Trwa ładowanie...

"Ręce mechanika" mogą być objawem podstępnej choroby. Nie ignoruj

Avatar placeholder
Dominika Najda 23.02.2024 12:30
"Ręce mechanika" i objaw "rzekomych okularów". Nigdy nie ignoruj
"Ręce mechanika" i objaw "rzekomych okularów". Nigdy nie ignoruj (Getty Images)

Wygląd dłoni wiele może powiedzieć o stanie zdrowia. Właśnie na nich możemy zauważyć objawy niektórych chorób, jak na przykład zapalenia skórno-mięśniowego. Co to za choroba i po czym poznać, że zaatakowała?

spis treści

1. Zapalenie skórno-mięśniowe

Zapalenie skórno-mięśniowe (dermatomyositis) to rzadka choroba, która dotyczy zarówno skóry, jak i mięśni. Układ odpornościowy atakuje własne tkanki skórne i mięśniowe, co prowadzi do stanu zapalnego.

Objawy dermatomyositis obejmują wysypkę, rumień, zmiany barwnikowe oraz osłabienie i ból mięśni. Przyczyny nie są do końca znane, ale czynniki genetyczne, autoimmunologiczne i środowiskowe odgrywają rolę w jej rozwoju.

Zobacz film: "Ból pleców. Nieznany objaw odwodnienia"

Wśród symptomów wymienia się także tkliwość mięśni, trudności z połykaniem i osłabienie gardła. Chorzy najczęściej skarżą się na bóle w obrębie szyi, ramion, ud i bioder.

Choroba może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej dotyka osoby między 45. a 60. rokiem życia. Na jej rozwój bardziej narażone są osoby z chorobą Gravesa-Basedova, Hashimoto i cukrzycą typu 1.

2. Mniej charakterystyczne objawy dermatomyositis

Jeden z mniej oczywistych objawów zapalenia skórno-mięśniowego obejmuje zjawisko nazywane popularnie "rękami mechanika". Charakteryzuje się to twardnieniem, pękaniami i łuszczeniem się skóry na opuszkach palców oraz występowaniem wyprysku na dłoniach.

"Ręce mechanika" mogą też pojawiać się przy zapaleniu wielomięśniowym, zespole antysyntetazowym, objawie Raynauda, zwłóknieniu płuc oraz artralgii.

Mniej charakterystycznymi objawami zapalenia skórno-mięśniowego są też:

  • objaw "rzekomych okularów" - obrzęki wokół oczodołów,
  • objaw szala - zmiany rumieniowe na szyi, dekolcie i karku,
  • objaw Keininga - ból i obrzęk przy wałach paznokciowych.

3. Diagnoza i leczenie

Dermatomyositis jest podstępną chorobą, a diagnoza opiera się na badaniach fizykalnych, laboratoryjnych oraz obrazowych. Leczenie ma na celu złagodzenie objawów i kontrolę stanu zapalnego.

Pacjentom najczęściej podawane są leki przeciwzapalne, kortykosteroidowe oraz immunosupresyjne. Często włączana jest także rehabilitacja i terapia fizyczna.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze