Zaczyna się od oczu. "Poważny problem może leżeć zupełnie gdzie indziej"
Kłucie, pieczenie i ból. Tak mogą reagować oczy na światło, ale nie tylko przy zwykłym zapaleniu spojówek. Problem może być znacznie poważniejszy, dlatego wymaga pilnej i szczegółowej diagnostyki, niekoniecznie u okulisty. - Światłowstręt może wskazywać na bardzo niebezpieczne choroby, w tym nawet nowotwory. Niestety większość pacjentów traktuje go jednostkowo i nie łączy z innymi symptomami - ostrzega dr dr n.med. Katarzyna Muras-Szwedziak, nefrolog, internista, reumatolog w trakcie specjalizacji.
1. To nie jest zwykła reakcja na światło
"Światłowstręt – bez znanej przyczyny zawsze wymaga wyjaśnienia!" - apeluje na instagramie dr n.med. Katarzyna Muras-Szwedziak, nefrolog, internista, reumatolog w trakcie specjalizacji.
Lekarka wymienia kluczowe objawy światłowstrętu i ostrzega, że przyczyny mogą być bardzo poważne:
- ból oczu na świetle,
- dyskomfort,
- łzawienie,
- pieczenie,
- kłucie.
- Pamiętajmy, że to nie tylko objaw problemów z oczami, chociaż większość pacjentów tak to właśnie postrzega. Często zdarza się, że idą od razu do okulisty i jeśli badania nie wykryją żadnej choroby oczu, po prostu odpuszczają dalszą diagnostykę. A to właśnie wtedy powinni ją wykonać, bo to sygnał, że problem leży gdzie indziej i sam nie minie - podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie dr Muras-Szwedziak.
2. Nie tylko zapalenie spojówek
Światłowstręt może wskazywać na:
- zapalenie spojówek,
- zapalenie rogówki, ciało obce rogówki, erozje rogówki, owrzodzenie rogówki, dystrofie rogówki,
- zapalenie błony naczyniowej oka,
- zapalenie gałki ocznej,
- niektóre choroby siatkówki (np. dystrofie czopków, całkowita ślepota barwna),
- jaskrę (też wrodzona u dzieci),
- bielactwo,
- powikłanie noszenia soczewek kontaktowych,
- oparzenia oczu (np. w wyniku przebywania na słońcu, na śniegu lub nad wodą bez odpowiedniej ochrony oczu).
- migrenę.
Na tym jednak nie koniec. Może to być również symptom bielactwa, migreny, a nawet nowotworów.
- Światłowstręt może wskazywać na bardzo niebezpieczne choroby, w tym porfirię, która powoduje ostre napadowe bóle brzucha, a także zapalenie opon mózgowych lub mózgu czy nawet nowotwory - zaznacza dr n.med. Muras-Szwedziak, internista, nefrolog, reumatolog w trakcie specjalizacji.
Od światłowstrętu może się zacząć, ale może się też on pojawić jako dodatkowy objaw. - Problem w tym, że większość pacjentów traktuje go jednostkowo i nie łączy z innymi symptomami jak bóle stawów, zmiany skórne, bóle głowy, suchość błon śluzowych. Połączenie go z innymi objawami może okazać się kluczowe w wykryciu prawdziwej przyczyny - zaznacza lekarka.
- Ostatnio mieliśmy pacjenta, który ma tak nasilony światłowstręt, że musi chodzić cały czas w okularach przeciwsłonecznych. To młody człowiek, który wcześniej nie miał żadnych dolegliwości. Podejrzewamy u niego porfirię, bo światłowstrętowi towarzyszą napadowe bóle brzucha, które są najbardziej charakterystycznym objawem tej tajemniczej choroby - dodaje.
Lekarka podkreśla też, że jeśli oprócz światłowstrętu pojawiają się wymioty i bóle głowy, może to z dużym prawdopodobieństwem wskazywać na nowotwory ośrodkowego układu nerwowego, w tym mózgu.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.