Trwa ładowanie...

Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego (WIDEO)

Zobacz film: "Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego"

Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba ośrodkowego układu nerwowego. Pierwsze jej objawy mogą być niepozorne i łatwe do przeoczenia. Obejrzyj nasz film i zobacz, jak rozpoznać tę chorobę jeszcze we wczesnym stadium.

Jak w przypadku większości chorób, wczesne rozpoznanie stwardnienia rozsianego znacznie ułatwia proces leczenia. Z tego powodu warto znać pierwsze objawy tego schorzenia. Jeśli rozpoznajesz je u siebie to znak, że należy jak najszybciej udać się do neurologa.

Jakie objawy mogą świadczyć o początkach stwardnienia rozsianego? Przede wszystkim jest to znaczne zmęczenie i osłabienie, z którym nie możemy sobie poradzić. Pojawiają się inne objawy neurologiczne, jak zawroty głowy, nerwobóle, problemy z zachowaniem równowagi oraz zaburzenia widzenia, czucia i mowy.

Na początku stwardnienia rozsianego może wystąpić tzw. objaw Lhermitte'a, czyli odczucie przepływu prądu w dół kręgosłupa podczas pochylania głowy do domu. Jednym z pierwszym objawów jest również pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego oraz poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego. U części osób początkom stwardnienia rozsianego towarzyszą niedowłady kończyn oraz nietrzymanie moczu i stolca.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pierwszych objawów stwardnienia rozsianego, zapraszamy do obejrzenia materiału wideo. Warto pamiętać jednocześnie, że u każdej osoby przebieg choroby jest inny i jeśli pojawiają się niepokojące objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Masz zszargane nerwy? Stres może zabić
Masz zszargane nerwy? Stres może zabić [6 zdjęć]

Polacy to jeden z najbardziej zestresowanych narodów. Badania przeprowadzone przez Pentor Research International

zobacz galerię

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza