Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Konieczna

Pięć rzeczy, które najbardziej szkodzą wątrobie

Avatar placeholder
27.11.2018 11:22
Papierosy szkodliwe dla wątroby
Papierosy szkodliwe dla wątroby (123rf)

Bez wątroby, tak jak bez serca, nie można żyć. Pełni tak wiele funkcji w organizmie, że żaden inny narząd nie jest w stanie jej zastąpić. A czy wiesz, co jej najbardziej szkodzi i jak możesz jej pomóc?

1. Producent, magazynier i dostawca

Wątroba jest częścią układu pokarmowego i jednym z największych narządów w ludzkim organizmie. Ta kobieca waży około 1300–1500 gramów, natomiast męska nieco więcej, bo od 1500 do 1700 gramów1. Jest narządem pełniącym ponad 500 funkcji, m.in. wytwarza glukozę, cholesterol i żółć niezbędną do trawienia tłuszczów, wydziela do krwi enzymy i czynniki jej krzepnięcia, przekształca węglowodany i białka w tłuszcze, magazynuje witaminy i żelazo, reguluje temperaturę ciała, wspiera układ odpornościowy, odtruwa organizm z toksyn1,2. Pracuje 24 godziny na dobę. Choć ma ogromne zdolności regeneracyjne, może nie podołać wszystkim twoim zachciankom i niezdrowym nawykom.

2. Pięć grzechów głównych

Palenie papierosów to jeden z czynników wpływających negatywnie na funkcjonowanie wątroby
Palenie papierosów to jeden z czynników wpływających negatywnie na funkcjonowanie wątroby
Zobacz film: "Refundacja leków na łuszczycę"

Zastanów się przez chwilę, czego najbardziej nie lubi twoja wątroba i co sprawia, że czasem odmawia ci posłuszeństwa. Wiesz już? Jeśli nie, to podpowiadamy.

  1. Kiedy idziesz na imprezę, wszystko jedno czy do cioci na imieniny, czy do przyjaciół na ”domówkę”, nie objadaj się tłustym mięsem, kiełbasą i ciastami! Wątroba nie jest w stanie poradzić sobie z taką ilością tłuszczów i węglowodanów naraz. Sygnalizuje ci to niestrawnością, wzdęciami, bólami brzucha i zaparciami3.
  2. Nie pij tyle alkoholu! Nadużywanie trunków prowadzi do uszkodzenia wątroby. W zależności od czasu, ilości wypijanego alkoholu oraz uwarunkowań genetycznych, mogą one przybrać postać stłuszczenia, zapalenia lub marskości wątroby. Wypicie w czasie jednego wieczoru 2 litrów piwa, 1 litra wina lub 5–6 drinków znacząco zwiększa ryzyko tych chorób4. Co ważne, bardziej podatne na nie są kobiety. Dla nich szkodliwa dawka alkoholu jest kilkakrotnie mniejsza, a uszkodzenie wątroby postępuje znacznie szybciej niż u mężczyzn.
  3. Nie pal papierosów! Wątroba nie nadąża z usuwaniem zawartych w papierosie toksyn, które dostarczasz swojemu organizmowi. Powinieneś wiedzieć, że palenie papierosów jest nie tylko przyczyną raka płuc, z którym się to najczęściej łączy, ale również raka wątroby. Dym papierosowy odpowiada za co czwarty przypadek nowotworu tego narządu5.
  4. Nie nadużywaj leków! Ponad 800 leków ma działanie hepatotoksyczne, co oznacza, że uszkadzają one komórki wątrobowe, zakłócając tym samym pracę całego narządu, który odgrywa decydującą rolę w metabolizmie leków6. Do medykamentów mających toksyczny wpływ na wątrobę należą m.in. bardzo popularne i dostępne bez recepty leki z paracetamolem7.
  5. Nie dopuść do rozwoju otyłości! Zrezygnuj z jedzenia fast foodów i wysoko przetworzonych potraw, a wprowadź do swojego menu dużo warzyw i owoców. I zacznij się wreszcie ruszać, bo brak aktywności fizycznej również jest przyczyną nadwagi i otyłości, one z kolei przyczyniają się do rozwoju stłuszczenia i marskości wątroby8.

3. Sześć sposobów na wsparcie wątroby9

Niby każdy z nas wie, że wątroba wymaga szczególnej troski i trzeba o nią dbać każdego dnia. Trudniej nam jednak odpowiedzieć na pytanie, co konkretnie możemy dla niej zrobić, żeby nie chorowała. A ona wcale nie wymaga od nas tak wiele. Nie wierzysz? Zobacz, co możesz zrobić dla swojego narządu.

  1. Zmień dietę na lekkostrawną i zbilansowaną.
  2. Stosuj lek z wyciągiem z owocu ostropestu, np. Sylimarol, który jest na rynku już od 40 lat. Sylimarynę obecną w preparacie pozyskuje się z łuski ziarna ostropestu, dzięki czemu jest bardziej skoncentrowana i skuteczniejsza w działaniu.
  3. Ogranicz spożycie alkoholu do minimum.
  4. Pływaj, tańcz, chodź na długie spacery. Każda forma aktywności fizycznej służy twojej wątrobie.
  5. Staraj się unikać stresu, który zwiększa podatność twojej wątroby na infekcje i osłabia jej działanie.
  6. Dobrze się wysypiaj. Wstaniesz wypoczęty i zrelaksowany, a przy okazji zapewnisz swojej wątrobie wystarczająco dużo czasu, aby mogła się zregenerować.

Artykuł powstał we współpracy z producentem leku Sylimarol®

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze