Trwa ładowanie...

Potwierdzone ognisko epidemiczne. GIS pilnie ostrzega podróżnych

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 15.10.2024 20:14
GIS ostrzega przed wirusem
GIS ostrzega przed wirusem (Getty Images)

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega osoby, które podróżują do miejsc, w których szaleje wirus Marburg. W związku z potwierdzonym ogniskiem epidemicznym wydał specjalne zalecenia.

spis treści

1. GIS ostrzega przed wirusem

Wirus Marburg pochodzi z tej samej rodziny co Ebola i ma wskaźnik śmiertelności sięgający 88 proc. w krajach afrykańskich.

Ognisko epidemiczne gorączki krwotocznej Marburg potwierdzono w Rwandzie, a zachorowania występują w kilku dystryktach, w tym w stolicy Kigali i w regionach graniczących z Demokratyczną Republiką Konga, Ugandą i Tanzanią.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

W ostatnich tygodniach kilka razy podejrzewano zachorowania w Europie (Belgia, Niemcy) u osób, które wróciły z Rwandy, ale badania to wykluczyły.

Zakażenie wirusem Marburg może się początkowo objawiać m.in. silnym bólem głowy
Zakażenie wirusem Marburg może się początkowo objawiać m.in. silnym bólem głowy (Getty Images)

Osoby, które podróżują do krajów objętych epidemią wywołaną przez wirus Marburg, dla swojego bezpieczeństwa powinny się stosować się do zaleceń, które wydał w tej sprawie GIS.

Chodzi o:

  • unikanie kontaktu z osobami wykazującymi objawy (gorączka, wymioty, biegunka lub krwawienie) lub kontaktu z materiałami i powierzchniami zanieczyszczonymi płynami ustrojowymi osób zakażonych,
  • unikanie kontaktu ze zwłokami osób zakażonych i procesem pochówku,
  • unikanie odwiedzania placówek służby zdrowia na obszarach dotkniętych epidemią, gdy wizyta nie dotyczy pilnych kwestii,
  • unikanie siedlisk, w których mogą przebywać nietoperze, a także wszelkich form bliskiego kontaktu z dzikimi zwierzętami zarówno żywymi, jak i martwymi,
  • unikanie dotykania (obróbki) i spożywania jakiegokolwiek rodzaju surowego mięsa pochodzącego od dzikich zwierząt,
  • zachowanie ostrożności i stosowanie się do ściśle do poleceń miejscowych służb.

"W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską; w razie wystąpienia niepokojących objawów po powrocie z podróży zgłoś się do lekarza i poinformuj o przebytej podróży" – apeluje GIS.

Ponadto, osoby, które wracają z terenów epidemii, u których występują objawy gorączki krwotocznej, powinny być niezwłocznie izolowane do czasu wykluczenia zakażenia.

2. Bezobjawowi nie zakażają

GIS przypomina, że choroba nie przenosi się między ludźmi drogą kropelkową. Wirusem można zakazić się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi osoby chorej i przez kontakt z powierzchniami i przedmiotami zanieczyszczonymi materiałem biologicznym od osoby chorej (np. ubrania i pościel). W tym przypadku osoby bezobjawowe nie są źródłem zakażenia

Okres wylęgania choroby wynosi od 2 do 21 dni, (średnio 5-10). Początek jest zazwyczaj nagły z niespecyficznymi objawami grypopodobnymi, jak wysoka gorączka, silny ból głowy, dreszcze i złe samopoczucie.

Szybkie pogorszenie następuje w ciągu 2–5 dni u ponad połowy zakażonych. Charakteryzuje się objawami żołądkowo-jelitowymi, jak dyskomfort w jamie brzusznej, silne nudności, wymioty i biegunka.

W ciężkich przypadkach może rozwinąć się wysypka i krwawienia z różnych narządów. Warto mieć świadomość, że nie ma leczenia przyczynowego tej choroby ani szczepionki, która pomogłaby się przed nią chronić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze