Trwa ładowanie...

Pierwszy objaw może pojawić się na nosie. Choroba uszkadza nerki, stawy czy mózg

 Katarzyna Prus
29.09.2022 16:37
Toczeń może mieć bardzo ciężki przebieg
Toczeń może mieć bardzo ciężki przebieg (East News)

Toczeń to podstępna choroba autoimmunologiczna, która może rozwijać się latami i dawać bardzo nietypowe objawy. To utrudnia diagnozę i tym samym opóźnia leczenie. Tymczasem przebieg choroby może być bardzo ciężki i nawet zagrażać życiu.

spis treści

1. Toczeń - jak go rozpoznać?

Toczeń to choroba autoimmunologiczna . W takich przypadkach organizm zaczyna atakować sam siebie. W efekcie dochodzi do procesu zapalnego, który prowadzi do uszkodzenia różnych narządów i tkanek. Choroba może objąć m.in. skórę, stawy, nerki, serce czy mózg.

Niestety chorobę nie tak łatwo rozpoznać. Może dawać różne symptomy i przebiegać łagodnie lub doprowadzić do stanu zagrażającego życiu.

"Autoimmunologia jest fascynująca i przerażająca jednocześnie. Nie chodzi o to, żeby się bać, ale żeby wiedza dodawała nam odwagi" - zaznacza internista i nefrolog dr n.med. Katarzyna Muras-Szwedziak. Lekarka na swoim profilu w mediach społecznościowych przybliża różne przypadki chorób autoimmunologicznych. Podkreśla, że kluczowe jest zwiększanie świadomości na ich temat.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Wskazuje, że jedną z pierwszych manifestacji tocznia może być owrzodzenie nosa.

2. Toczeń - objawy i skutki

Zapadalność na toczeń rumieniowaty układowy jest na poziomie ok. 40-50/100 tys. osób. Co charakterystyczne, kobiety chorują dziesięciokrotnie częściej na toczeń niż mężczyźni, a ponad połowa zachorowań występuje w stosunkowo młodym wieku, to znaczy między 16. a 55. rokiem życia.

Toczeń może rozwijać się nawet kilka lat. Choroba przebiega bardzo różnie, w zależności od tego, w jakim stopniu i które narządy zostały zajęte.

Pierwszymi objawami tocznia mogą być: przewlekłe zmęczenie, złe samopoczucie, gorączka, utrata wagi, * brak apetytu.

Częstym symptomem jest też nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe. Na skórze wystawionej na słońce pojawia się wtedy wysypka i owrzodzenie. Najczęściej wysypka pojawia się na twarzy i przybiera kształt motyla, obejmując nos i policzki. Chorobie może niekiedy towarzyszyć wypadanie włosów.

Toczeń może się też objawiać chorobami nerek, które w konsekwencji mogą doprowadzić do ich niewydolności (może się to wiązać z koniecznością dializowania lub przeszczepu). Choroba może atakować również układ sercowo-naczyniowy, pokarmowy i nerwowy. Ryzyko zgonu wśród chorych na toczeń jest nawet kilkakrotnie wyższe niż u osób, które nie zmagają się z tą chorobą.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze