Przejdź na WP

RTG klatki piersiowej - wskazania, przebieg badania

RTG klatki piersiowej to badanie polegające na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. Dzięki niemu powstaje obraz klatki wraz z wszystkimi organami znajdującymi się w tej okolicy ciała. Promieniowanie rentgenowskie przenika wszystkie struktury anatomiczne, lecz są one pochłaniane w różnym stopniu. Kości pochłaniają duża ilość promieniowania, podczas gdy tkanka płuc bardzo mało, ponieważ wypełniona jest głównie powietrzem.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. RTG klatki piersiowej - wskazania

Obraz RTG klatki piersiowej pacjenta z chorobą Chagasa
Obraz RTG klatki piersiowej pacjenta z chorobą Chagasa

Objawy są różnorodne w zależności od stadium choroby. Najpierw łagodne, widoczny jest jedynie obrzęk...

zobacz galerię

RTG klatki piersiowej bada stan, w jakim znajdują się płuca, serce oraz inne struktury znajdujące się w klatce piersiowej Dzięki temu, że różnią się one budową (a zatem także stopniem przenikania promieniowania rentgenowskiego), każdy organ może być dostrzeżony na zdjęciu.

Lekarz może zalecić RTG klatki piersiowej kiedy obserwujemy u siebie następujące objawy:

Badanie rentgenowskie powinno być także wykonane jeśli masz symptomy charakterystyczne dla gruźlicy czy nowotworu płuc. Czasami RTG klatki piersiowej jest przeprowadzane przed operacją, by wykluczyć choroby płuc i serca.

2. RTG klatki piersiowej - przebieg badania

Podczas ekspozycji promieniowania rentgenowskiego należy wstrzymać oddech. Nie można nosić biżuterii i innych metalowych elementów w okolicach klatki piersiowej, gdyż pochłaniają one w dużym stopniu promieniowanie a przez to wynik badania jest nie diagnostyczny. Osoba wykonująca RTG klatki piersiowej poda ci płaszcz ochronny, który musisz mieć na sobie, umieszczony od pasa w dół. Najczęściej wykonuję się dwa zdjęcia w projekcji tylno-przedniej oraz bocznej. W szczególnych sytuacjach wykonuję się zdjęcia również w innych projekcjach w zależności od wskazań medycznych. Jeśli jesteś w ciąży, poinformuj swojego lekarza. Zazwyczaj RTG klatki piersiowej nie jest wykonywane na ciężarnych w okresie pierwszych 6 miesięcy, gdyż ma bardzo negatywny wpływ na rozwijający się płód.

Zdjęcie jest interpretowane przez radiologa. Stara technika odczytu wyników badania RTG klatki piersiowej wymaga umieszczenia zdjęcia przy źródle światła. Obecnie postęp umożliwia wygodniejsze analizowanie wyników. Zdjęcia rentgenowskie klatki mogą być umieszczone na ekranie komputera. Dodatkowo mogą być zapisywane na dysku, więc jest łatwiejszy dostęp do starszych zdjęć, co ułatwia porównanie wyników badań wykonanych w dużym odstępie czasu.

Dawka promieniowania rentgenowskiego jest niska. Są one monitorowane i regulowane, tak, aby jak najmniejsza ilość promieniowania, dała diagnostyczny obraz badanego obszaru. Większość specjalistów twierdzi, że ryzyko badania jest niewielkie, a korzyści ogromne.

Następny artykuł: Zdjęcie rentgenowskie

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy