Objaw pojawiał się tylko, gdy stał. Wszystkiemu winny wirus
Nietypowy przypadek medyczny opisali brytyjscy naukowcy z University of Leeds. Do specjalistycznej poradni zgłosił się mężczyzna, który skarżył się na nietypowe zabarwienie nóg w pozycji stojącej. Gdy 33-latek siadał, kolor wracał do normy. Okazało się, że przyczyną problemu było zakażenie COVID-19.
1. Niebieskie nogi okazały się powikłaniem COVID-19
Głównym autorem publikacji w prestiżowym czasopiśmie "The Lancet" jest dr Manoj Sivan z University of Leeds. Ekspert opisał przypadek 33-latka, u którego rozwinęła się akrocyjanoza, czyli sinica kończyn. Do zmiany koloru nóg dochodziło tylko w pozycji stojącej.
Sinicy kończyn towarzyszyło również uczucie ciężkości nóg, mrowienie i swędzenie, a czasami wysypka na stopach. Pacjent od razu poinformował lekarzy, że nietypowe symptomy ustąpią, gdy zmieni pozycję na siedzącą. I rzeczywiście tak się stało.
Mężczyzna wskazał, że nietypowe objawy zauważył po zakażeniu COVID-19. Lekarze zdiagnozowali u niego zespół posturalnej tachykardii ortostatycznej (POTS), czyli stan związany z nieprawidłowym krążeniem krwi.
Już minutę po wstaniu nogi pacjenta zaczynały się czerwienić, a potem stawały się bardziej niebieskie. Po 10 minutach mężczyzna zaczynał uskarżać się na swędzenie kończyn, a żyły na jego nogach były jeszcze bardziej widoczne. Gdy usiadł, po dwóch minutach kolor nóg wracał do normy.
Autor analiz podkreślił, że wielu chorych, którzy przeszli COVID, może nie wiedzieć, że ten nietypowy objaw jest powikłaniem zakażenia. Podobnie jak lekarze, którzy mogą nie łączyć POTS z long COVID.
2. Objawy long COVID mogą utrzymywać się nawet miesiące po zakażeniu
Eksperci podkreślają, że long COVID ma wpływ na wiele układów w organizmie, przez co powoduje szereg różnych objawów, które mogą wpływać na funkcjonowanie człowieka. To, co już wiadomo, to, że long covid może oddziaływać na układ nerwowy, a co za tym idzie, regulację ciśnienia krwi i tętna.
Akrocyjanoza, inaczej określana jako sinica kończyn, to łagodne zaburzenie, w którym dochodzi do bezbolesnego zasinienia dłoni i stóp, zazwyczaj w reakcji na zimno.
Dotychczas ten objaw obserwowano u dzieci, które cierpiały na dysfunkcję układu nerwowego (dysautonomię) po przebytej infekcji wirusowej. Dysautonomię obserwuje się również w przebiegu innych zdrowotnych problemów takich jak zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego albo fibromialigii.
Już wcześniejsze analizy zespołu pod kierownictwem dr Manoja Sivana wykazały, że charakterystyczny symptom może rozwijać się u osób z long COVID. Pacjenci, którzy przeszli zakażenie koronawirusem mogą doświadczać nietypowych objawów przez tygodnie, a nawet miesiące po ustąpieniu infekcji.
Objawy long COVID takie jak zmęczenie, trudności w oddychaniu, bóle głowy czy gorączka mogą nasilać się po wysiłku fizycznym lub umysłowym.
Long COVID może również towarzyszyć mgła mózgowa, zaburzenia snu, wypadanie włosów, problemy z sercem czy zaburzenia nastroju.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.