokoić.

spis treści

1. Rak płuc - rocznie ponad 2 miliony nowych zachorowań na świecie

Rak płuc zabija najczęściej ze wszystkich nowotworów. Przestał być już chorobą, która dotyka wyłącznie palaczy. Na świecie każdego roku powoduje 1,8 miliona zgonów. Wykrywa się też rocznie ponad 2 miliony kolejnych zachorowań.

Zanieczyszczenie powietrza i inne czynniki uczyniły tę chorobę bardziej ”demokratyczną”. Atakuje coraz częściej i niezależnie od płci i wieku, choć wciąż wśród pacjentów dominują mężczyźni.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Choroba przed wykryciem długo daje symptomy, które często bywają ignorowane. Warto mieć świadomość, na co należy zwrócić uwagę. Wymieniamy z pozoru niegroźne objawy.

2. Nawracające infekcje mogą być objawem raka

Nawracające infekcje płuc lub oskrzeli mogę być efektem chorób przewlekłych lub zmian nowotworowych. Zamiast sięgać po kolejny antybiotyk, warto zrobić prześwietlenie klatki piersiowej.

Osłuchowo z pozoru może nie być dużych powodów do niepokoju, podczas gdy wewnątrz płuc rozwija się potencjalnie śmiertelnie niebezpieczny rak.

Jeśli wdrażane leczenie przynosi tylko chwilową ulgę, trzeba szukać do skutku przyczyny zaburzeń i nawracających infekcji.

3. Uporczywy kaszel może być objawem raka płuc

Kaszel, który się przedłuża, to powód do niepokoju. Wiele osób jednak łagodzi sam objaw, nie szukają przyczyn problemu.

Palacze zrzucają pokasływanie na karb nałogu, a nie doszukują się choroby u źródeł dolegliwości.

Jeśli kaszel długo nie mija, lecz nawet intensyfikuje się, a do tego dochodzi odkrztuszanie wydzieliny podbarwionej krwią, może to oznaczać, że najwyższy czas odwiedzić specjalistę.

Tylko wczesne wykrycie może dawać chociaż szanse na powodzenie leczenia.

4. Ból pleców jako objaw raka

Dość częsty, choć rzadko kojarzony z rakiem płuc, jest ból pleców. Oznaczać może, że nastąpiły już przerzuty do kręgosłupa lub innych narządów.

Jeśli nie przypominamy sobie urazu, pozycja ciała jest prawidłowa, a mimo to ból nie mija, niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Obecność przerzutów wpływa negatywnie na rokowania w chorobie.

5. Bóle klatki piersiowej mogą być objawem raka

Przyczyny bólu klatki piersiowej mogą być różne, ale jedną z nich jest rak. W zależności od lokalizacji guza, dokuczać mogą różne części ciała - góra klatki piersiowej lub okolice żeber.

10 objawów raka płuc. Musisz je znać
10 objawów raka płuc. Musisz je znać [11 zdjęć]

Zanieczyszczenia powietrza, palenie papierosów (czynne lub bierne), wszechobecna chemia. Czynniki kancerogenne

zobacz galerię

Ból klatki piersiowej powodowany rakiem płuc wynika z niewystarczającego rozszerzania się pęcherzyków płucnych w czasie choroby. Wówczas reszta narządów wewnętrznych stale cierpi z powodu niedotlenienia.

6. Rak płuc może powodować zmianę głosu i chrypkę

Zmiana głosu może być zaskakującym objawem raka płuc. Podobnie jest w przypadku uporczywej chrypki. Mogą również pojawiać się trudności z odpowiednią intonacją.

Powodują to guzy naciskające na nerwy krtaniowe. Jeśli wystąpi podobny objaw, zwykle oznacza to już zaawansowaną fazę choroby, a co za tym idzie – złe rokowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza