Trwa ładowanie...

Pomarańczowe plamy na dłoniach – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Avatar placeholder
13.12.2022 15:44
Pomarańczowe plamy na dłoniach mogą być wynikiem reakcji alergicznej
Pomarańczowe plamy na dłoniach mogą być wynikiem reakcji alergicznej (Adobe Stock)

Pomarańczowe plamy na dłoniach to zarówno objawy alergii i przebarwienia, które dość szybko znikają, jak i plamy wątrobowe, których pozbyć się jest zdecydowanie trudniej. Co robić, by plamy na dłoniach od wewnątrz i na zewnątrz były mniej widoczne? Kiedy ich obecność powinna niepokoić?

spis treści

1. Co oznaczają pomarańczowe plamy na dłoniach?

Pomarańczowe plamy na dłoniach mogą się pojawić z wielu powodów, w różnych okolicznościach, w każdym wieku. Najczęściej są to tak zwane plamy starcze, inaczej plamy wątrobowe. Zdarza się jednak, zwłaszcza gdy pojawiają się pomarańczowe plamy na dłoniach po nocy, że to reakcja alergiczna lub przebarwienie po użyciu samoopalacza czy… jedzeniu arbuza.

2. Co to są plamy wątrobowe?

Plamy wątrobowe wyglądają jak duże piegi. To spore obszary skóry zabarwionej brązowawym pigmentem. Pojawiają się zwykle na grzbiecie dłoni wskutek nadmiernego gromadzenia się melaniny, barwnika skóry. Są konsekwencją zaburzeń w pracy melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. Nie są efektem starzenia się skóry, choć kojarzą z osobami w podeszłym wieku. Co więcej, powstają nie tylko na dłoniach, ale i innych częściach ciała.

Zobacz film: "Kto jest najbardziej narażony na czerniaka?"

Za hiperpigmentację mogą odpowiadać:

  • zioła i leki fotouczulające, to jest sprawiające, że skóra staje się wrażliwsza na promieniowanie, a co za tym idzie również bardziej podatna na tworzenie się plam. Za wystąpienie przebarwień może odpowiadać stosowanie środków moczopędnych, tetracykliny, leków na cukrzycę i nadciśnienie,
  • nadmierna i długotrwała ekspozycja na działanie promieni słonecznych. Ponieważ dawka promieniowania kumuluje się, pomarańczowe plamy pojawiają się po czasie, nawet po wielu latach, często w starszym wieku,
  • zaburzenia hormonalne, zwłaszcza w przypadku kobiet.

3. Pomarańczowe plamy na skórze – jak się ich pozbyć?

Ponieważ pomarańczowe plamy na dłoniach i stopach pojawiają się z różnych powodów, nie istnieje jeden uniwersalny sposób ich leczenia. Co robić, by się ich pozbyć? Pomóc może:

  • smarowanie plam sokiem z cytryny. Ważne, by robić to regularnie, najlepiej dwa razy dziennie. Dzięki temu można usunąć zewnętrzną warstwę naskórka i rozjaśnić przebarwienia,
  • nakładanie na plamy aloesu, zarówno żelu, jak i soku wyciśniętego ze świeżych liści, z rośliny hodowanej w domu. Najlepiej, by roślina miała co najmniej 3 lata. Jej liści nie należy obcinać nożem, a oberwać i przeciąć w połowie (aby wydobyć miąższ). Aloes jest zasobny w substancje przyspieszające złuszczanie się naskórka, ale i powstawanie zdrowych komórek. Tu również ważna jest regularność,
  • złuszczanie pomaga za pomocą kosmetyków złuszczających, co pozwala pozbyć się martwego naskórka, ale i pobudzić skórę do regeneracji,
  • stosowanie domowej maseczki z jogurtu naturalnego i miodu. Wystarczy zmieszać składniki, nałożyć na skórę na pół godziny, po czym zmyć,
  • sięganie po kosmetyki rozjaśniające, ale i preparaty ochronne. Kluczowe są kremy przeciwsłoneczne, które blokują niekorzystny wpływ promieniowania UV i zapobiegną pojawianiu się nowych plam.

Niestety zwykle, by pożegnać plamy wątrobowe, domowe sposoby to za mało. Ma to związek z tym, że zmiany tego typu powstają w głębszych warstwach skóry, gdzie stosowane preparaty nie są w stanie wniknąć. To dlatego podejmowane działania nie są efektywne.

W takiej sytuacji potrzebna jest pomoc specjalisty – dermatologa czy kosmetyczki. Pomocne są różne preparaty, ale i zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Plamy wątrobowe na dłoniach można usuwać laserowo, za pomocą krioterapii lub peelingów chemicznych.

4. Kiedy pomarańczowe plamy na dłoniach są niepokojące?

Plamy wątrobowe są zwykle niegroźne. Stanowią jedynie defekt kosmetyczny. Niepokojące jest, jeśli towarzyszy im mrowienie, świąd, krwawienie lub gdy plama zmienia kolor lub powiększa się. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem. Dlaczego to ważne? W taki sposób mogą objawiać się różne nowotwory skóry, w tym czerniak złośliwy (łac. melanoma malignum).

Czerniak skóry to złośliwy nowotwór wywodzący się z neuroektodermalnych komórek melanocytarnych. Jego charakterystyczne objawy to zaczerwienienie, świąd, owrzodzenie, zmiana kształtu, asymetria oraz obwódka wokół zmiany, która sprawia wrażenie unoszącej się.

Za zwiększone ryzyko rozwoju czerniaka skóry odpowiadają zarówno czynniki genetyczne (mutacje występujące w chromosomach 1, 6, 7, 9, 10), jak i promieniowanie nadfioletowe światła słonecznego. Według specjalistów najbardziej niebezpieczna jest wieloletnia, krótkotrwała, ale intensywna ekspozycja na promieniowanie słoneczne prowadzące do oparzeń skóry, zwłaszcza w młodym wieku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze