Trwa ładowanie...

Pierwsza w Polsce implantacja sztucznego serca. Sukces lekarzy

Avatar placeholder
28.11.2018 10:10
Dr Michał Zembala dokonał pierwszej w Polsce implantacji sztucznego serca (TAH)
Dr Michał Zembala dokonał pierwszej w Polsce implantacji sztucznego serca (TAH) (https://supertalenty.pulsmedycyny.pl/2848954,88514,6-michal-zembala-tytan-pracy-o-nienagannych-manierach)

Dr Michał Zembala i jego zespół przeprowadzili pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia sztucznego serca.

1. Sukces Polaków

4 lipca 2018 r. w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (SCCS) dokonano pierwszej w kraju implantacji sztucznego serca (TAH). Tym samym placówka dołączyła do elitarnego grona szpitali, które oferują pełną gamę rozwiązań dla ratowania życia chorych z niewydolnością krążenia.

Pacjent, któremu wszczepiono sztuczne serce dochodzi do siebie
Pacjent, któremu wszczepiono sztuczne serce dochodzi do siebie

Dr Michał Zembala pochwalił się sukcesem na swoim profilu na Facebooku.

Zobacz film: "Dziecku przeszczepiono 5 organów naraz"

- Jest mi niezwykle miło móc was poinformować, iż dnia 4 lipca tego roku nasz zespół wykonał pierwszą w Polsce implantację sztucznego serca (total artificial heart lub TAH) u pacjenta cierpiącego z powodu krańcowej niewydolności krążenia, u którego inne formy terapii zawiodły lub były niewskazane. Pacjent czuje się dobrze i pod okiem naszych świetnych pielęgniarek i rehabilitantów wraca do sił.

5 zaskakujących rodzajów przeszczepów
5 zaskakujących rodzajów przeszczepów [5 zdjęć]

Przeszczep nerki, wątroby, trzustki czy serca to wspaniałe osiągnięcia medycyny, które w dzisiejszych

zobacz galerię

2. Czym jest TAH?

TAH to milowy krok dla medycyny w Polsce. Po udanych operacjach z wykorzystaniem LVAD, RVAD i BiVAD (urządzeń wspomagających pracę konkretnych komór serca), przyszedł czas na sztuczne serce.

Total Artifical Heart (TAH) wszczepia się jak normalny narząd,po uprzednim wycięciu poprzedniego. Umieszczony w worku osierdziowym chorego, TAH stanowi zamiennik całego serca.

Sztuczne serce posiada zewnętrzne źródło energii, a głównym problemem techników medycyny jest zminiaturyzowanie go, by zajmowało jak najmniej miejsca i nie było dla pacjenta uciążliwe.

3. Kim jest Michał Zembala?

Dr n. med. Michał Zembala ma 36 lat i jest asystentem w Katedrze i Oddziale Klinicznym Kardiochirurgii i Transplantologii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Dr Michał Zembala dokonał pierwszej w Polsce implantacji sztucznego serca
Dr Michał Zembala dokonał pierwszej w Polsce implantacji sztucznego serca

Stoi też na czele Konsorcjum FRK/IO/SCCS, Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej, Programu Chirurgicznego Leczenia Zaburzeń Rytmu Serca i Bloku Operacyjnego B.

Jak podaje pulsmedycyny.pl: "w 2003 r. ukończył Śląską Akademię Medyczną. Jego zainteresowania skupiają się na kardiochirurgii małoinwazyjnej i endoskopowej.

Jako pierwszy w Polsce podjął próby endoskopowego pobierania tętnicy promieniowej w celu wykorzystania jej do chirurgicznej rewaskularyzacji mięśnia sercowego. Rozwinął program hybrydowego leczenia objawowego przetrwałego migotania przedsionków, a w 2009 roku wykonał pierwszy tego typu zabieg w kraju‘’.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca
5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca [6 zdjęć]

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych.

zobacz galerię

Wyczyn śląskich lekarzy z pewnością nie przejdzie bez echa w Polsce i za granicą. Jest to największy sukces kardiochirurgii polskiej od 1985 r., kiedy to Zbigniew Religa wykonał pierwszy udany przeszczep serca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.