Rak skóry groźny latem. Jego symptomem jest… chropowata skóra
Ekspozycja na promieniowanie słoneczne, zwłaszcza w upały w godzinach południowych, znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry. Pierwszym objawem może być skóra o fakturze papieru ściernego – mogą ją zaobserwować zwłaszcza ci, którzy zapominają o kremach z filtrem UV.
1. Brak kremu z filtrem, poparzenia słoneczne i stan przedrakowy
Niestosowanie kremów z filtrami UV, nadmierna ekspozycja na słońce i brak ostrożności mogą być przyczyną przedwczesnego starzenia skóry wskutek utraty wilgoci. To jednak tylko defekt estetyczny, bo w rzeczywistości konsekwencje niefrasobliwego korzystania ze słońca mogą być dużo poważniejsze.
Wielokrotne ignorowanie pierwszych sygnałów nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV w postaci suchej skóry, czy zaczerwienienia sugerującego poparzenie słoneczne, może doprowadzić do pojawienia się pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym, a także tzw. rogowacenia słonecznego (actinic keratosis), będącego stanem przedrakowym.
2. Actinic keratosis – rogowacenie słoneczne. Symptomy
Rogowacenie słoneczne (RS), zwane też starczym, to łuszczące się, stwardniałe zmiany, przypominające niekiedy niewielkie plamki na skórze. Mogą mieć kolory od cielistego, przez różowy i czerwony, aż po brązowy i pojawiają się na nieosłoniętych partiach skóry, czyli tam, gdzie słońce spowodowało oparzenia.
RS należy szukać na dłoniach, twarzy, ale też ustach, stopach czy karku. Są stanem przedrakowym, co oznacza, że nieleczone mogą rozwinąć się w raka kolczystokomórkowego bądź podstawnokomórkowego, czyli dwóch najczęstszych typów nowotworów skóry. Ten problem może dotyczyć nawet 15 procent pacjentów z rozpoznanym rogowaceniem słonecznym.
Jak rozpoznać RS?
- rzadko jest to jedna zmiana – przeważnie obejmują pewien obszar skóry,
- przypominają małe plamki, chropowate niczym papier ścierny,
- mogą powodować dyskomfort, swędzieć lub nawet boleć,
- początkowo zmiany są niewielkie – mogą mieć zaledwie 3 mm do ok. 2 cm, z czasem też zanikają, by pojawić się ponownie,
- można je wyczuć pod palcami, mimo że niektóre są zupełnie płaskie.
3. Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka skóry?
By zmniejszyć ryzyko pojawienia się RS, predysponującego do raka skóry, trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV. Co ważne jednak, kremy z filtrem są obowiązkowe nie tylko w upalne, letnie dni, ale także wówczas, gdy na niebie widać chmury.
Aż 70-80 procent promieniowania UV może przenikać przez chmury, ale także odbijać się od piasku czy nawet śniegu.
Poza preparatami zawierającymi filtry należy pamiętać o unikaniu bezpośredniej ekspozycji na słońce, zwłaszcza wtedy, kiedy promieniowanie jest największe (10-15), a także zrezygnować z solarium.
Jeśli koniecznie musimy wyjść z domu, należy dostosować wysokość filtrów do temperatury, ale także obszaru ciała – wyższe filtry należy nakładać tam, gdzie skóra jest delikatna, warto też pamiętać o odzieży chroniącej przed promieniowaniem UVA/UVB i nakryciu głowy.
Podstawą profilaktyki nowotworu jest uważna obserwacja skóry. Gdy pojawi się na niej cokolwiek niepokojącego, zwłaszcza niepozorne plamki o chropowatej fakturze przypominającej papier ścierny, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.