Trwa ładowanie...

Pleśń na ścianie – jak rozpoznać i usunąć?

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 04.01.2024 09:23
Pleśń na ścianie to realne zagrożenie dla samopoczucia i zdrowia użytkowników pomieszczeń.
Pleśń na ścianie to realne zagrożenie dla samopoczucia i zdrowia użytkowników pomieszczeń. (Adobe stock)

Pleśń na ścianie to nie tylko defekt estetyczny, ale i realne zagrożenie dla samopoczucia i zdrowia użytkowników pomieszczeń. Co się wiąże z ich obecnością? Jak rozpoznać patogen? Dlaczego się pojawia w mieszkaniach? Jak usunąć pleśń ze ściany?

spis treści

1. Czy pleśń na ścianie szkodzi zdrowiu?

Pleśń na ścianie ma fatalny wpływ nie tylko na wygląd mieszkania i samopoczucie domowników, ale i ich zdrowie. Jej obecność jest szkodliwa, wywołuje różne skutki. Dlaczego tak się dzieje?

W domach może pojawić się około stu rodzajów pleśni. Najczęściej jest to Aspergillus, Penicillum, Cladosporium, Mucor, Claviceps, Rhizopus, Stachybotrys, Fusarium. Wszystkie są niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ produkują mykotoksyny i alergizujące zarodniki. Większość z nich wydziela substancje toksyczne i rakotwórcze, a także dwutlenek węgla i kwasy.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Pleśń na ścianie - skutki zdrowotne

Skutki zdrowotne będące konsekwencją ekspozycji na pleśń na ścianie to:

2. Jak rozpoznać pleśń na ścianie?

Grzyba bądź pleśni na ścianie czy suficie, zwłaszcza gdy zajmują rozległe obszary, trudno nie dostrzec. Zwykle są to wykwity, plamiste skupiska w różnych kolorach, najczęściej czarne, rdzawe, żółte lub zielone.

Czarne plamki mogą być widoczne także na uszczelkach okiennych, fugach na płytkach w łazience czy silikonie w kabinie prysznicowej. Zdarza się, że na odzieży czy sprzętach schowanych w szafach występuje biały nalot.

Grzyby i pleśnie w mieszkaniu nie tylko źle wyglądają, ale i powodują odspajanie tapet, tynków i powłok malarskich. Czasem takie zniszczenia występują w miejscach niewidocznych. Towarzyszy im często zapach stęchlizny w domu, przywodzący na myśl piwnicę.

Grzyb a pleśń na ścianie

Zarówno grzyb, jak i pleśń na ścianie prowadzi do pojawienia się nieestetycznych plam na ścianie i problemów ze zdrowiem. Jaka jest między nimi różnica? Pleśń jest bardziej powierzchowna, nie uszkadza drewna. Grzyb wnika w struktury budynku i wywołuje zniszczenia. Ton organizm tlenowy, który potrafi wniknąć w głąb ścian – nawet betonowych.

3. Pleśń na ścianie - przyczyny

Co sprzyja rozwojowi grzyba i pleśni na ścianie? Przede wszystkim:

  • zbyt wilgotne powietrze w pomieszczeniach (więcej niż 68%),
  • brak optymalnej wentylacji, brak cyrkulacji powietrza,
  • bardzo szczelne okna, zaparowane szyby okienne, kondensacja wilgoci (wykraplanie się jej na suficie czy ścianie),
  • niedogrzewanie pomieszczeń w sezonie zimowym,
  • nieszczelne instalacje wodne i kanalizacyjne czy dachy,
  • znacznie wyziębione ściany w sezonie grzewczym, braki termoizolacji,
  • podniesiony poziom CO2 w powietrzu,
  • nieprzemyślana zmiana funkcji pomieszczeń (na przykład urządzenie pokoju tam, gdzie zaplanowano łazienkę),
  • zastosowanie wadliwych rozwiązań konstrukcyjnych czy nieodpowiednich materiałów budowlanych.

4. Pleśń na ścianie - domowe sposoby

Czarna czy biała pleśń na ścianie to poważny problem. Jak sobie z nim radzić? Jak się pozbyć na zawsze? Jeżeli na ścianie pojawiają się czarne plamy, czyli pleśń, można skorzystać zarówno z pomocy profesjonalistów, jak i domowych sposobów. Co się sprawdza?

Pomóc może ocet na pleśń na ścianie. Należy go z wodą w proporcji 4:1, a miksturą spryskać zainfekowaną powierzchnię. Inną metodą jest zaimpregnowanie ściany roztworem wody z wyciągiem z nasion grejpfruta (½ l wody i 10 kropli ekstraktu) lub wody z mydłem i olejkiem herbacianym.

Gdy to zawiedzie, warto kupić skuteczny preparat na pleśń i grzyby na ścianie. Środki grzybobójcze i pleśniobójcze są powszechnie dostępne. Warto wybierać te, które są sprawdzone, cieszą się dobrymi opiniami użytkowników.

Planując malowanie ścian, na których obecny był grzyb czy pleśń, należy pamiętać, by najpierw oczyścić zagrzybienia (szpachelką lub szczotką z twardym włosiem) i oczyścić i odkurzyć powierzchnię, a następnie pokryć ścianę czy sufit środkiem zabezpieczającym przed odnowieniem się grzyba.

Czym zamalować pleśń na ścianie? Sprawdzi się środek grzybobójczy – grunt antygrzybiczy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze