Seks analny - charakterystyka, rodzaje, ryzyko

Seks analny to rodzaj zbliżenia polegającego na stymulacji odbytu. Stymulacja tego typu nie musi wcale polegać na wprowadzeniu penisa do odbytu. Do pobudzenia tej części ciała może również służyć wibrator, dłoń bądź język. Ten rodzaj seksu jest popularny zarówno wśród par hetero-, jak i homoseksualnych.

Bywa, że odbyt jest najwrażliwszą i najbardziej unerwioną częścią ciała. W przypadku mężczyzn seks analny wiąże się również z masażem prostaty, u kobiet zaś ze stymulacją ścian pochwy. Seks analny niesie ryzyko zakażenia się różnego rodzaju chorobami, dlatego warto wcześniej zebrać trochę informacji na ten temat.

Zobacz film: "Seks analny"

Seks analny - charakterystyka

Seks analny bywa również nazywany miłością grecką, gdyż to właśnie Greków uważa się za prekursorów tego rodzaju zbliżeń. W Starożytnej Grecji uważano bowiem, że nasienie mężczyzny ma moc uświęcającą. Należy zaznaczyć, iż wtedy były to kontakty homoseksualne.

Ludzie uprawiali seks analny od czasów starożytnych. W Rzymie prostytutki wykorzystywały stymulację odbytu, by pobudzić klientów mających problemy z wytryskiem. Władze kościoła potępiały seks analny, ale mimo to był on uprawiany i praktykowany. W XIX wieku stosunki analne były popularnym środkiem antykoncepcyjnym klasy pracującej.

Jeśli mamy wątpliwości czy seks analny jest populany warto spojrzeć na statystyki. Według opublikowanych statystyk dotyczących USA, 38,2% mężczyzn w wieku od 20 do 39 lat oraz 32,6% kobiet w wieku od 18 do 44 lat uprawia stosunki analne. Statystyki te pokazują wyraźny wzrost zainteresowania tą formą współżycia, ponieważ 25,6% mężczyzn w wieku od 18 do 59 lat oraz 20,4% kobiet w takiej samej grupie wiekowej angażowało się w stosunki analne.

Wg badań także w Polsce coraz więcej osób uprawia seks analny.W badaniach statystycznych przeprowadzonych przez naukowców Palo Alto Research Centre w Kalifornii ciekawym faktem pobocznym jest spostrzeżenie, że w całej grupie badanych tylko poniżej 8% respondentów nie uprawiało nigdy styczności z seksem tego rodzaju.

Seks analny pary heteroseksualnej

Okolice odbytu są gęsto unerwione. U mężczyzn stymulacja dodatkowo jest pobudzana przez masaż prostaty, u kobiet natomiast doznania są potęgowane przez...

Seks analny - rodzaje

Fisting

Jest to najbardziej niebezpieczna dla zdrowia forma seksu analnego. Jest popularna głównie w środowisku S/M. Polega na wkładaniu całej dłoni przez odbyt do jelita grubego. Zanim przystąpisz do fistingu, strona pasywna powinna być rozluźniona. Należy też używać dużych ilości lubrykantów. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia się wirusem HIV, użyj lateksowych rękawiczek. Jeżeli nie zachowasz ostrożności, możliwe jest spowodowanie groźnych obrażeń, np. zbyt długimi paznokciami można zadrapać odbytnicę, a wepchnięcie pięści do esicy (część jelita) może przyczynić się nawet do śmierci partnera seksualnego.

Seks analny niesie inne możliwe komplikacje takie jak na przykład: perforacja jelita, nietrzymanie kału, wypadanie odbytnicy. Jelita nie są unerwione jak pochwa, dlatego strona bierna może nie czuć, że dzieje się coś niepokojącego. W związku z tym technika ta przeznaczona jest dla partnerów, którzy darzą siebie całkowitym zaufaniem.

Zwolennicy fistingu argumentują, że każda pozycja seksualna stosowana nieprawidłowo może stać się niebezpieczna dla zdrowia, a nogę można złamać, pośliznąwszy się we własnej łazience. Palenie papierosów, picie alkoholu czy nieuważne przechodzenie przez jezdnię także nie są bezpieczne, a mimo to powszechne... Wybór należy do ciebie.

Rimming

Seks oralno-analny, lizanie odbytu partnera. Czasami jest to wstęp do stosunku analnego. Nie jest bezpiecznym zachowaniem seksualnym. Nie naraża cię na zakażenie wirusem HIV, jednak decydując się na tę aktywność z osobą, której stanu zdrowia nie jesteś pewien/pewna, ryzykujesz żółtaczkę, kiłę i inne choroby weneryczne.

Seks analny - ryzyko

Seks analny niesie ze sobą większe ryzyko niż tradycyjne zbliżenia seksualne. Podczas pobudzania odbytu członkiem może dojść do zakażenia wieloma niebezpiecznymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wszystko to ze względu na fakt, że nabłonek odbytnicy jest bardzo cienki. Najlepszym środkiem zapobiegawczym są prezerwatywy, ponieważ zapobiegają uszkodzeniom naczyń krwionośnych odbytu. Moment ten łączy się z poczuciem parcia i jest bodźcem do wypróżniania.

Przy prawidłowym przewodzie pokarmowym, poza momentem odczuwania parcia na stolec, odbytnica jest niepełna. Jednak ludzie obawiają się, czy seks analny jest wolny od zanieczyszczeń. Osoby, które chcą uczynić ten rodzaj seksu bardziej higienicznym, powinny wcześniej wykonać lewatywę. Z seksem analnym wiąże się z szeregiem uprzedzeń, w tym: higienicznymi, estetycznymi, kulturowymi. Ciężko odpowiedzieć na pytanie czy seks analny jest wart wypróbowania. Mimo wszystko seks po grecku jest coraz bardziej popularny. Nie zdetronizował on jednak tradycyjnych praktyk seksualnych, w tym seksu pochwowego i seksu oralnego.

Komentarze (7)
~judyta
~judyta ponad rok temu

U nas seks analny ja zaproponowałam mężowi.Zas on zaproponowal by kochać się we troje jeszcze jednym facetem.Poszukalismy chętnego a bylam dziewicą analną więc sie troszkę obawiałam.Lecz czuwać miał mąż by było przyjemnie.Po rozebraniu się mąż zrobił mi minetkę doszłam do orgazmu facet obcy był mocno napalony.A chodziło bym się zluowała i taka byłam po orgazmie.Potem mąż wziął żel i zaczął masować delikatnie odbyt wkładał palec potem dwa i po trzech rozchylił pośladki poprosił by delikatnie mi włożył facet członka.Poczułam sie wspaniale moze dlatego że to obcy facet pierwsy raz do tego wkłada do drugiej dziurki.Powoli wsuwał delikatnie mąż pilnował rozchylając pośladki.Po chwili zaczął coraz głębiej i głębiej ja jęczałam rozkoszy doszłam do kolejnego orgazmu.on jeszcze jaks czas mnie posówał.Skończył wytryskiem.Po nim wszedł mąż juz nie musiał delikatnie bo byłam zluzowana i rżnął mnie a tamten z kolei rozchylał mi pośladki podniecało go bo podobno pierwszy raz tak jak i my mieliśmy seks w trójkącie.Nie czułam bulu po tym stosunku.Po rysznicu mąż spytał czy mam ochotę powturzyć seks we troje w jaki sposób sobie życze odparłam że tak.Mąż mnie chwycił między nogi czułam jego członka naprężonego na plecach i z kolei rozszeżał wargi a tamten na zalecenie męża powoli wsówał członka do pochwy.A gdy już byłam rozgrzana szepną mąż że teraz głębiej i szybciej.Ja zaczełam jeczec więc widzieli że będę miała orgazm.Po moim obfitym orgazmie jakiego jeszcze nigdy nie miałam on miał wytrysk.Po tym zmiana mąż zaczał mnie penetrowac tamtem mnie trzymał lecz jego członek był oklapły.Gdy mąż zaczał dochodzic jemu staną z podniecenia i spytał czy moze powtórzyć.Mąż powiedział że decyduję ja zgodziłam sie bez wzchania bo całe te spotkanie seksualne było jedna wielką podnietą.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Seks analny - charakterystyka, rodzaje, ryzyko
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Seks analny - charakterystyka, rodzaje, ryzyko
Seks analny - charakterystyka, rodzaje, ryzyko

Seks analny według seksuologa (WIDEO)

Seks analny według seksuologa (WIDEO) Odtwórz wideo

. Seks analny muszą zaakceptować oboje partnerzy. Nie dla wszystkich ten rodzaj seksu jest akceptowalny czy przyjemny. Taki wybór trzeba uszanować. (...) Seks analny...

Seks analny - historia, rodzaje, ryzyko

Seks analny pary heteroseksualnej

Seks analny pary heteroseksualnej

Okolice odbytu są gęsto unerwione. U mężczyzn stymulacja dodatkowo jest pobudzana przez masaż prostaty, u kobiet natomiast doznania są potęgowane przez podrażnianie ścian pochwy.

Seks analny - charakterystyka, rodzaje, ryzyko

Miłość grecka (WIDEO)

Miłość grecka (WIDEO) Odtwórz wideo

Seks analny jest uprawiany od czasów starożytnych, stąd jego nazwa - miłość grecka. Obecnie, coraz więcej osób decyduje się na taki rodzaj (...) uprawiania miłości. Dla niektórych partnerów seks...

Seks analny - charakterystyka, rodzaje, ryzyko

Nauka seksu analnego

Nauka seksu analnego

zrezygnować z negatywnego nastawienia. Techniki seksu analnego są, wbrew pozorom, dość różnorodne. Niektórzy czerpią przyjemność podczas wkładania palców (...) analny może być ekscytującym doświadczeniem,...

Fantazje i marzenia seksualne

Fisting - za i przeciw (WIDEO)

Fisting - za i przeciw (WIDEO) Odtwórz wideo

Niektóre techniki zaspokajania potrzeb seksualnych są nieco dziwaczne i kontrowersyjne. Seks analny dla wielu wydaje się odrażający, zaś inni (...) po doznaniu przyjemności z nim związanych, szukają nowych form rozładowania...

Życie intymne

Prostytucja (WIDEO)

Prostytucja (WIDEO) Odtwórz wideo

ryzykiem wiążą się niebezpieczne formy kontaktów seksualnych, takie jak seks analny czy seks oralny z wytryskiem w ustach prostytutki (...) takich kontaktów seksualnych należy szczególnie dbać o higienę...

Astma - charakterystyka, rodzaje, przyczyny, diagnostyka, leczenie

Smog

Smog

Spaliny są przyczyną przedwczesnej śmierci 2 milionów dzieci na całym świecie.

Grzybica paznokci - przyczyny, charakterystyka, objawy, diagnostyka, leczenie

Co to jest grzybica? (WIDEO)

Co to jest grzybica? (WIDEO) Odtwórz wideo

bardzo długo oraz istnieje ryzyko nawrotu objawów. Sygnały pojawienia się grzybicy są rozpoznawalne kilka dni po zakażeniu, początkowo towarzyszy

Seks oralny - charakterystyka

Seks oralny - obraz

Seks oralny - obraz

Podczas uprawiania seksu oralnego można pieścić zarówno męskie i żeńskie narządy płciowe.

Seks oralny - charakterystyka

Intymne chwile

Intymne chwile

Nawet najlepsze techniki seksu analnego nie sprawdzą się, jeśli jedna z osób będzie czuła się niekomfortowo.