Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Rafał Jędrzejczyk

Proste i szybkie sposoby na nawilżenie oczu

 Katarzyna Krupka
13.11.2017 14:23
Krople do oczu
Krople do oczu (123RF.com)

Źle zbilansowana dieta, brak snu, smog, klimatyzacja, spędzanie wielu godzin przed komputerem… – postęp cywilizacyjny nie służy naszym oczom. To wszystko sprawia, że stają się one nie tylko zmęczone, ale i przesuszone.

Gdy oczy są suche, najczęściej towarzyszą temu również pieczenie, szczypanie i zaczerwienienie, rozmyte widzenie a dodatkowo ból. To wszystko skutecznie utrudnia prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku na co dzień. Wysuszona powierzchnia oczu potrzebuje natychmiastowego nawilżenia, które przyniesie ulgę i ją zregeneruje. Na szczęście są na to sposoby.

1. Gimnastyka oczu

Pracując przed komputerem lub spędzając czas przed ekranem telewizyjnym, bardzo rzadko mrugamy, a to prowadzi do przyśpieszonego odparowania łez. Pomóc mogą specjalne ćwiczenia.

Pierwsze polega na zamknięciu oczu i przyłożeniu do nich ciepłej dłoni lub kompresu. Pozwól sobie na pięciominutowy relaks, a od razu poczujesz, że twoje oczy są mniej zmęczone, a pieczenie ustępuje.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy detoks organizmu może pomóc w walce z łuszczycą?"

Drugie ćwiczenie należy również wykonywać z zamkniętymi oczami. Postaraj się poruszać przez minutę oczami (bez ich otwierania) zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po minucie zmień kierunek i powtórz ćwiczenie.

Innym skutecznym działaniem, stosowanym również w celach relaksacyjnych, jest wodzenie wzrokiem po wyobrażonym znaku nieskończoności. Pamiętaj – ćwiczenie musi odbywać się również przy zamkniętych oczach.

2. Krople do oczu

Jeśli spędzasz wiele godzin przed komputerem, nawilżające krople do oczu powinieneś mieć zawsze w zasięgu ręki. To jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów, które przynoszą natychmiastową ulgę. Bardzo ważne, aby w ich składzie znajdował się między innymi kwas hialuronowy, który wiąże szczątkowy film łzowy i zapewnia długotrwałe nawilżenie.

Krople Systane® Hydration o 400 proc. dają lepsze nawilżenie i o 260 proc. lepiej chronią przed przesuszeniem powierzchni oka w stosunku do innych produktów zawierających sam kwas hialuronowy.

Wybierając preparaty sztucznych łez, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, by pH produktu nie kolidowało z wartością naturalnego filmu łzowego. Krople Systane® Ultra tworzą elastyczną i trwałą sieć w postaci żelowej warstwy, która dodatkowo chroni gałkę oczną przed wysuszeniem. Preparat w swoim składzie zawiera:

  • HP-guar,
  • aniony boranowe,
  • glikole,
  • sorbitol.

To dzięki nim krople zapewniają właściwe nawilżenie oka przez długi czas. Ważne, by nie stosować ich po upływie terminu ważności.

3. Nawilżenie od wewnątrz

Suchość oka może być spowodowana również niewłaściwą dietą. Nie zapominaj przede wszystkim o piciu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Unikaj alkoholu i papierosów. Z kolei swoje menu wzbogać o produkty bogate w witaminy i składniki mineralne dbające o prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku.

Niech w twojej diecie nie zabraknie witaminy A oraz dobroczynnych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. To wszystko sprawi, że o suchości oczu będziesz mógł zapomnieć raz na zawsze.

Artykuł sponsorowany

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze