Trwa ładowanie...

Przełom w walce z HIV. Nowy lek skuteczny w 100 proc.

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 11.07.2024 12:25
Nawet 20 proc. pacjentów nie wie o swoim zakażeniu HIV
Nawet 20 proc. pacjentów nie wie o swoim zakażeniu HIV (Getty Images)

Nowy lek zapobiegający zakażeniu HIV wykazał pełną skuteczność w badaniach klinicznych. Naukowcy mówią o przełomie, ale preparat nie od razu wejdzie na rynek.

spis treści

1. Pełna skuteczność

Duże badanie kliniczne przeprowadzone w Republice Południowej Afryki i Ugandzie wykazało, że podanie nowego leku stosowanego w profilaktyce HIV, zapewniło młodym kobietom całkowitą ochronę przed zakażeniem.

Chodzi o lenakapawir, który podaje się bezpośrednio pod skórę, raz na sześć miesięcy. Spośród 2134 kobiet, które otrzymały ten preparat w ramach badania, żadna nie zaraziła się HIV. Skuteczność była stuprocentowa.

Zobacz film: "Rak piersi"

- Ten przełom daje wielką nadzieję, że mamy sprawdzony, wysoce skuteczny lek - narzędzie profilaktyczne mające na celu ochronę ludzi przed wirusem HIV - wskazuje lekarka i główna badaczka prof. Linda-Gail Bekker z Uniwersytetu w Cape Town cytowana przez serwis sciencealert.com.

Lek stosowany w profilaktyce HIV może być przełomem
Lek stosowany w profilaktyce HIV może być przełomem (Getty Images)

Przypomina, że w ubiegłym roku na całym świecie odnotowano 1,3 miliona nowych zakażeń wirusem HIV. Niepokojące są też inne dane z Polski. Z badań przeprowadzonych przez Społeczny Komitet ds. AIDS w ramach program "Buddy Polska" wynika, że nawet 20 proc. pacjentów nie wie o swoim zakażeniu. Co więcej, 16 proc. osób, które odebrały pozytywny wynik testu, nie podejmuje leczenia.

2. Lek będzie szerzej badany

Lek nie trafi od razu na rynek. W ciągu najbliższych kilku miesięcy dokumentacja wraz ze wszystkimi wynikami badania ma m.in. trafić do Światowej Organizacji Zdrowia, która na tej podstawie może wydać zalecenia.

- Mamy również nadzieję, że lek będzie testowany w większej liczbie badań, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób można go zastosować w rzeczywistych warunkach - wyjaśnia prof. Bekker.

Wskazała, że trwa także siostrzane badanie leku, prowadzone wśród mężczyzn cispłciowych oraz osób transpłciowych i niebinarnych uprawiających seks z mężczyznami.

- Ważne jest, aby przeprowadzić badania wśród różnych grup, ponieważ zaobserwowaliśmy różnice w skuteczności. To, czy seks jest analny, czy pochwowy, jest ważne i może mieć wpływ na skuteczność - zwraca uwagę lekarka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze