Trwa ładowanie...

Przełom w badaniach nad rakiem trzustki? Komórki nowotworowe żywią się kwasem hialuronowym

 Karolina Rozmus
02.02.2022 21:42
Przełom w badaniach nad rakiem trzustki? Komórki nowotworowe żywią się kwasem hialuronowym
Przełom w badaniach nad rakiem trzustki? Komórki nowotworowe żywią się kwasem hialuronowym (Getty Images)

Lata temu dowiedziono, że w guzach trzustki obecny jest kwas hialuronowy, ale dopiero teraz badacze odkryli, w jaki sposób ten wyjątkowo podstępny nowotwór rośnie w siłę. Okazuje się, że komórki nowotworowe żywią się kwasem hialuronowym. - Ludzie badali kwas hialuronowy w raku trzustki od 20 lat i nikt nigdy nie pomyślał, aby sprawdzić, czy może on być składnikiem odżywczym dla komórek rakowych – komentuje wyniki badań jeden z naukowców.

spis treści

1. Komórki rakowe a kwas hialuronowy

Badania z ostatnich lat wskazują, że w niektórych chorobach trzustki, w tym w przewlekłym zapaleniu trzustki i w raku gruczołowym tego narządu dużą rolę odgrywa postępujące włóknienie miąższu trzustki. Tzw. komórki gwiaździste wytwarzają chemokiny i białka takie jak: kolagen I i III, fibronektyna czy kwas hialuronowy (HA).

Ten ostatni znamy zwłaszcza jako dodatek do kosmetyków, zapewniający skórze elastyczność i młody wygląd. Kwas hialuronowy obecny jest m.in. w stawach kolanowych, dając im sprężystość. W raku trzustki tworzy mikrośrodowisko, dzięki któremu nowotwór staje się oporny na leczenie. W jaki sposób? Pochłania z zewnątrz wodę, wytwarza w guzie wysokie ciśnienie, które wyrzuca na zewnątrz leki. Sam guz staje się twardy, żyły zapadają się, a przepływ krwi jest utrudniony.

2. Nowe odkrycie. Czym się "karmią" komórki rakowe?

Zobacz film: "Nietypowy objaw raka trzustki"
Komórki rakowe rozwijają się w mikrośrodowisku
Komórki rakowe rozwijają się w mikrośrodowisku (National Cancer Institute)

Dr Costas Lyssiotis z naukowcami z University of Michigan Health Rogel Cancer Center zaczął się zastanawiać, jak w takim razie komórki rakowe pozyskują składniki odżywcze potrzebne im do wzrostu? Doszli do wniosku, że odżywiają się samym kwasem hialuronowym.

- Kwas hialuronowy wpływa nie tylko na guzy, powodując ich gęstość, co utrudnia leczenie – powiedział dr Lyssiotis. - To dosłownie łańcuch cukrów. Z perspektywy czasu wydaje się sensowne, że złośliwe komórki również żywią się kwasem hialuronowym - dodał.

Naukowcy nie kryją entuzjazmu, wierzą, że kolejne badania oparte na tej tezie pozwolą na wprowadzenie skutecznych metod leczenia nowotworu trzustki.

3. Rak trzustki – objawy

Jednym z czynników raka trzustki jest wiek. Ten typ nowotworu najczęściej pojawia się ok. 70 roku życia (nawet ponad 80 proc. przypadków). Jednak poza tym czynnikiem, na który nie mamy wpływu, są jeszcze czynniki modyfikowalne.

Ryzyko zachorowania na raka trzustki może zwiększać palenie tytoniu, otyłość, dieta obfitująca w czerwone mięso i tłuszcz, a przy tym uboga w warzywa. Również określone schorzenia są czynnikami ryzyka: cukrzyca, przewlekłe i dziedziczne zapalenie trzustki czy marskość wątroby.

Rak trzustki daje na początku mało charakterystyczne objawy o słabym stopniu nasilenia, co jest dodatkowym utrudnieniem w diagnostyce i skutecznym leczeniu.

Objawy raka trzustki:

  • bóle brzucha.
  • utrata masy ciała i brak łaknienia,
  • żółtaczka,
  • wzdęcia,
  • nudności i wymioty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze