Trwa ładowanie...

Poznaj 10 najdziwniejszych chorób. Zaskoczyły one niejednego lekarza

Medycyna zna przypadki chorób, o których nawet nam się nie śniło. Mogą być one bardzo niebezpieczne dla zdrowia, utrudniać życie, a także prowokować spojrzenia ludzi na ulicy. Poniżej przedstawiamy listę 10 najdziwniejszych schorzeń.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści
Choroby, które powodują problemy skórne
Choroby, które powodują problemy skórne [8 zdjęć]

Wysypka, swędzenie, drobne krostki na całym ciele - problemy skórne mogą sygnalizować znacznie poważniejsze...

zobacz galerię

1. Pica (łaknienie spaczone)

Na pewno wielu z nas zdarzyło się przez przypadek zjeść trochę piasku czy kredy. Pamiętacie ten niesmak w ustach? Niektóre osoby jednak zajadają się takimi rzeczami ze smakiem. W ich codziennym menu znajduje się ziemia, szkło, plastik, błoto, włosy, drewno. Chorobę obserwuje się u wszystkich grup wiekowych, ale najczęściej u kobiet w ciąży i u małych dzieci, zwłaszcza opóźnionych w rozwoju, wśród których jest to najbardziej rozpowszechnione zaburzenie odżywiania. Łaknienie spaczone może się także wiązać z chorobami mózgu.

Zobacz także: Czy cierpisz na zaburzenia odżywiania?

2. Fibrodysplasia ossificans progressiva

Pod tą obco brzmiącą nazwą kryje się bardzo dziwna choroba, przez którą w organizmie człowieka pojawia się coraz więcej kości. Zastępują one ścięgna, mięśnie i więzadła. Schorzenie to jest niesamowicie niebezpieczne, ponieważ z czasem coraz trudniej jest się poruszać, wykonywać najprostsze czynności, jeść, oddychać, mówić.

3. Syndrom CIPA

Kiedy boli nas głowa, ząb lub złamiemy sobie rękę, wtedy oddalibyśmy wszystko, by nie czuć cierpienia. Niektórzy ludzie rzeczywiście nie doświadczają dolegliwości bólowych. Niestety, nie jest to powód do zadowolenia. Osoby z tym syndromem (CIPA to skrótowiec pochodzący od angielskich słów congenital insensitivity to pain with anhidrosis i oznacza wrodzona obojętność na ból z anhydrozą) nie czują bólu i przez to nie mają wrodzonych odruchów obronnych. Mogą ulec poważnemu poparzeniu, skaleczeniu, a nawet stracić jakąś część ciała.

4. Lipodystrofia

Mało kto chciałaby wyglądać na starszego niż jest w rzeczywistości. Tymczasem osoby, które cierpią na lipodystrofię zmagają się właśnie z tym problemem. Dzieje się tak, ponieważ na ich twarzy (również na rękach i nogach) nie ma tkanki tłuszczowej. Przez to skóra jest obwisła i pozbawiona witalności.

5. Porfiria

Jesteś fanem „Pamiętników wampirów” lub „Zmierzchu”? Czy wiesz, że naprawdę istnieją ludzie, którzy zachowują się jak wampiry? Nie robią tego celowo. Cierpią na chorobę zwaną porfirią. Objawia się ona wstrętem do światła, po wyjściu na słońce u chorego mogą pojawić się pęcherze. Bardzo często dochodzą do tego zniekształcenia twarzy.

Zobacz także: Dowiedz się więcej o porfirii

6. Alergia na wodę

Uczulenie na zwykłą wodę to nie tylko bardzo bolesna, ale również kłopotliwa przypadłość. Po każdej kąpieli czy prysznicu na skórze pojawia się obrzęk i zaczerwienie. Osoby z tą alergią muszą unikać wychodzenia z domu w deszczowy dzień. Nawet płacz sprawia im fizyczny ból. Na szczęście zazwyczaj nie odczuwają żadnych dolegliwości podczas picia wody.

Zobacz także: 5 prysznicowych nawyków, które niszczą Twoją skórę

7. Trichotillomania

To choroba, która polega na nieopanowanym wyrywaniu sobie włosów z różnych części ciała. Objawy mogą pojawić się u osób w różnym wieku, nawet u małych dzieci.

8. Arhinia

To jedna z najrzadszych chorób, a właściwie wad rozwojowych na świecie. Do tej pory zarejestrowano nie więcej niż 30 przypadków osób z tym schorzeniem. Ludzie cierpiące na arhinię rodzą się bez nosa.

9. Syndrom Alicji w Krainie Czarów

Osoby z tą przypadłością zupełnie inaczej postrzegają otaczającą je rzeczywistość niż zdrowe osoby. Przedmioty znajdujące się dookoła nich widzą jako większe bądź mniejsze, dłuższe lub krótsze. Kiedy patrzą w lustro, wydaje im się, że mają wielki nos lub malutkie uszy.

10. Słoniowacizna

Słoniowacizna (inaczej obrzęk limfatyczny) to obrzęk tkanek, który jest wywołany zastojem limfy wskutek wad wrodzonych lub nabytego uszkodzenia naczyń chłonnych. Jest to choroba, która bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie. Charakteryzuje się znacznym zgrubieniem skóry na nogach, a także na narządach płciowych. Patrząc na osobę chorą, widzimy kończyny, które są nieproporcjonalnie duże w porównaniu do innych części ciała. Słoniowacizna w krajach tropikalnych jest przenoszona przez komary, ale w innych warunkach jest wadą wrodzoną.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.