Polacy zostali bez ważnego antybiotyku. Brakuje też innych leków
Główny Inspektorat Farmaceutyczny powiadomił o trudnościach z uzyskaniem jednego z antybiotyków. Środek stosowany jest zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Kiedy można spodziewać się dostaw?
1. Deficyt ważnego antybiotyku
Problemy z dostępnością ważnego antybiotyku może odczuć wielu pacjentów. GIF poinformował, że przez jakiś czas w aptekach nie zaopatrzymy się w produkt leczniczy Ospen 1000.
- Dostawy leku w postaci dla dzieci w butelkach 150 ml planowane są dopiero w drugiej połowie lutego, z kolei w butelkach 60 ml, w drugiej połowie marca - powiadomił Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
Antybiotyk zawiera phenoxymethylpenicillinum kalicum, który powszechnie jest stosowany w stanach zapalnych wywołanych drobnoustrojami wrażliwymi na penicylinę, w tym:
- zapalenie gardła,
- zapalenie migdałków podniebiennych,
- zapalenie błony śluzowej nosa i gardła,
- zapalenie zatok,
- bakteryjne zapalenie oskrzeli,
- bakteryjne zapalenie płuc,
- angina Vincenta,
- ostre zapalenie ucha środkowego,
- płonica,
- odoskrzelowe zapalenie płuc,
- zakażenia skóry i tkanek miękkich.
Ospen 1000 przepisywany jest także pacjentom w celu zapobiegania powikłaniom spowodowanym przez paciorkowce.
2. Zamienniki leku Ospen 1000
Antybiotyk jest stosowany w leczeniu wielu dolegliwości, więc jego brak może okazać się dla pacjentów sporym problemem. GIF uspokaja jednak, że w aptekach wciąż będzie dostępny zamiennik.
W przypadku braku preparatu Ospen 1000 alternatywą może być Polcylin, który również zawiera Phenoxymethylpenicillum kalcium. Opakowania są dostępne w 60 ml lub 125 ml butelkach.
3. Tych leków może zabraknąć
Oprócz problemów z dostępnością leku Ospen 1000, pacjenci mogą mieć również kłopoty z nabyciem innych preparatów:
- Ventolin (astma), substancja: salbutamolum, roztwór do nebulizacji w dawkach 2 mg/ml oraz 1mg/ml – podmiot odpowiedzialny przedłużył czasowe wstrzymanie w obrocie do 17 maja 2024 r.
- Nakom Mite (choroba Parkinsona), substancje: levodopum + carbidopum, tabletki, 100 mg + 25 mg – podmiot odpowiedzialny przedłużył czasowe wstrzymanie w obrocie do 20 marca 2024 r. Na rynku brak jest dostępnych odpowiedników. O ewentualnej modyfikacji farmakoterapii powinien zadecydować lekarz.
- Mononit 100 Redard, Mononit 60 Retard, Mononit 40, Mononit 20 (dławica piersiowa) substancja: isosorbidi mononitras. Podmiot odpowiedzialny wstrzymał powyższe produkty w obrocie do końca lutego 2024 r.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.