Rzekomobłoniaste zapalenie jelit – przyczyny, objawy, kuracja

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit jest to nietypowa forma biegunki, która następuje albo w trakcie kuracji antybiotykowej albo po jej zakończeniu. Rzekomobłoniaste zapalenie jelit to poważne schorzenie, które może skutkować bardzo ciężkimi powikłaniami przykładowo może dojść do perforacji jelita grubego inaczej zwanego przedziurawieniem jelita. Antybiotyki powodują znaczne zaburzenie równowagi flory bakteryjnej jelita grubego. Dochodzi do nagromadzenia się bakterii uodpornionych na dany antybiotyk ich zwiększonego namnażania i wytwarzania toksyn, które działają destrukcyjnie na organizm. Najczęściej skutkiem tego jest stan zapalny jelit.

spis treści

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Rzekomobłoniaste zapalenie jelit – przyczyny

Przyczyną, która powoduje rzekomobłoniaste zapelenie jelit stanu są bakterie Clostridium difficile wytwarzające niebezpieczne dla organizmu toksyny. Jest to bakteria, która stanowi element flory bakteryjnej, ale po dłuższym zażywaniu antybiotyków dochodzi do zaburzenia flory bakteryjnej. Clostridium difficile w bardzo szybkim tempie namnaża się i wytwarza toksyny A i B, które powodują uszkodzenie jelit.

Bardzo rzadko zdarza się rzekomobłoniaste zapalenie jelit bakterią drogą pokarmową np. w szpitalach, w których nie są odpowiednio przestrzegane zasady higieny. Zarazić się można również w prosty sposób wystarczy, że osoba chora dla przykładu nie umyje po wyjściu z toalety rąk, a patogen przeniesie się na drugą osobę w momencie, kiedy dotknie ona klamki, której dotknął chory.

To też warto wiedzieć

2. Rzekomobłoniaste zapalenie jelit – objawy

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit ma wiele objawów do najczęstszych można zaliczyć kurczowe, częste bóle brzucha umiejscowione poniżej pępka. Stolce są luźne, wodniste najczęściej z domieszką krwi, ropy lub śluzu. W niektórych przypadkach może być ich nawet 30 na dobę. Wymienionym objawom towarzyszy również wysoka gorączka.

Stan zapalny jelit może wynikać z negatywnej reakcji na antybiotykoterapię
Stan zapalny jelit może wynikać z negatywnej reakcji na antybiotykoterapię

Diagnoza rzekomobłoniastego zapalenia jelit opiera się przede wszystkim na szczegółowym badaniu krwi, badaniu mikrobiologicznym kału. Lekarz podejrzewając rzekomobłoniaste zapalenie jelit zleca również kolonoskopie, czyli endoskopowe badanie jelita grubego, a także badanie wycinka błony śluzowej jelita grubego, czyli histologię.

3. Rzekomobłoniaste zapalenie jelit – kuracja

Jeżeli rzekomobłoniaste zapalenie jelit przebiega łagodnie to lekarz zaleci przede wszystkim natychmiastowe odstawienie antybiotyku, który jest najprawdopodobniej źródłem choroby. Jeżeli to nie skutkuje to lekarz powinien przypisać antybiotyk, który teoretycznie nie powinien wywołać zapalenia rzekomobłoniastego. Bardzo często w kuracji stosowany jest metronidazol, a jeżeli nie zadziała to stosuje się wankomycynę. Oba te antybiotyki działają na bakterię. W przypadku gdy rzekomobłoniaste zapalenie jelit ma ciężki przebieg wymagana jest natychmiastowa hospitalizacja, podczas której powinny zostać wyrównane zaburzenia elektrolitowe, wodne.

Produkty, które sieją spustoszenie w twoich jelitach
Produkty, które sieją spustoszenie w twoich jelitach [5 zdjęć]

Niektóre z nich mogą powodować wzdęcia i niestrawność, a inne o wiele poważniejsze skutki, jak zniszczenie...

zobacz galerię

Przy każdej chorobie lekarz rozpoczynając kurację antybiotykową, powinien przypisać również probiotyki, który będzie stanowił barierę ochroną nie tylko dla żołądka, ale również dla jelit. Probiotyk pomaga wyrównywać równowagę flory bakteryjnej w żołądku i jelitach. Ważne jest, aby zażywać go w odpowiednich dawkach i zgodnie z instrukcją na ulotce. Lekarze specjaliści uważają, że probiotyk powinien być również zażywany już po zakończeniu terapii.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy