Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Pierwsza w Polsce implantacja sztucznego serca. Sukces lekarzy

Dr Michał Zembala i jego zespół przeprowadzili pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia sztucznego serca.

Zobacz film: "Dziecku przeszczepiono 5 organów naraz"

1. Sukces Polaków

4 lipca 2018 r. w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (SCCS) dokonano pierwszej w kraju implantacji sztucznego serca (TAH). Tym samym placówka dołączyła do elitarnego grona szpitali, które oferują pełną gamę rozwiązań dla ratowania życia chorych z niewydolnością krążenia.

Pacjent, któremu wszczepiono sztuczne serce dochodzi do siebie
Pacjent, któremu wszczepiono sztuczne serce dochodzi do siebie

Dr Michał Zembala pochwalił się sukcesem na swoim profilu na Facebooku.

- Jest mi niezwykle miło móc was poinformować, iż dnia 4 lipca tego roku nasz zespół wykonał pierwszą w Polsce implantację sztucznego serca (total artificial heart lub TAH) u pacjenta cierpiącego z powodu krańcowej niewydolności krążenia, u którego inne formy terapii zawiodły lub były niewskazane. Pacjent czuje się dobrze i pod okiem naszych świetnych pielęgniarek i rehabilitantów wraca do sił.

5 zaskakujących rodzajów przeszczepów
5 zaskakujących rodzajów przeszczepów [5 zdjęć]

Przeszczep nerki, wątroby, trzustki czy serca to wspaniałe osiągnięcia medycyny, które w dzisiejszych

zobacz galerię

2. Czym jest TAH?

TAH to milowy krok dla medycyny w Polsce. Po udanych operacjach z wykorzystaniem LVAD, RVAD i BiVAD (urządzeń wspomagających pracę konkretnych komór serca), przyszedł czas na sztuczne serce.

Total Artifical Heart (TAH) wszczepia się jak normalny narząd,po uprzednim wycięciu poprzedniego. Umieszczony w worku osierdziowym chorego, TAH stanowi zamiennik całego serca.

Sztuczne serce posiada zewnętrzne źródło energii, a głównym problemem techników medycyny jest zminiaturyzowanie go, by zajmowało jak najmniej miejsca i nie było dla pacjenta uciążliwe.

3. Kim jest Michał Zembala?

Dr n. med. Michał Zembala ma 36 lat i jest asystentem w Katedrze i Oddziale Klinicznym Kardiochirurgii i Transplantologii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Dr Michał Zembala dokonał pierwszej w Polsce implantacji sztucznego serca
Dr Michał Zembala dokonał pierwszej w Polsce implantacji sztucznego serca

Stoi też na czele Konsorcjum FRK/IO/SCCS, Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej, Programu Chirurgicznego Leczenia Zaburzeń Rytmu Serca i Bloku Operacyjnego B.

Jak podaje pulsmedycyny.pl: "w 2003 r. ukończył Śląską Akademię Medyczną. Jego zainteresowania skupiają się na kardiochirurgii małoinwazyjnej i endoskopowej.

Jako pierwszy w Polsce podjął próby endoskopowego pobierania tętnicy promieniowej w celu wykorzystania jej do chirurgicznej rewaskularyzacji mięśnia sercowego. Rozwinął program hybrydowego leczenia objawowego przetrwałego migotania przedsionków, a w 2009 roku wykonał pierwszy tego typu zabieg w kraju‘’.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca
5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca [6 zdjęć]

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych.

zobacz galerię

Wyczyn śląskich lekarzy z pewnością nie przejdzie bez echa w Polsce i za granicą. Jest to największy sukces kardiochirurgii polskiej od 1985 r., kiedy to Zbigniew Religa wykonał pierwszy udany przeszczep serca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza