Trwa ładowanie...

Pomimo sławy i bogactwa gwiazdy też chorują. Na co cierpią sławne osoby?

1. Toni Braxton – toczeń

Piosenkarka Toni Braxton nie ukrywa swojej choroby przed światem. Piękna wokalistka oznajmiła swoim fanom, że cierpi na toczeń, chorobę autoimmunologiczną. Toczeń to choroba, która może atakować skórę, stawy, nerki, mózg i inne narządy chorej osoby. Odkąd jej choroba została zdiagnozowana, piosenkarka pomaga tym, którzy cierpią na toczeń.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Michael J. Fox – choroba Parkinsona

U aktora zdiagnozowano chorobę Parkinsona w 1991 roku, ale informacja o jego stanie zdrowia została podana do publicznej wiadomości dopiero w 1998 roku. Fox odszedł na częściową emeryturę w 2000 roku po tym, jak objawy jego choroby zaczęły się nasilać. Od tego czasu stał się orędownikiem badań w kierunku znalezienia lekarstwa na chorobę Parkinsona. Aktor stworzył fundację swojego imienia, a 5 marca 2010 roku szwedzki Instytut Medyczny Karolinska przyznał mu tytuł doktora honoris causa za jego wkład w promowanie leczenia choroby Parkinsona.

3. Miley Cyrus – tachykardia

Miley maszeruje w rytm własnego tętna – dosłownie. W swojej autobiografii dziewiętnastoletnia przyszła pani Liam Hemsworth ujawniła, że ma tachykardię, chorobę serca, która powoduje, że jej serce bije szybciej niż normalnie. Piosenkarka napisała: „Rodzaj tachykardii, który u mnie zdiagnozowano, nie jest niebezpieczny. Nie czuję bólu, ale ta choroba przeszkadza mi. Za każdym razem, kiedy wychodzę na scenę, myślę o moim sercu”. Tachykardia, inaczej częstoskurcz, to przyspieszenie akcji serca powyżej 100 uderzeń na minutę. Najczęściej akcja serca przyspiesza wskutek zdenerwowania lub wysiłku fizycznego.

4. Daniel Radcliffe – klasterowy ból głowy

Podobnie jak jego słynne alter ego, Harry Potter, Dan naprawdę cierpi na palące bóle głowy – ale nie z powodu blizny. Radcliffe ujawnił w zeszłym roku, że cierpi na klasterowe bóle głowy – rzadki, bolesny stan chorobowy, który powoduje silny ból po jednej stronie głowy. Nazwa tego rodzaju bólu pochodzi od słowa „cluster” które definiuje się jako „grono, grupa” i jest związana z faktem, że ból ten występuje okresowo, w rzutach i trwa około ośmiu tygodni.

5. David Beckham – zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

Jeden z najbardziej popularnych sportowców świata cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, czyli na nerwicę natręctw. W jednym z wywiadów przyznał: „Cierpię na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne polegające na tym, że wszystko musi znajdować się w linii prostej i być do pary. Kiedy nocuję w hotelu, to zanim się zrelaksuję, muszę przenieść wszystkie ulotki i wszystkie książki, a następnie umieścić je w szufladzie. Wszystko musi być idealne”.

6. Michael C. Hall – ziarnica złośliwa

W 2010 roku aktor zaszokował świat rozrywki, kiedy ujawnił, że przeszedł leczenie chłoniaka Hodgkina. W tym samym roku zdobył Złoty Glob dla najlepszego aktora w serialu „Dexter”. Chłoniak to układowa choroba nowotworowa układu chłonnego, zajmująca węzły chłonne i pozawęzłową tkankę limfatyczną. Jego choroba jest teraz w remisji i mamy nadzieję, że tak już pozostanie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.