RTG klatki piersiowej - wskazania, przebieg badania

RTG klatki piersiowej to badanie polegające na krótkotrwałym napromieniowaniu. Dzięki niemu powstaje obraz klatki wraz z wszystkimi organami znajdującymi się w tej okolicy ciała. Promieniowanie rentgenowskie przenika wszystkie ograny ludzkie, lecz są one wchłaniane w różnych dawkach, w zależności od tego ile powietrza, wody, krwi, kości i mięśni znajduje się w tkance organu. Kości pochłaniają duża ilość promieniowania, podczas gdy tkanka płuc bardzo mało, ponieważ wypełniona jest głównie powietrzem.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. RTG klatki piersiowej - wskazania

Obraz RTG klatki piersiowej pacjenta z chorobą Chagasa
Obraz RTG klatki piersiowej pacjenta z chorobą Chagasa

Objawy są różnorodne w zależności od stadium choroby. Najpierw łagodne, widoczny jest jedynie obrzęk...

zobacz galerię

RTG klatki piersiowej bada stan, w jakim znajdują się płuca, serce, większe tętnice, żebra i przepona. Dzięki temu, że różnią się one budową (a zatem także stopniem przenikania promieniowania rentgenowskiego), każdy organ może być dostrzeżony na zdjęciu.

Lekarz może zalecić RTG klatki piersiowej kiedy obserwujemy u siebie następujące objawy:

Badanie rentgenowskie powinno być także wykonane jeśli masz symptomy charakterystyczne dla gruźlicy czy nowotworu płuc. Czasami RTG klatki piersiowej jest przeprowadzane przed operacją, by wykluczyć choroby płuc i serca.

2. RTG klatki piersiowej - przebieg badania

Podczas przesyłania promieniowania rentgenowskiego należy wstrzymać oddech. Zmniejszy to objętość płuc, dzięki czemu inne organy będą bardziej widoczne. Nie można nosić biżuterii i innych metalowych elementów w okolicach klatki piersiowej, gdyż blokują one promieniowanie i wynik badanie może być niedokładny. Osoba wykonująca RTG klatki peirsiowej poda ci płaszcz ochronny, który musisz mieć na sobie. Promieniowanie jest posyłane dwa razy, od tyłu i z boku. Czasami inne pozycje ciała są wymagane, by powstał precyzyjny obraz konkretnego organu. Jeśli jesteś w ciąży, poinformuj swojego lekarza. Zazwyczaj RTG klatki piersiowej nie jest wykonywane na ciężarnych w okresie pierwszych 6 miesięcy, gdyż ma bardzo negatywny wpływ na rozwijający się płód.

Zdjęcie jest interpretowane przez radiologa. Stara technika odczytu wyników badania RTG klatki piersiowej wymaga umieszczenia zdjęcia przy źródle światła. Obecnie postęp umożliwia wygodniejsze analizowanie wyników. Zdjęcia rentgenowskie klatki mogą być umieszczone na ekranie komputera. Dodatkowo mogą być zapisywane na dysku, więc jest łatwiejszy dostęp do starszych zdjęć, co ułatwia porównanie wyników badań wykonanych w dużym odstępie czasu.

Dawka promieni Roentgena jest niska. Są one monitorowane i regulowane, tak aby jak najmniejsza ilość promieniowania, dająca obraz klatki, została wysłana. Większość specjalistów twierdzi, że ryzyko badania jest niewielkie, a korzyści ogromne.

Następny artykuł: Zdjęcie rentgenowskie

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy