Alarmujący objaw. Ostrzega, że chłoniak zajął organizm
Powiększonej śledziony nie powinno się bagatelizować, bo to sygnał, że szwankuje zdrowie. Tak może dawać o sobie znać zwykłe przeziębienie, ale nie tylko. W grę wchodzi także nowotwór.
1. O czym świadczy powiększona śledziona?
Śledziona to największy narząd układu limfatycznego, który znajduje się w lewym podżebrzu. Wspomaga układ immunologiczny, odpowiada za wytwarzanie przeciwciał i limfocytów, filtruje krew (usuwa niepotrzebne komórki krwi).
Śledziona przechowuje także żelazo w postaci ferrytyny lub bilirubiny, transportuje tlen z płuc do wszystkich tkanek i magazynuje krew.
W organizmie zdrowego człowieka jej waga nie przekracza 200 gramów. Jeśli się powiększa (splenomegalia), wskazuje to na problemy ze zdrowiem. Staje się ona wówczas wyczuwalna pod łukiem żebrowym, a w niektórych przypadkach może ważyć nawet kilka kilogramów. Może też dojść do jej pęknięcia.
Do powiększenia śledziony może dojść między innymi w przypadku:
- chorób zakaźnych (np. wirusowe zapalenie wątroby, mononukleoza, gruźlica, borelioza, kandydoza, bąblowica)
- chorób autoimmunologicznych (np. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, sarkoidoza)
- marskości wątroby,
- chorób spichrzeniowych (choroba Gauchera, choroba Niemanna-Picka, mukopolisacharydoza, skrobiawica pierwotna i wtórna).
2. Powiększona śledziona objawem nowotworu
Splenomegalia może być także sygnałem ostrzegawczym wskazującym na nowotwór. Powiększona śledziona moze być jednym z symptomów nowotworów krwi lub szpiku (m.in. przewlekłej białaczki szpikowej, przewlekłej białaczki limfatycznej czy ostrej białaczki).
Mogą to być również chłoniaki w tym ziarnica złośliwa (chłoniak Hodgkina) i rak śledziony (może to być zarówno nowotwór pierwotny śledziony, jak i przerzut do tego narządu).
Leczenie splenomegalii jest zależne od choroby, która ją wywołuje. U chorych z rakiem śledziony stosuje się chemioterapię i/lub radioterapię.
Jedynie lekarz prowadzący jest w stanie zalecić odpowiednie leki na śledzionę lub skierować pacjenta na splenektomię, czyli wycięcie narządu.
Warto pamiętać, że w przypadku zdiagnozowanej splenomegalii należy unikać wszystkich sportów kontaktowych oraz czynności, które mogą doprowadzić do mocnego uderzenia w brzuch i pęknięcia śledziony.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.